Afganistan

Afganistan

NATO odrzuca propozycję talibów

Dowództwo talibów zaproponowało siłom międzynarodowym w Afganistanie współpracę. Chodzi o śledztwo w sprawie cywilów zabitych w tym kraju. - NATO odrzuca tą propozycję - poinformował rzecznik sił ISAF gen. Josef Blotz.

Tony materiałów wybuchowych w puszkach

17 ton materiałów wybuchowych próbowali przemycić dwaj mężczyźni z Pakistanu do Afganistanu. Akcję udaremniła miejscowa policja. Kontrabandę umieszczono w puszkach, zawierających rzekomo farby.

WikiLeaks znów zaatakuje

Portal WikiLeaks przygotowuje publikację dalszych 15 tys. dokumentów wywiadu o Afganistanie - oznajmił jego rzecznik. Zatrzymania publikacji dokumentów chce amerykańskie wojsko.

Afgańska armia rośnie w siłę

Afgańska armia narodowa rośnie w siłę. W jej szeregi wchodzi już 134 tys. żołnierzy - ogłosiło w środę ministerstwo obrony. Cel ten osiągnięto dwa miesiące przed wyznaczonym terminem.

Ośmiu zagranicznych lekarzy zabitych w Afganistanie

Ośmiu zagranicznych lekarzy z USA, Niemiec i Wielkiej Brytanii oraz dwóch Afgańczyków zabito w afgańskiej prowincji Badachszan. Nie jest jasne, kiedy doszło do zabójstw - mieszkańcy widzieli cudzoziemców po raz ostatni 15 dni temu. Zabici są członkami chrześcijańskiej organizacji pomocowej ze Szwajcarii.

Szturm na bazę NATO w Afganistanie

Rebelianci przypuścili we wtorek atak na największą bazę sił międzynarodowych na południu Afganistanu, w prowincji Kandahar - podało dowództwo wojsk NATO. Według agencji Associated Press szturm trwał około godziny i nie przełamał obrony bazy.

"Bardzo ograniczone" wyjście USA z Afganistanu

Redukcje liczby wojsk będą na początku bardzo ograniczone - oświadczył w niedzielę minister obrony Stanów Zjednoczonych - Robert Gates. Jak dodał, wycofywanie wojsk USA z Afganistanu w lipcu 2011 roku będzie zależeć od sytuacji na froncie.

Holendrzy wychodzą z Afganistanu

Holenderscy żołnierze rozpoczęli operację wycofywanie swych oddziałów z Afganistanu. Holenderskie oddziały liczyły w szczytowym momencie 2 tysiące żołnierzy, przez cztery lata operowały na południu kraju.

Krwawy rekord w Afganistanie

Trzech Amerykanów zginęło w czwartek w Afganistanie - podały w piątek źródła wojskowe. W sumie w lipcu zginęło już co najmniej 63 żołnierzy U.S. Army i jest to dla Stanów Zjednoczonych najbardziej krwawy miesiąc od początku wojny z talibami w 2001 roku.

Kongres dał 33 miliardy na posiłki

Amerykański Kongres zaakceptował we wtorek zwiększenie o 37 miliardów dolarów wydatków na zbrojenia. 33 miliardy pójdą na wysłanie dodatkowych oddziałów do Afganistanu, a 4 miliardy na pomoc dla Afganistanu.

Będą kolejne rewelacje. "Odpowiednik archiwów Stasi"

- Dokumenty mogą ujawniać popełnienie zbrodni wojennych w Afganistanie - twierdzi założyciel portalu WikiLeaks, Julian Assange. To na WikiLeaks pojawiły się tajne materiały o wojnie w Afganistanie. Assange zapowiada, że to jeszcze nie koniec publikacji.

Pakistan wspierał afgańskich talibów?

Amerykanie podejrzewają, że pakistański wywiad wojskowy ISI pomagał talibskim rebeliantom w Afganistanie, choć Islamabad otrzymuje od USA ponad miliard dolarów rocznie na ich zwalczanie - pisze "New York Times". Takie wnioski gazeta wyciąga po analizie opublikowanych przez WikiLeaks tajnych dokumentów z Afganistanu.

Talibowie: Zabiliśmy Amerykanina

Rzecznik afgańskich talibów potwierdził w niedzielę, że rebelianci zabili jednego z dwóch amerykańskich żołnierzy, którzy zaginęli w piątek. Drugi z Amerykanów wciąż znajduje się w niewoli.

Żołnierze USA porwani w Afganistanie

Dwaj amerykańscy żołnierze zostali schwytani przez w Afganistanie - podali w sobotę talibowie. Zdaniem ich rzecznika w sumie porwano trzech żołnierzy, ale jeden zginął. Amerykanie wyznaczyli już nagrodę w wysokości 20 tys. dolarów za uwolnienie swoich ludzi. Także w sobotę, w dwóch niezależnych incydentach, Amerykanie stracili pięciu żołnierzy.

Talibowie ścięli 6 policjantów

Islamscy rebelianci ścięli sześciu afgańskich policjantów po ataku na posterunek policji na północy Afganistanu – podały w środę siły NATO.

Afganistan samodzielny za cztery lata

Na konferencji w Kabulu zaakceptowano przedstawiony przez prezydenta Afganistanu Hamida Karzaja cel, który zakłada przejęcie odpowiedzialności za bezpieczeństwo przez siły tego kraju do 2014 roku - wynika z komunikatu końcowego przyjętego we wtorek.