Pekao to pierwszy bank, gdzie będzie można założyć konto mieszkaniowe - w ofercie ma się pojawić od poniedziałku. To jeden z elementów rządowego programu Pierwsze mieszkanie.
Program Pierwsze mieszkanie składa się z dwóch komponentów: Bezpiecznego kredytu 2 proc. i konta mieszkaniowego. Obowiązuje na mocy przepisów, które weszły w życie 1 lipca.
Kredyty i konta mieszkaniowe mogą być oferowane przez banki, które podpiszą w tej sprawie umowy z Bankiem Gospodarstwa Krajowego i wprowadzą produkt do swojej oferty.
Pierwszy bank z kontem mieszkaniowym
Pekao od 3 lipca udziela "kredytów 2 proc.". Od poniedziałku udostępni też klientom możliwość otwarcia konta mieszkaniowego. Wtedy też ogłosi szczegóły oferty.
Na początku konto będzie można założyć wyłącznie w oddziałach banku, choć Pekao nie wyklucza rozszerzenia kanałów sprzedaży konta na bankowość elektroniczną.
"Dostępne na koncie mieszkaniowym benefity w postaci naliczania odsetek brutto bez podatku Belki oraz atrakcyjna premia mieszkaniowa chroniąca oszczędności klienta przed utratą wartości w czasie, czyli np. przed wysoką inflacją, przemawiają za tym, że oferta nowego konta może cieszyć się zainteresowaniem w szczególności wśród rodziców młodzieży w wieku od 13 do 18, a nawet 26 lat, którzy będą w stanie odkładać środki na zakup pierwszego mieszkania dla dziecka za kilka lat" - podał bank.
Kto może założyć konto mieszkaniowe?
Zgodnie z przepisami, konto mieszkaniowe mogą założyć osoby, które ukończyły 13 lat i mają nie więcej niż 45 lat. Okres oszczędzania na koncie wynosi od 3 do 10 lat. Zgromadzone środki wraz z premią można będzie wydać na zakup pierwszego mieszkania, domu lub wkład finansowy w inwestycję, np. w ramach spółdzielni mieszkaniowej.
Aby konto było aktywne, należy co miesiąc odkładać na nie kwoty od 500 zł do 2000 zł. W ciągu roku kalendarzowego można ominąć jedną wpłatę. Oszczędności będą oprocentowane zgodnie z ofertą banku, a odsetki będą zwolnione z tzw. podatku Belki.
Systematyczne wpłaty (czyli co najmniej 11 wpłat rocznie) będą gwarantować dodatkową premię mieszkaniową z budżetu państwa. Premia będzie równa rocznemu wskaźnikowi inflacji albo wskaźnikowi zmiany wartości ceny 1 m kw. powierzchni użytkowej budynku mieszkalnego. W każdym roku wybierany będzie wskaźnik korzystniejszy dla oszczędzającego.
Konto jest skierowane do osób, które nie mają i w przeszłości nie miały mieszkania lub domu. Od tej zasady obowiązują wyjątki. Konto będzie można otworzyć posiadając mieszkanie lub dom, jeśli mieszka się w nim z co najmniej dwojgiem dzieci (w przypadku dwójki dzieci powierzchnia użytkowa mieszkania nie może przekraczać 50 m kw., przy trójce dzieci - do 70 m kw., przy czwórce dzieci - do 90 m kw., przy co najmniej piątce dzieci nie ma ograniczenia metrażu).
Bezpieczny kredyt 2 procent
W piątek rzecznik prasowy Pekao Paweł Jurek poinformował TVN24 Biznes, że bank podpisał pierwsze umowy kredytowe w ramach Bezpiecznego Kredytu 2 procent. - Obserwujemy duże zainteresowanie klientów. Było ono widoczne także przed rozpoczęciem programu. W ciągu pierwszych 4 dni przyjęliśmy już ponad 1000 wniosków kredytowych - przekazał Jurek.
Minister rozwoju i technologii Waldemar Buda przekazał, że umowy z BGK zawarły kolejne banki, co oznacza zwiększenie liczby placówek, w których można złożyć wnioski o kredyt z dopłatą.
W programie uczestniczą: PKO Bank Polski, Bank Pekao S.A., Alior Bank, VeloBank i SGB-Bank, BPS i Bank Spółdzielczy Rzemiosła.
CZYTAJ TAKŻE: Bezpieczny Kredyt 2 procent. Beneficjenci nowego programu podwójnie wygrani. Ekspert wyjaśnia >>>
Źródło: PAP, TVN24 Biznes
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock