Ministerstwo Edukacji i Nauki

Ministerstwo Edukacji i Nauki

Minister zbawi dzieci, a kto uratuje nauki przyrodnicze?

28 procent Polaków uważa, że "pierwsi ludzie żyli w tym samym czasie co dinozaury", 43 procent sądzi, że laser to skupiona wiązka fal dźwiękowych. Tymczasem nauka przedmiotów przyrodniczych idzie coraz gorzej. Wielu uczniów uważa, że lekcje są nudne. Zajęć coraz częściej nie ma komu prowadzić, a państwo przestało sprawdzać, co dzieci potrafią. - Mamy gorączkę, ale termometr zbiliśmy - mówią eksperci.

Nowe rekomendacje dla szkół w związku z pandemią

Nowe wytyczne i zdalne nauczanie, które jest rzeczywistością w wielu domach - Ministerstwo Edukacji i Nauki nie chce wysyłać na zdalne lekcje uczniów, którzy nie są kierowani na kwarantannę związaną z COVID-19. To plus dla zaszczepionych, bo mogą brać udział w zajęciach stacjonarnych. Adrianna Otręba.

Minister Czarnek nie jest wróżką. A dyrektorzy? 320 tysięcy dzieci na zdalnym

Poznań ma na zdalnej edukacji klasy w ponad połowie szkół. Warszawa za cenę związanych z tym zastępstw mogłaby już wybudować przedszkole. - Najgorsza jest niepewność. Nie wiadomo, co jutro będzie w szkole i czy w ogóle szkoła będzie - mówią ci, którzy z lękiem codziennie otwierają e-dzienniki. W piątek na zdalnym nauczaniu było już ponad 320 tysięcy dzieci.

ZNP chce rozmów o pensjach nauczycieli, przedstawia projekt obywatelski

Zebrano ponad 250 tysięcy podpisów pod obywatelskim projektem, który zakłada powiązanie zarobków nauczycieli z przeciętnym wynagrodzeniem w gospodarce. Projekt wraz z podpisami w czwartek w Sejmie złożył Związek Nauczycielstwa Polskiego. W poniedziałek swoje spotkanie w Pałacu Prezydenckim miała Solidarność. Spotkanie ze wszystkimi związkami odbędzie się dopiero 7 grudnia. Adrianna Otręba.

Eksperci Czarnka to historycy. A co mówią o teraźniejszości? Tak rodzi się HiT

W swoich karierach szczegółowo badali między innymi historię Kościoła czy ruchów oazowych. Nauczycieli nie martwi jednak to, że co eksperci Czarnka mają do powiedzenia o historii, ale to, co mówią o współczesnej Polsce i świecie. Atakują opozycję, społeczność LGBT czy Unię Europejską. Czy tego będą chcieli nauczyć młodzież?

Nowe szczegóły w sprawie HiT-u

Pojawiają się kolejne szczegóły w sprawie nowego przedmiotu Historia i Teraźniejszość. Przedmiot będzie obowiązywał od września, a podstawa programowa właśnie powstaje. Znika WOS, a pojawi się historia najnowsza od zakończenia wojny do 2015 roku. Młodym Polakom brakuje elementarnej wiedzy o historii najnowszej - mówią szefowie resortu edukacji, a dziennikarze pytają, czy to będzie obiektywna nauka. Adrianna Otręba.