Rozmowa Piaseckiego

Rozmowa Piaseckiego

Wejście do Koalicji Europejskiej może okazać się dla PSL-u otwierające na nowe środowiska i przyciągające nowych wyborców - ocenił w "Rozmowie Piaseckiego" w TVN24 i na tvn24.pl Władysław Kosiniak-Kamysz, prezes Polskiego Stronnictwa Ludowego. - Ja wielokrotnie słyszałem jadąc w pociągu, w tramwaju, idąc ulicą: "jest pan super, zagłosowalibyśmy na pana, ale się obawiamy, że wy nie przekroczycie progu" - mówił.

Wytyczne Światowej Organizacji Zdrowia, o których jest mowa w tak zwanej deklaracji LGBT podpisanej przez Rafała Trzaskowskiego, niepokoją wielu ludzi - przekonywał w "Rozmowie Piaseckiego" w TVN24 Łukasz Schreiber, poseł PiS i sekretarz stanu w kancelarii premiera. Zapewniał, że dopóki jego formacja rządzi w Polsce, "tego rodzaju eksperymenty na dzieciach nie będą prowadzone".

Dziwię się w ogóle, że są politycy w Koalicji Europejskiej, dla których problemem jest to, że stoję po stronie ofiar pedofilii w Kościele - powiedziała w poniedziałek w "Rozmowie Piaseckiego" posłanka Teraz! Joanna Scheuring-Wielgus. Jak dodała, nie podobają jej się "pewne gesty, które są kierowane" w jej stronę w tej sprawie. Pytana o przyszłość partii Wiosna, podkreśliła: - Zawsze wierzę w Roberta Biedronia, zawsze w niego wierzyłam.

To wygląda na desperacką akcję, a nie przygotowany plan - ocenił w TVN24 w "Rozmowie Piaseckiego" poseł i wiceszef PO Tomasz Siemoniak, odnosząc się do przedwyborczych obietnic PiS. Jego zdaniem trudno komentować te pomysły, bo "PiS nauczył nas tego, żeby czekać do końca i patrzeć na zapisy". Odnosząc się do propozycji "trzynastej emerytury", powiedział, że to "tylko jednorazowy dodatek na dwa tygodnie przed wyborami".

Ta sytuacja pokazuje, że nie wszystko jest w porządku i skoro jednak została podjęta decyzja o zawieszeniu lotów, to mamy problem - mówił w "Rozmowie Piaseckiego" w TVN24 rzecznik praw obywatelskich Adam Bodnar, odnosząc się do poniedziałkowej katastrofy myśliwca MiG-29. Dodał, że alarmował MON w sprawie stanu polskich myśliwców. - Piloci czują się zagrożeni - przyznał.

Chcę uspokoić rodziców. Egzaminy się odbędą - powiedziała w "Rozmowie Piaseckiego" minister edukacji Anna Zalewska pytana, czy jest w stanie zagwarantować, że jeśli 8 kwietnia rozpocznie się strajk nauczycieli, to 10 kwietnia egzaminy gimnazjalne ruszą.

Musiałem pilnie spotkać się z wojewodą, sytuacja wymagała osobistej rozmowy - odpowiedział w "Rozmowie Piaseckiego" w TVN24 Michał Dworczyk. Szef kancelarii premiera pytany był o lot rządowym samolotem, którym - samotnie - po wyborach samorządowych podróżował z Warszawy do Wrocławia. Koszt tej podróży wyniósł 33 tysiące złotych.

To trochę więcej niż moja pensja - przyznała w "Rozmowie Piaseckiego" w TVN24 minister przedsiębiorczości i technologii Jadwiga Emilewicz, pytana o sprawę ujawnionych w środę zarobków kadry kierowniczej Narodowego Banku Polskiego. Dodała, że "drugi krok", jaki powinien wykonać NBP, to "autorefleksja i korekta związana z tym, czy to wynagrodzenie jest adekwatne do kompetencji i do obowiązków".

Jeżeli są środki w budżecie na te programy, to pan prezydent będzie bardzo zadowolony, że są realizowane - powiedział w "Rozmowie Piaseckiego" Andrzej Dera, sekretarz stanu w kancelarii prezydenta. Odnosząc się do przedwyborczych obietnic Prawa i Sprawiedliwości podkreślił, że nie są one "drenażem budżetu" tylko "redystrybucją środków".

Donald Tusk chciał wprowadzić w Polsce drugą Irlandię. Natomiast to, co robi Jarosław Kaczyński, to jest wprowadzenie drugiej Grecji, tylko bez tej pogody, dobrego jedzenia, za to obawiam się, że z ciężkim kacem po upojnej politycznie głupocie, którą niosą te obietnice - mówiła w "Rozmowie Piaseckiego" Katarzyna Lubnauer, szefowa Nowoczesnej. W ten sposób skomentowała najnowsze zapowiedzi przedwyborcze Prawa i Sprawiedliwości.

Prezes Jarosław Kaczyński zaproponował mi drugie miejsce w Warszawie. Przyjąłem to wyzwanie i wierzę, że będzie dobrze - powiedział w "Rozmowie Piaseckiego" w TVN24 Ryszard Czarnecki, europoseł PiS wybrany w 2014 roku z Wielkopolski. Tym razem w najbliższych wyborach do Parlamentu Europejskiego będzie kandydował ze stolicy.

W wyborach działa czynnik personalny. PiS jest o tyle w bardzo dobrej sytuacji, że może korzystać z dwóch elementów, z których nie może skorzystać opozycja: loga partii, które jest pozytywnie ocenianie, oraz z personalnego przywiązania do liderów partyjnych - komentował w czwartek w "Rozmowie Piaseckiego" w TVN24 prof. Waldemar Paruch, politolog, doradca premiera i szef Centrum Analiz Strategicznych.

To jest sprawa bez precedensu, że pół rządu się wybiera do Brukseli, bo powinni się szykować do tego, żeby dalej rządzić. Chyba liczą się z porażką w wyborach parlamentarnych - ocenił w "Rozmowie Piaseckiego" w TVN24 Rafał Trzaskowski, prezydent Warszawy. Komentował w ten sposób ogłoszone we wtorek kandydatury polityków Prawa i Sprawiedliwości w wyborach do Parlamentu Europejskiego. Mówił też o ewentualnym powrocie Donalda Tuska do polityki krajowej.

Była ambasador Polski w Izraelu, Agnieszka Magdziak-Miszewska, uważa, że Mateusz Morawiecki nie miał innego wyjścia niż odwołanie wyjazdu polskiej delegacji na szczyt Grupy Wyszechradzkiej w Jerozolimie. Dodaje, że pogorszenie stosunków polsko-izraelskich ma źródło w ustawie o IPN, z której Polska co prawda się wycofała, ale która wpłynęła na postrzeganie Polaków jako antysemitów przez społeczeństwo Izraela.

Premier Mateusz Morawiecki odwołał swoją wizytę w Izraelu, gdzie miał udać się na szczyt Grupy Wyszehradzkiej. - To jest reakcja na wszystko to, co się wydarzyło na obrzeżach szczytu bliskowschodniego w Warszawie. Między innymi na słowa premiera Izraela - powiedział w TVN24 Adam Bielan, wicemarszałek Senatu. Jego zdaniem "nie byłoby dobrze, żeby premier leciał w takiej atmosferze" na szczyt. Wskazywał przy tym, że Polska jest pozytywnie nastawiona do Izraela i "nie zależy nam na konflikcie" z tym krajem.

Publikowane są nowe informacje, dane, dokumenty związane z budową dwóch wieżowców w Warszawie i dobrze by było, żeby ze strony Jarosława Kaczyńskiego oni też pokazali, co mają - mówił w "Rozmowie Piaseckiego" w TVN24 lider partii Teraz! Ryszard Petru. - Te wszystkie dokumenty są w szafie - albo w Srebrnej, albo w Instytucie Lecha Kaczyńskiego - dodał.

Ważne jest to, żeby po pierwsze bezwzględnie odtajnić akta komunistycznych służb bezpieczeństwa, a po drugie wyciągać wnioski, czyli to co stało się wczoraj - stwierdził w "Rozmowie Piaseckiego" wicepremier, minister nauki i szkolnictwa wyższego Jarosław Gowin. Odniósł się do wtorkowej dymisji Kazimierza Kujdy z funkcji szefa Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Gowin powiedział też, że nagromadzenie afer związanych z obozem władzy świadczy o tym, że "zaczął się sezon polowań" przed nadchodzącymi wyborami.

Mamy wspaniałą panią prokurator, niezwykle dociekliwą. Pojawiają się zupełnie nowe okoliczności w sprawie, które potwierdzają, że doszło do popełnienia przestępstwa, i wskazują na osoby winne jego popełnienia - wyjaśniał w "Rozmowie Piaseckiego" Jacek Dubois, pełnomocnik Geralda Birgfellnera, austriackiego biznesmena, który na tak zwanych taśmach Kaczyńskiego rozmawiał z prezesem PiS na temat budowy wieżowca. Jak podkreślił adwokat, Jarosław Kaczyński "doskonale wiedział" o podpisanej umowie na realizację tej inwestycji. (http://www.tvn24.pl)

Wystartuję w wyborach do Parlamentu Europejskiego, aby mieć pewność, że moja drużyna tam się znajdzie - zapowiedział w "Rozmowie Piaseckiego" były prezydent Słupska Robert Biedroń. Poinformował jednak, że sam nie przyjmie mandatu, aby móc wystartować w jesiennych wyborach parlamentarnych w Polsce.

Władza nie jest dla Jarosława Kaczyńskiego po to, żeby dopaść wielkie pieniądze, tylko pieniądze są po to, żeby utrzymać wielką władzę - mówił w "Rozmowie Piaseckiego" w TVN24 prezes Polskiego Stronnictwa Ludowego Władysław Kosiniak-Kamysz. Odniósł się w ten sposób do ujawnionych przez "Gazetę Wyborczą" taśm Kaczyńskiego i do jego biznesowych planów. Przypomniał nagrane słowa prezesa PiS, że "ta sprawa jest nie do obrony".