Afganistan

Afganistan

Najkrwawszy rok koalicji w Afganistanie

Już 701 żołnierzy zachodniej koalicji zginęło w Afganistanie 2010 roku. To najkrwawszy rok dla sił NATO w tym kraju od początku inwazji w 2001 roku. Zdecydowaną większość ofiar stanowią Amerykanie i Brytyjczycy.

Pancerne Behemoty ruszą na talibów?

Brytyjskie wojsko chce wysłać do walki z talibami szwadron czołgów Challenger II, pisze "Daily Telegraph". W Afganistanie pancerne Behemoty miałyby zapewnić żołnierzom wsparcie, którego obecnie brakuje im podczas intensywnych walk na południu kraju w prowincji Helmad.

Wojsko na celowniku. 12 ofiar

W niedzielnych samobójczych zamachach w Afganistanie zginęło co najmniej dwanaście osób. W Kabulu, w ataku na autobus wiozący żołnierzy, zginęło co najmniej pięciu wojskowych. Z kolei w zamachu w Kunduzie śmierć poniosło pięciu pracowników sił bezpieczeństwa.

"Widzę znaczące postępy w Afganistanie"

Sekretarz generalny NATO, Anders Fogh Rasmussen, widzi znaczące postępy, jakie w Afganistanie osiągnęły siły międzynarodowe. - Teraz musimy utrwalić nasze sukcesy - napisał Rasmussen w specjalnym oświadczeniu.

"Jesteśmy na drodze do osiągnięcia celów"

- Dzięki nadzwyczajnym wysiłkom naszych wojsk i cywilów [w Afganistanie] jesteśmy na drodze do osiągnięcia naszych celów - oświadczył Barack Obama, który przedstawił podsumowanie ogłoszonej rok temu strategii militarnej w Afganistanie. Jak powiedział wycofanie części amerykańskich żołnierzy rozpocznie się w lipcu przyszłego roku.

Rebelianci zabili 6 żołnierzy NATO

Podczas ataku rebeliantów w południowym Afganistanie zginęło sześciu żołnierzy NATO - poinformowały siły międzynarodowe w komunikacie. Nie sprecyzowano jakiej narodowości są zabici, ponieważ informacje na ten temat przekazują poszczególne kraje koalicji.

Cameron niespodziewanie nawiedza Afganistan

Premier David Cameron niespodziewanie odwiedził brytyjskich żołnierzy w Afganistanie i jak piszą brytyjskie media, przywiózł im prezent. Polityk oświadczył, że cześć z nich następne święta prawdopodobnie spędzi w domach, ponieważ wycofywanie wojsk może rozpocząć się już w 2011 roku.

Polacy nie popierają misji w Afganistanie

79 proc. Polaków chce wycofania polskich żołnierzy z Afganistanu. Ponad połowa z nas (53 proc.) zdecydowanie opowiada się przeciwko polskiej obecności w misji NATO. Operację popiera tylko co szósty badany.

Naciągnął brytyjski wywiad

- Brytyjskie służby wywiadowcze płaciły mężczyźnie, który podszywając się pod wysokiego przedstawiciela talibów mułłę Ahtara Muhammada Mansura, prowadził w ubiegłym miesiącu tajne rozmowy z władzami Afganistanu - pisze brytyjski dziennik "The Times".

NATO przejedzie przez Rosję

Rosja zezwoli NATO na tranzyt przez swoje terytorium pojazdów opancerzonych dla sił międzynarodowych w Afganistanie - deklarację taką złożył w czwartek rosyjski minister spraw zagranicznych Siergiej Ławrow.

Wyniki dwa miesiące po wyborach

W ciągu tygodnia może zostać sformowany nowy afgański parlament - poinformowała Niezależna Komisja Wyborcza. Jednocześnie ogłosiła ona wyniki wyborów parlamentarnych z 18 września z prawie wszystkich prowincji.

Bezzałogowy samolot zabił rebeliantów

Sześciu rebeliantów zginęło w ataku amerykańskiego samolotu bezzałogowego na terenach plemiennych na północnym zachodzie Pakistanu - poinformowały pakistańskie służby bezpieczeństwa.

"Znak porażki" USA. Talibowie o szczycie NATO

Podczas szczytu NATO w Lizbonie przyjęto harmonogram przekazywania odpowiedzialności za bezpieczeństwo kraju Afgańczykom. Plan przedstawiony w Portugalii to "znak porażki" Stanów Zjednoczonych - ocenili talibowie.

Amerykańskie super-czołgi jadą do Afganistanu

Amerykańskie wojsko wysyła kontyngent silnie uzbrojonych czołgów do Afganistanu, po raz pierwszy od czasu rozpoczęcia działań w tym kraju w 2001 roku. To kolejny krok sygnalizujący agresywną taktykę, jaka jest wcielana w życie w walce z talibami.

Amerykanie oddają Afganistan

W czasie zbliżającego się szczytu NATO w Lizbonie amerykański prezydent Barack Obama podpisze plan stopniowego przekazywania odpowiedzialności za bezpieczeństwo afgańskiemu wojsku i policji w latach 2011-2014 - poinformowała agencja AP.

Talibowie nie chcą negocjacji. "To propaganda"

Talibowie w Afganistanie nie będą prowadzić rozmów pokojowych do czasu aż obcy żołnierze nie opuszczą kraju - oświadczył ich lider mułła Mohammad Omar. Wszelkie informacje na temat negocjacji nazwał "zwykłą propagandą" wroga.