Polityka

Polityka

"Zdrajcy", gdy startują. "Nasi", gdy zdobywają medale. Olimpijskie rozdwojenie jaźni w Rosji i na Białorusi

Reprezentacji Rosji i Białorusi na igrzyskach w Paryżu nie ma, jednak rosyjscy i białoruscy sportowcy zdobyli na nich już kilka medali. Niektórzy pod flagą neutralną, inni w barwach krajów, do których przenieśli się, uciekając przed sankcjami, nałożonymi na zawodników z obu krajów po ataku ich państw na Ukrainę. Lubująca się w propagandowym wykorzystywaniu sportu Rosja zmuszona jest cieszyć się ich sukcesami - pisze analityk relacji polityki i sportu Michał Banasiak z Polskiego Instytutu Dyplomacji Sportowej.

Amerykańska gra prezydenckim zdrowiem

Zdrowie prezydentów USA to zagadnienie, które mocno rozpala Amerykanów od lat. W świetle ostatnich niepokojów o stan zdrowia Joe Bidena media i obywatele zaczęli mocno naciskać na Biały Dom, by szerzej dzielił się informacjami o kondycji prezydenta. Ale takie działanie mogłoby nieść jednocześnie duże ryzyko, także dla całych Stanów Zjednoczonych. Zatem gdzie jest ta granica między etycznym obowiązkiem względem wyborców a prywatnością?

Ujawniamy braki w sprawozdaniu finansowym PiS. Hermeliński: to dowód dla PKW

Szef publicznej spółki planował kampanię Kamila Bortniczuka, a z części zarezerwowanych dla ówczesnego ministra sportu billboardów skorzystali inni kandydaci PiS, choć w sprawozdaniu finansowym tej partii nie ma po tym śladu - ustalił tvn24.pl. Według byłego szefa Państwowej Komisji Wyborczej Wojciecha Hermelińskiego oznacza to finansowanie kampanii poza komitetem wyborczym. - To powinno stanowić dowód dla PKW, by odrzucić sprawozdanie PiS - ocenił.

"Tragedia naszych czasów" i kryminalne zagadki na lata

Polityczne zamachy nie są niczym nowym. Od kilkuset lat odwracały losy państw, prowadziły do wojen i niezmiennie szokowały. Motywy napastników nie zawsze były jasne, ale konsekwencje ich czynów miały przełożenie na nastroje społeczne, mogły prowadzić do dalszej radykalizacji oraz być podatnym gruntem dla teorii spiskowych.