Afganistan

Afganistan

Rebelianci zastrzelili Francuza i Brytyjczyka

Prezydent Francji Nicolas Sarkozy i brytyjskie Ministerstwo Obrony poinformowały w sobotę, że w Afganistanie zginęli dwaj żołnierze dowodzonych przez NATO Międzynarodowych Sił Wsparcia Bezpieczeństwa (ISAF) - Francuz i Brytyjczyk. Francuz, który służył w Afganistanie jako spadochroniarz, zginął w sobotę w prowincji Kapisa na wschodzie kraju w wyniku ostrzału rebelianta. Tym samym liczba francuskich żołnierzy poległych w Afganistanie wyniosła 62 osoby.

Trzech samobójców, dziewięć ofiar

Dziewięć osób zginęło w wyniku ataku trzech zamachowców-samobójców na komisariat policji w Kabulu - poinformowali przedstawiciele władz afgańskich.

USA rozmawiają z talibami. Prezydent potwierdza

Stany Zjednoczone i inne zagraniczne potęgi zaangażowały się we wstępne rozmowy pokojowe z talibami - poinformował w sobotę prezydent Afganistanu Hamid Karzaj. Jest to pierwsze oficjalne potwierdzenie z jego strony doniesień mediów, że USA biorą udział w takich negocjacjach.

Jak Amerykanie sprzątają samoloty po Francuzach

Pod koniec mają na afgańskich pustkowiach rozbił się francuski myśliwiec Mirage 2000. Dwaj piloci zostali uratowani, ale maszyna tak spadła na ziemię, że pozostała w znacznej mierze w całości. Konieczne stało się usunięcie wraku. Po Francuzach musiał posprzątać oddział amerykańskich marines, którzy całą akcję udokumentowali.

Moździerzem w afgańskich oficjeli

Wiceprezydent Afganistanu i szef afgańskiego MSW uszli z cało z zamachu na ich życie w prowincji Wardak, na południe od Kabulu. Mniej szczęścia miało ośmiu mieszkańców prowincji Kapisa na wschodzie, które zginęły w ataku na biuro gubernatora prowincji.

Rozmowy pokojowe z talibami w Aszchabadzie?

Jak rokowania z talibami, to w najbardziej ponurej satrapii Azji Centralnej? Przedstawiciele rządu afgańskiego skłaniają się ku wyborowi sąsiedniego Turkmenistanu jako neutralnego miejsca rozmów pokojowych z islamską rebelią.

Rebelianci uderzyli w bazę NATO

Afgańscy rebelianci przeprowadzili samobójczy zamach bombowy w pobliżu prowadzonej przez siły międzynarodowe bazy Prowincjonalnego Zespołu Odbudowy (PRT) w Heracie na zachodzie kraju. Po ataku wywiązała się strzelanina.

Talibowie zabili 2 niemieckich żołnierzy

Siedem osób, w tym szefowie policji w północnym Afganistanie oraz prowincji Tachar, a także dwóch niemieckich żołnierzy, zginęło w sobotę w zamachu samobójczym w siedzibie gubernatora w północnej prowincji Tachar - poinformował rzecznik gubernatora. Wcześniej afgańskie władze lokalne podawały, że śmierć poniosło trzech żołnierzy z Niemiec. Wśród rannych jest dowódca ISAF w północnym Afganistanie.

"Awaria" myśliwca nad Afganistanem

Francuski myśliwiec Mirage 2000 rozbił się w zachodnim Afganistanie. Ministerstwo Obrony podało, że przyczyną katastrofy była awaria techniczna. Obaj piloci zdołali bezpiecznie opuścić maszynę.

Jednooki mułła "zniknął"

Afgański wywiad poinformował, że przywódca talibów mułła Omar kilka dni temu zniknął ze swojej górskiej kryjówki w Pakistanie. Nie wiadomo jednak, czy żyje. O domniemanej śmierci Omara, jednego z najbardziej poszukiwanych ludzi na świecie, poinformowała w poniedziałek największa prywatna afgańska telewizja. Talibowie szybko zdementowali te doniesienia.

Tajne rozmowy z wysłannikiem talibów

Nie tylko w Katarze, ale i w Niemczech Amerykanie prowadzą poufne rozmowy z talibami - informuje w najnowszym wydaniu niemiecki tygodnik "Der Spiegel". Jak pisze, "pierwszy raz jest szansa na sukces" rozmów.

Wybuch w szpitalu wojskowym. 6 osób nie żyje

Co najmniej 6 osób zginęło, a 23 zostały ranne na skutek sobotniej eksplozji w szpitalu wojskowym w Kabulu - poinformowało afgańskie ministerstwo obrony. Według reportera BBC doszło tam do dwóch samobójczych ataków.

60 rebeliantów zginęło w trzy dni

Podczas trzech dni ofensywy na relatywnie spokojnym północnym zachodzie Afganistanu siły afgańskie i międzynarodowe zabiły ponad 60 rebeliantów - poinformowały dowodzone przez NATO Międzynarodowe Siły Wsparcia Bezpieczeństwa w Afganistanie.

Obama negocjuje z talibami. Tajne spotkanie w Katarze

Bezpośrednie rokowania administracji Obamy z Talibanem uległy przyspieszeniu po śmierci bin Ladena - informuje "Washington Post". Wynik rozmów rozpoczętych kilka miesięcy temu ma dać Obamie podstawy do pochwalenia się postępami ws. Afganistanu, gdy w lipcu będzie ogłaszał wycofywanie stamtąd amerykańskich oddziałów - mówią anonimowi urzędnicy z Białego Domu.

W Afganistanie po 2014? "To konieczne"

Zachód nie może zostawić Afganistanu samego sobie, a siły koalicji muszą zostać w tym kraju, by uchronić go przed powrotem talibów, przekonuje zastępca szefa misji ISAF, brytyjski generał James Bucknall.

Wywiad mógł uratować Polaka?

Przez dwa miesiące po porwaniu Piotra Stańczaka nie działał polski wywiad wojskowy w Afganistanie, informuje "Rzeczpospolita". Gdyby funkcjonował, być może inżyniera Geofizyki Kraków udałoby się uratować. Doniesieniom gazety zaprzecza jednak Służba Wywiadu Wojskowego.

Francuzi wyjdą z Afganistanu przed 2014 r.?

- Nie można wykluczyć wycofania żołnierzy francuskich z Afganistanu przed 2014 rokiem - oświadczył szef francuskiej dyplomacji Alain Juppe. Dzień po spotkaniu z premierem Pakistanu Yousufem Razą Gilanim minister podkreślił też konieczność współpracy z tym krajem. Bo jak ocenił: "Nie uda nam się znaleźć rozwiązania w Afganistanie, długookresowego rozwiązania politycznego, jeśli nie będziemy w zaufany sposób współpracować z Pakistanem".

Ewakuacja "znacząca", skoro bin Laden nie żyje

Barack Obama zdecyduje się na "znaczącą redukcję" amerykańskich oddziałów w Afganistanie latem tego roku - powiedział w poniedziałek szef komisji sił zbrojnych Senatu USA Carl Levin. Obama już wcześniej zapowiedział, że od lipca 2011 roku zacznie się stopniowe wycofywanie amerykańskich oddziałów z Afganistanu.

Dziecko samobójca wysadziło się w powietrze

Pomimo zaostrzenia środków bezpieczeństwa, co najmniej 11 osób zginęło w niedzielnych atakach terrorystycznych w Afganistanie. Ataki odnotowano w prowincjach Paktika, Kandahar, Ghazni i Logar.