Australia

Australia

Władze Australii zdecydowały o skierowaniu fregaty uzbrojonej w rakiety manewrujące na Morze Wschodniochińskie, włączając się w podejmowane przez społeczność międzynarodową wysiłki na rzecz egzekwowania sankcji gospodarczych nałożonych na Koreę Północną.

Tragedia rodzinna na przedmieściach australijskiego miasta Perth. W jednym z domów znaleziono ciała dwóch kobiet i trojga dzieci. W poniedziałek 24-mężczyzna usłyszał zarzut zamordowania swych trzech córek, a także matki dzieci - swej partnerki - i ich babci. Policja, przekazując te informacje, nazwała zdarzenie "okrucieństwem i tragedią".

Amnesty International i 80 innych organizacji pozarządowych w apelu do przywódców krajów Pacyfiku domagają się zamknięcia obozu przejściowego dla migrantów na wyspie Nauru finansowanego przez Australię.

Stany Zjednoczone, Australia, Francja i Wielka Brytania planują otworzyć nowe ambasady w wyspiarskich państwach Pacyfiku, zwiększyć ilość personelu dyplomatycznego w tej części świata i zacieśnić więzi z regionalnymi przywódcami - pisze w środę Reuters, powołując się na anonimowych informatorów. Działania te mają być odpowiedzią Zachodu na wzrost chińskich wpływów na Pacyfiku.

Australijska minister spraw zagranicznych Julie Bishop ogłosiła w niedzielę, że zrezygnowała z członkostwa w rządzie zaprzysiężonego w piątek premiera Scotta Morrisona. Jego poprzednik Malcolm Turnbull został zmuszony do rezygnacji przez rywalizację wewnątrz partii.

Dotychczasowy minister skarbu Australii Scott Morrison z centroprawicowej Partii Liberalnej Australii (LPA) został zaprzysiężony na nowego premiera kraju. Głosowanie, w którym został wybrany przez partię, zwołał ustępujący premier Malcolm Turnbull, wcześniej zmuszony do rezygnacji przez rywali wewnątrz LPA.

Takiej sytuacji nie było tam od ponad pół wieku. Nowa Południowa Walia - najbardziej zaludniony stan Australii - zmaga się ze skutkami suszy. Ludzie jakoś sobie radzą, zwierzętom jest znacznie trudniej. Skalę desperacji ukazuje jedno z nagrań. Widać na nim około 200 krów, stłoczonych wokół cysterny z wodą. Dowożenie wody to w wielu miejscach jedyna możliwość, by zwierzęta mogły ugasić pragnienie. Susza dotknęła też połowę powierzchni stanu Queensland i niektóre rejony stanów Wiktoria i Australia Południowa.