Ministerstwo Edukacji i Nauki

Ministerstwo Edukacji i Nauki

Niezaszczepieni paraliżują szkoły. "Spora część społeczeństwa wciąż nie rozumie"

Dyrektorzy godzinami wpisują do systemu dane uczniów i uczennic, którzy mieli kontakt z kimś zakażonym koronawirusem. Oficjalnie nie mogą nawet zapytać, kto jest zaszczepiony. A na zdalne lekcje wysyłają wszystkich - również tych, którzy zrobiliby wiele, by móc normalnie chodzić do szkoły. - Ten system nie jest sprawiedliwy - komentują zaszczepieni uczniowie, rodzice i nauczyciele.

Historia i teraźniejszość w polskich szkołach już od września

Od września 2022 roku będzie nowy przedmiot: Historia i teraźniejszość - w skrócie Hit. Minister Przemysław Czarnek mówi, że niezbędna jest nauka historii prowadzona w nowoczesny sposób. Trudno się z nim nie zgodzić, warto tylko zapytać, kto opracowuje nowy przedmiot. Przyjrzała się temu Adrianna Otręba.

Matura 2023 nie będzie tak trudna, jak chciał minister Czarnek

Mimo srogich zapowiedzi polityków prawicy, że matura 2023 musi być trudniejsza, zaczęły się już prace nad okrojeniem stawianych przed maturzystami wymagań. Ministerstwo Edukacji i Nauki zmieniło zdanie z powodu przedłużającej się pandemii. Nie bez znaczenia jest też fakt, że 2023 jest rokiem wyborczym.

Przedszkolanka? Nie ma takiego zawodu

"Przedszkola są ważne, nie tylko dlatego, że opiekują się dziećmi, gdy ich rodzice są w pracy" – przekonują badaczki z UAM w Poznaniu. Ale czy wszyscy zdajemy sobie z tego sprawę?

Miasta sprzeciwiają się zmianom w oświacie

To, co proponuje się polskiej oświacie, to jest cofanie nas co najmniej o 100 lat - tak mówią radni Rzeszowa i głosują przeciw nowelizacji prawa oświatowego. Zmiany nazywane lex Czarnek odbiły się nie tylko w tym mieście szerokim echem. Poza Rzeszowem i Inowrocławiem sprzeciwia się też 12 największych polskich miast skupionych w Unii Metropolii Polskich. Materiał Marii Mikołajewskiej.

W obawie przed pandemią trenują zdalne lekcje. Studniówki robią w październiku

W Gorzowie zorganizowali dwustudniówkę w październiku zamiast studniówki w styczniu, bo "nie wiadomo, co będzie dalej". Z tego samego powodu niektóre szkoły "trenują zdalne lekcje", nawet jeśli nikt tam jeszcze nie zachorował. - Boimy się - słyszę od uczniów, rodziców i nauczycieli. Ale minister zdrowia zapewnia, że ponowne całkowite zamknięcie szkół jest wykluczone.

"To będzie HiT". Czy w liceach zastąpi WoS?

Od września 2022 roku w szkołach ponadpodstawowych pojawi się nowy przedmiot - historia i teraźniejszość. Równocześnie Ministerstwo Edukacji i Nauki zapowiada okrojenie podstaw programowych, bo uczniowie zbyt wiele godzin spędzają w szkołach. Żeby coś dodać, coś trzeba wyrzucić. I tym czymś może okazać się wiedza o społeczeństwie.

Czarnek ocenia rok swojej pracy na stanowisku ministra

Przemysław Czarnek podsumowuje swój rok w edukacji. Największy sukces? Wszystko. Minister z siebie jest zadowolony, ale mniej z wiedzy nastolatków, dlatego uczniowie od pierwszych klas szkół ponadpodstawowych dostaną nowy przedmiot. Adrianna Otręba.

Trudna praca nauczyciela

W czwartek obchodziliśmy dzień nauczyciela, ale powodów do świętowania jest niewiele. Minister Przemysław Czarnek obiecuje podwyżki i przywrócenie prestiżu zawodu, ale na razie brakuje nauczycieli, program jest przeładowany, lista lektur zmieniona i polska szkoła często jest miejscem indoktrynacji. Adrianna Otręba.

Nauczyciel Roku: nawet chłopcy z mat-fizów rysowali na moich lekcjach sketchnotki

- Młodzi ludzie potrzebują też kogoś, kto pogada z nimi na korytarzu, wypije kawę. Kogoś, kto też ponarzeka na szkolną rzeczywistość, tak jak oni narzekają. Po prostu potrzebują rozmowy. I ona stała się najważniejszym elementem mojego nauczycielskiego warsztatu - mówi Dariusz Martynowicz, polonista z Pcimia, uczący w Myślenicach, Nauczyciel Roku 2021.