Polska i Świat

Polska i Świat

Syryjczycy żyją wśród nas. Co myślą?

Politycznej zgody co do przyjęcia uchodźców nie ma. Polacy są podzieleni, a Syryjczycy mieszkający od lat w naszym kraju uważnie przysłuchują się tej dyskusji. Co myślą i jak odnaleźli się u nas?

Polskie szkoły pełne przemocy

Badania, które przerażają i dają do myślenia. - Co dziesiąte dziecko w polskiej szkole jest dręczone - podaje Instytut Badań Edukacyjnych. Ofiarami są częściej chłopcy niż dziewczynki. Na agresję narażeni są głównie ci, którzy nie mają wsparcia w rodzicach. Pochodzą z rodzin ubogich lub wyróżniają się na tle innych. Na uzupełnienie tej informacji jeszcze jeden przerażający wskaźnik. Przemoc przechodzi szczebel niżej i z gimnazjum trafia do podstawówki.

Kampania mało poważna

W kampanii wyborczej wszystkie chwyty są dozwolone. Niektórzy bardzo wzięli sobie do serca tę zasadę i próbują zachęcić wyborców czym tylko się da. Pytanie jak im to wychodzi? O przebojowej liście wyborczej.

Zysk ponad szacunkiem

W kilka godzin można stracić szacunek i zaufanie klientów. Zapracował na to Amerykanin, którego firma podniosła cenę leku ratującego życie o 5 tysięcy procent. Zysk to wielka sprawa, mówi mężczyzna, a Ameryka wytyka go palcem i nazywa krwiopijcą. Czy po fali oburzenia koncern obniży cenę leku?

Trafiła do BIK za 25 groszy

Oto historia łodzianki, która przez 25 groszy trafiła do Biura Informacji Kredytowej. Kobieta mogła tego uniknąć, ale bank nie powiadomił jej, że za niewielką zwłokę przy spłacie kredytu nalicza jej karne odsetki, a dług kieruje do BIKU. Pani Ola o całej sprawie dowiedziała się później, kiedy bezskutecznie starała się o inny kredyt w drugim banku. O bolesnej nauczce i o tym jak BIK wie, a klient nie.

Siedem tysięcy uchodźców w Polsce

Są znane ustalenia w sprawie uchodźców. Do Polski ma trafić siedem tysięcy ludzi. Aby łatwiej sobie wyobrazić ile to tak naprawdę osób, Michał Tracz pokazuje na przykładach.

Szefowa MSW nie przyjdzie do prezydenta

Uchodźcy kością niezgody na linii prezydent - rząd. Andrzej Duda zaprasza do siebie Teresę Piotrowską, ale szefowa MSW, która była na rozmowach w Brukseli zaproszenia nie przyjmuje. Z prezydentem może się spotkać premier, ale dopiero po szczycie. W kraju jednak wrze, bo Polska wbrew stanowisku państw Grupy Wyszehradzkiej zgodziła się na przyjęcie konkretnej liczby uchodźców, a to opozycja odbiera jako zdradę i kompromitację.

Pamiętne wpadki premier Kopacz

Minął okrągły rok od objęcia urzędu prezesa Rady Ministrów przez Ewę Kopacz. W czasie swoich rządów nie ustrzegła się przed wpadkami, choć jednocześnie kancelaria premiera chwali się, że przewodnicząca PO zdołała zrealizować większość swoich obietnic z exposé.

Uchodźcy dzielą Kościelisko

Najnowsze badania opinii publicznej pokazują, że ponad połowa Polaków jest przeciwna przyjmowaniu uchodźców. Zdecydowane przeciwnych jest wielu mieszkańców Kościeliska, której wójt zadeklarował chęć przyjęcia migrantów i tym samym podzielił gminę.

Dzieci polityków sami próbują sił w polityce

Dzieci osób kojarzonych z polityką wychodzą z cienia rodziców i próbują swoich sił w wyborach. Wśród młodych polityków pojawiają się takie nazwiska jak Cimoszewicz, Nowacka, Staniszkis i jeszcze kilka innych.

Coraz więcej Polaków nie chce uchodźców

Polacy coraz mniej otwarci na przyjazd do nas uchodźców - to wniosek z sondażu dla Faktów TVN i TVN24. W ostatnich tygodniach nasze nastawienie do nich wyraźnie się zmieniło. W dużej mierze to zasługa polityków, którzy także w sprawie imigrantów zmieniają zdanie. W środę ci unijni spotkają się w tej sprawie na nadzwczajnym szczycie w Brukseli.

Prezydencka propozycja obniżenia wieku emerytalnego

65 lat dla mężczyzn, 60 dla kobiet - jest prezydencka propozycja obniżenia wieku emerytalnego. Prezydent Andrzej Duda podpisuje projekt ustawy i wysyła ją do Sejmu. Tyle że w Sejmie nie ma praktycznych politycznych szans, by ustawą się zająć. Stąd zarzut, że prezydencki ruch to ruch czysto kampanijny.

Egzamin z egzaminowania

W szkolnych testach błędy popełniają nie tylko uczniowie, ale i ci, którzy je sprawdzają. Błędy są, ale jest też coraz więcej śmiałości, by je wytykać. Na największą skalę zrobiła to Najwyższa Izba Kontroli.

Rewolucja w leczeniu elektrowstrząsami

Rewolucja w myśleniu o elektrowstrząsach jako metodzie leczenia chorych psychicznie. Łatwiej dostępnej, ale też coraz chętniej przepisywanej przez lekarzy. Bo daje rezultaty i mniej boli niż kiedyś. Staje się zatem prawdziwym lekiem, a nie karą.

Spis powszechny krzyży w Słupsku

Z polecenia władz miasta dyrektorzy szkół w Słupsku liczą krzyże w klasach. Środowiska katolickie są zaniepokojone. Pomysł liczenia wyszedł nie od prezydenta Roberta Biedronia, a od obywatela, który zapragnął taką informację uzyskać.

Polakom żyje się coraz lepiej

Z najnowszego raportu Diagnozy Społecznej wynika, że sytuacja życiowa Polaków poprawia się. Mieszkańcy Polski mają generalnie lepsze niż w ubiegłym roku samopoczucie i większe oszczędności. Wciąż jednak poziom zaufania społecznego jest względnie niski.

Inspiracja do życia

Mąż zmarłej na raka Magdy Prokopowicz zaprezentował na Festiwalu Filmów Fabularnych w Gdyni film "Chemia". Ma on inspirować do walki z rakiem i jest spełnionym marzeniem Magdy Prokopowicz, która do końca swych dni żyła pełnią życia.