Polityka

Polityka

Przed laty Janusz Palikot, Ryszard Petru i Paweł Kukiz próbowali wprowadzić na scenę polityczną całkowicie nowe formacje. Żadna z nich nie przetrwała do dziś. Przynajmniej w niezmienionej formie. Radomir Czarnecki, reporter "Czarno na białym" pyta więc Palikota, Petru i Kukiza o to, jak oceniają szanse przetrwania na scenie politycznej nowego ruchu Polska 2050 Szymona Hołowni i jakie mają rady dla jego lidera.

Niedoświadczona posłanka, która dokonała właśnie niespodziewanej politycznej wolty. W tym tygodniu dom Hanny Gill-Piątek zamienił się w sztab kryzysowy, a ona - dotąd jedna z 49 posłów Lewicy - stała się pierwszym przedstawicielem Szymona Hołowni w Sejmie. W rozmowie z nami przyznaje, że nie ostatnim. 

Choć z funkcji wiceministra spraw wewnętrznych Jarosław Zieliński został odwołany w listopadzie ubiegłego roku, to nadal chroni go Służba Ochrony Państwa – wynika z informacji tvn24.pl. W praktyce oznacza to, że kiedy chce, ma do dyspozycji limuzynę bmw wraz z kierowcą. Grozić byłemu ministrowi mają funkcjonariusze służb PRL, którzy stracili emerytury wypracowane po roku 1990.

Myślę, że głosowanie nad wnioskiem o wotum zaufania nie premierowi Mateuszowi Morawieckiemu ma służyć, ale przede wszystkim prezydentowi Andrzejowi Dudzie. Chodzi o odwrócenie uwagi od sukcesów, które zdaje się odnosić Rafał Trzaskowski w zbieraniu podpisów - ocenił na antenie TVN24 dziennikarz RMF FM Tomasz Skory. Michał Kolanko z "Rzeczpospolitej" uznał, że sztabowcy Dudy zdają sobie sprawę, iż sytuacja jest poważna.

Opozycja nie ma żadnego ruchu w sprawie terminu wyborów, Prawo i Sprawiedliwość zrobi, co będzie chciało - powiedział w "Tak jest" wicemarszałek Senatu Michał Kamiński (Koalicja Polska PSL-Kukiz'15), komentując zapowiedzi, że 28 czerwca prawdopodobnie będzie terminem wyborów prezydenckich. - To nie jest upór PiS, to wynika z sytuacji - przekonywał senator PiS Jan Maria Jackowski, według którego to data graniczna, by móc przeprowadzić cały proces wyborczy przed upływem kadencji Andrzeja Dudy.

"Usunięcie piosenki Kazika z Listy Przebojów Radiowej Trójki jest skandaliczne" - napisała wicepremier i minister rozwoju Jadwiga Emilewicz. Zwróciła się do szefa Rady Mediów Narodowych o wyjaśnienia. Krzysztof Czabański w odpowiedzi ocenił, że "radio postąpiło słusznie, unieważniając głosowanie". Sprawę komentują politycy zarówno z obozu rządzącego, jak i z opozycji.

Jeśli uprze się prezes Jarosław Kaczyński i nikt nie będzie miał odwagi powiedzieć: "proszę nie brnąć w to szaleństwo", to może się odbyć jakieś głosowanie - mówił w "Tak jest" o majowych wyborach prezydenckich poseł PSL-Kukiz'15 Stanisław Tyszka. - Trzeba szukać rozwiązań, które umożliwią przeprowadzenie wyborów w konstytucyjnym terminie - ocenił poseł PiS Zbigniew Girzyński.

Jeśli władza nie będzie mogła przeprowadzić wyborów i nie wprowadzi stanu klęski żywiołowej, to pozostaje pokusa wprowadzenia stanu wyjątkowego. To by był najczarniejszy scenariusz - ocenił w programie "Debata Faktów: kiedy wybory?" Jerzy Stępień, były prezes Trybunału Konstytucyjnego. Podkreślił, że obywatele "muszą się bronić, przebić ten balon strachu i nie pozwolić na jakiekolwiek zaskoczenie".

- To jest partia, w której dzisiaj odnajduję się bardzo dobrze - przekonywał Jarosław Gowin, gdy był w rządzie Donalda Tuska. Trzy lata później, gdy po zmianie władzy wchodził do gabinetu PiS, przekonywał: - Wiedziałem, że nie ma dla mnie miejsca w Platformie Obywatelskiej po paru pierwszych miesiącach. Jak zmieniał partie, poglądy i sojusze? O tym opowiada Cyprian Jopek, reporter "Czarno na białym".