Afganistan

Afganistan

Pięciu żołnierzy zginęło w Afganistanie

Pięciu żołnierzy NATO zginęło w Afganistanie - poinformowali przedstawiciele sił międzynarodowych. Tak wysokiej liczby zabitych wojskowych w ciągu jednego dnia nie było w Afganistanie od miesiąca.

Książę oddał hołd poległym żołnierzom

Książę William odwiedził brytyjskich żołnierzy w Afganistanie. Termin wybrano nieprzypadkowo - Brytyjczycy obchodzą tzw. niedzielę pamięci, podczas której wspominają żołnierzy poległych w wojnach światowych i późniejszych konfliktach.

Pentagon: talibowie kradną mundury

Urzędnicy Pentagonu ostrzegli dowódców wojskowych, by nie przewozili żołnierskich uniformów przez często używane trasy w Afganistanie i Pakistanie. Powód? Mundury kradną talibowie i wykorzystują, by "zdobyć taktyczną przewagę na polu walki".

Amerykanie dłużej w Afganistanie?

- Wojska USA pozostaną w Afganistanie co najmniej do 2014 roku - takie przesłanie, według "New York Timesa", płynie z ostatnich wypowiedzi szefów polityki zagranicznej i obronnej w administracji prezydenta Baracka Obamy. Mają ono uspokoić Afgańczyków, że mogą bezpiecznie współpracować z Amerykanami, twierdzi dziennik.

"Od 2012 r. wychodzimy z Afganistanu"

Od 2012 roku zmieni się charakter polskiej misji w Afganistanie - z bojowej zmieni się w szkoleniową - oświadczył minister obrony narodowej Bogdan Klich. Polityk zapewnił, że od tego roku polskie wojska zaczną wychodzić z tego kraju.

Nastolatek zabił 10 osób

Co najmniej 10 osób zginęło, a kolejnych 30 zostało rannych w zamachu do jakiego doszło w prowincji Farjab na północnym-zachodzie Afganistanu. Napastnik to nastoletni chłopiec.

'"Wiedzieliśmy, że zaatakują. Byliśmy gotowi"

Wojska ISAF naliczyły 80 ciał rebeliantów, którzy zginęli podczas próby szturmu na jedną z baz w południowym Afganistanie. Bitwa trwała od północy w piątek, atakujący wycofali się dopiero w niedzielę. Żaden zachodni żołnierz nie zginał.

Groźby Bin Ladena skuteczne?

Wycofanie pierwszego kontyngentu francuskich żołnierzy z Afganistanu może nastąpić na początku 2011 roku - zadeklarował w czwartek minister obrony Francji Herve Morin. Podkreślił, że nie ma to "żadnego związku" ze środowymi groźbami Osamy bin Ladena wobec Paryża. Lider Al-Kaidy w środowym apelu do Francuzów zażądał m.in. wycofania sił z Afganistanu.

Po wypadku na weselu już 65 ofiar

Rośnie bilans ofiar wypadku w czasie wesela w prowincji Baghlan na północy Afganistanu. W środę, w trakcie przyjęcia, zawalił się dach. Czerwony Półksiężyc wczoraj informował, że zmarło 60 osób, a 40 jest rannych. Dziś policja informuje, że liczba ofiar wzrosła do 65.

"Rosja wraca do Afganistanu u boku NATO"

Rosja jest zaangażowana w szkolenie afgańskiej armii i służb antynarkotykowych. Zgodziła się też dostarczyć NATO śmigłowce, które mają być wykorzystywane w Afganistanie - pisze w środę "The Independent". Według dziennika przełomowe porozumienie NATO-Rosja o współpracy w Afganistanie zostanie ogłoszone na listopadowym szczycie Sojuszu w Lizbonie.

Miliony dolarów od Iranu to "pomoc"

- Współpracownicy prezydenta Afganistanu dostawali od Iranu miliony dolarów "dofinansowania" w postaci worków wypchanych pieniędzmi przemycanych przez granice - poinformował niedzielny "New York Times". Iran określił te oskarżenia jako "śmieszne", a prezydent Afganistanu Hamid Karzaj przyznał co prawda, że jego kraj otrzymuje pieniądze od sąsiada, ale wszystko jest "transparentne".

"Iran inwestuje miliony w lojalność władz Afganistanu"

Teheran inwestuje miliony dolarów w kupowanie wpływów w gabinecie afgańskiego prezydenta Hamida Karzaja - informuje dziennik "The New York Times" na swoich stronach internetowych. Dziennikarze uważają, że Iran chce oderwać Kabul od jego zachodnich sojuszników.

Kamikadze w ONZ

Misja ONZ w Heracie, w zachodnim Afganistanie, została w sobotę zaatakowana przez zamachowców-samobójców - poinformował rzecznik prasowy ONZ w Heracie i miejscowa policja. Na szczęście żadnemu z pracowników nic się nie stało.

Spędził noc z talibami

Przez siedem miesięcy brytyjski dziennikarz telewizji Sky News przekonywał afgańskich talibów, żeby pozwolili mu towarzyszyć im w bojowych akcjach. W końcu udało mu się - do oddziału rebeliantów przyłączyli się on sam, operator i tłumacz. Nagrany materiał budzi jednak wiele kontrowersji. Bo czy filmując, jak talibowie zastawiają pułapki, nie współdziałał z nimi?

Przekupią talibów mieszkaniami?

Afgańska Wysoka Rada Pokoju oświadczyła, że jest gotowa poczynić ustępstwa na rzecz talibów i innych rebeliantów, żeby nakłonić ich do podjęcia negocjacji pokojowych. Jest jeden podstawowy warunek - zaprzestanie przemocy. A co w zamian? Wśród bodźców mających zachęcić rebeliantów do współpracy z rządem są: miejsca pracy, mieszkania, pieniądze.

Siły NATO ochraniały dowódcę talibów

Głównodowodzący wojsk NATO w Afganistanie gen. David Petraeus przyznał, że siły koalicji międzynarodowej zabezpieczały przejazd wysokiego rangą dowódcy talibów do Kabulu. W stolicy Afganistanu toczą się rozmowy rządu Karzaja z islamskimi rebeliantami.

Okaleczona Afganka z nowym nosem

Kiedy zdjęcie Aishy pojawiło się kilka miesięcy temu na okładce magazynu "Time", wzbudziło wiele kontrowersji. Dziewczyna nie miała nosa. Teraz ta okaleczona przez męża młoda Afganka może cieszyć się nowym wyglądem – kobieta dostała sztuczny nos.