Tu Europa

Tu Europa

Europa 100 lat po wybuchu wielkiej wojny. "Nie ma wielkich armii ani determinacji narodów, by się bić"

- Europa staje się powoli takim zacisznym i coraz starszym regionem świata, w którym nie ma wielkich armii, ani determinacji po stronie narodów, żeby się bić - ocenił w programie "Tu Europa" Wawrzyniec Smoczyński, szef działu zagranicznego tygodnika "Polityka". Jak dodał, znaczenie Starego Kontynentu w geopolitycznej układance jest dzisiaj o wiele mniejsze niż w czasach, gdy wybuchały dwie wojny światowe.

Zielona Wyspa wychodzi na prostą. Ale "istnieją pewne hamulce rozwojowe"

"Celtycki tygrys" i "Zielona Wyspa" w pewnym momencie stała się dla Polaków ziemią obiecaną. Tę reputację nadwerężył kryzys, ale dziś Irlandia wychodzi na prostą, choć jak ocenia politolog dr Izabela Jankowska "istnieją jeszcze pewne hamulce rozwojowe". - Między innymi system bankowy, dostępność do kredytu, równowaga budżetowa - wylicza.

Gaz, który podzielił Wielką Brytanię

Łupki. To słowo, także w kontekście polskich zasobów energetycznych, powraca co pewien czas, a jednak większość z nas na pytanie "czym są?", nie potrafiłaby odpowiedzieć. Polska i Wielka Brytania należą do największych zwolenników tego źródła energii. Jednak na Wyspach nie wszyscy są za. W kraju wyrastają kolejne obozy przeciwników gazu łupkowego, okupujących posesje firm wydobywczych.

Czy idea Grupy Wyszehradzkiej się przedawniła?

Wyzwaniem dla Grupy Wyszehradzkiej jest przypominanie na Zachodzie, że wszyscy jesteśmy członkami Unii Europejskiej, nie ma państw drugiej kategorii i wszystkich obowiązują te same standardy - uważa dr Mateusz Gniazdowski, kierownik Zespołu Środkowoeuropejskiego Ośrodka Studiów Wschodnich. Jego zdaniem formuła ponadpaństwowego porozumienia pomimo istnienia Unii Europejskiej się nie przedawniła.

Wybory do Parlamentu Europejskiego stały się formą krajowego protestu?

- Europa przeszła największy w swojej historii kryzys, a wyborcy wydali werdykt - tak eurowybory ocenia Paweł Świeboda. Natomiast zdaniem Marcina Zaborowskiego głównym werdyktem jest brak zainteresowania Unią Europejską. - Większość wyborców w ogóle do urn nie poszła i nie oddała swojego głosu - stwierdził. Dlatego według gości "Tu Europa" silna reprezentacja eurosceptyków w PE nie jest obrazem ich siły na poziomie krajowym.

Verheugen: Moskwa nie ma prawa blokować integracji europejskiej

- Musimy jasno powiedzieć, że będziemy bronić podstawowej zasady, że integracja europejska jest otwarta dla każdego. Ludzie na Ukrainie, w Gruzji czy Mołdawii chcą być częścią tego świata i nie zależy to od Moskwy - podkreślił w rozmowie z TVN24 Gunter Verheugen, unijny komisarz, który dziesięć lat temu wprowadzał Polskę i dziewięć innych krajów do UE.

Parlament Europejski - "prawdziwy parlament, ustala połowę praw"

Parlament Europejski to prawdziwy parlament, który ustanawia co najmniej połowę wszystkich praw, które potem wchodzą w życie - mówił w programie "Tu Europa" Jacek Safuta, dyrektor Biura Informacyjnego Parlamentu Europejskiego w Warszawie. Wybory do PE odbędą się już niedługo - 25 maja.

"Dojna krowa Londynu" chce wolności

Scots Unthirldom – te dwa słowa mogą zmienić historię Europy. Oznaczają „szkocką niepodległość”. 18 września odbędzie się tu referendum. Niespełna czterem milionom uprawnionych do głosowania zadane zostanie jedno pytanie: „Czy Szkocja powinna stać się niepodległym państwem"?

"Moskwa nad Adriatykiem" puka do drzwi UE

Rozszerzenie Unii Europejskie to nie tylko żmudny biurokratyczny proces prawny, ale może przede wszystkim inwestycja w pokój i stabilność kontynentu. Nigdzie nie jest to bardziej prawdziwe jak na Bałkanach, które coraz wyraźniej pokazują, że chcą do Europy. Najlepszym przykładem tego jest Czarnogóra. Jedno z najmłodszych państw świata.

Północ-Południe. "Włoch nie należy spisywać na straty"

Włochy to jedna ze światowych potęg gospodarczych, ale jednocześnie to kraj bardzo rozwarstwiony pod względem dochodów mieszkańców i zasobności gospodarczej. Dysproporcje między bogatą Północą a ubogim Południem nie zniknęły mimo dużych nakładów finansowych. Dyskutowali o tym goście programu "Tu Europa".

Chorwaci na doradców wybierają Polaków. Bo potrafimy dobrze wydać euro

Ponad 8 miliardów euro - tyle w ciągu siedmiu lat dostanie Chorwacja od Unii Europejskiej. Już wkrótce, najmłodszy członek wspólnoty przekaże do Brukseli plan wydawania pieniędzy. Pracuje nad nim firma doradcza wynajęta przez chorwacki rząd, a zespół doradzający tworzą... Polacy. Powód? Zdaniem Chorwatów, jesteśmy specjalistami w wydawaniu unijnych środków.

Czy Katalonia to Hiszpania? Konflikt wokół referendum

Władze Wielkiej Brytanii zgodziły się, by 18 września Szkoci odpowiedzieli na pytanie "Czy chcesz, by Szkocja stała się niepodległym państwem?". Tymczasem Madryt konsekwentnie odmawia Katalończykom prawa do przeprowadzenia podobnego referendum. Autonomiczne władze tego hiszpańskiego regionu planują głosowanie na listopad. O tym w programie "Tu Europa".

Malta: blaski i cienie członkostwa w UE

Malta to malowniczy wyspiarski kraj, który razem z Polską przystąpił 10 lat temu do Unii Europejskiej. Dołączenie do wspólnoty było wielką szansą, ale okazało się też wielkim wyzwaniem. Największym problemem, ignorowanym póki co przez Brukselę, jest dla Malty nielegalna imigracja z Afryki.

Hiszpania przykładem, jak wychodzić z kryzysu?

Hiszpania: kiedyś "złote dziecko" Europy stawiane innym gospodarkom za wzór. Po 2008 r. kraj wytykany jako przykład braku umiaru i bezmyślnego "przejedzenia" owoców boomu gospodarczego. Po pięciu latach walki z kryzysem i ambitnych reformach przeprowadzonych przez rząd Rajoya, Hiszpania ma szansę znowu stać się przykładem - tym razem na to, jak z kryzysu wychodzić.