Polska i Świat

Polska i Świat

Nowy podział Polski według PiS i Lewicy

Prawo i Sprawiedliwość idzie do wyborów z pomysłem na nowy podział Polski. Jarosław Kaczyński mówi o dwóch nowych województwach. Tam, gdzie miałyby powstać, nie mówią "nie", choć entuzjazmu nie widać. Dlatego, tym bardziej ciężko o polityczne wsparcie ze strony innych partii.

Pomysł prezesa na Beatę Szydło

Premier - zderzak, czyli polityczny pomysł prezesa na Beatę Szydło. Jarosław Kaczyński potwierdza, że Szydło może być premierem, ale wcale nie musi nim być przez całą kadencję. Pytanie zatem nie czy, ale kiedy na dobre prezes Prawa i Sprawiedliwości może wkroczyć do gry, o ile PiS tę grę wyborczą wygra.

Maraton utrudnień

A teraz maratony, które dzielą. Przed nami kolejny bieg już w niedzielę, a razem z nim liczne utrudnienia w Warszawie. Przeciwnicy znów podnoszą argument - można biegać w lesie. Zwolennicy biegu bronią, a my pytamy jak to jest z tą organizacją.

Piesi z pierwszeństwem

Kolejna zmiana w kodeksie drogowym. Piesi, zarówno na przejściu jak i przed nim będą mieli pierwszeństwo przed pojazdem. Wyjątkiem są tramwaje. Sejm zmienił prawo, ale ta zmiana nie ostudziła emocji.

Tylko zdrowe jedzenie

Dyskusja o zdrowej żywności w sklepikach szkolnych nie milknie. Niektórzy już na początku się poddali, bo nie potrafili sprostać wymaganiom ministerstwa edukacji. Sklepiki zamknęli, a niektórzy nie widzą w rozporządzeniu żadnego problemu, bo o nawykach żywieniowych z uczniami rozmawiają i specjalnie dla nich organizują warsztaty kulinarne.

Numery list wylosowane

Znamy numery list komitetów wyborczych. PiS jest z jedynką, dalej PO, a z numerem osiem będzie Nowoczesna Ryszarda Petru. Pozycje są ważne, ale zdecydowanie ważniejsze jest to jak oddać ważny głos. A z tym znów może być problem, bo w wyborach parlamentarnych, podobnie jak w samorządowych, będzie książeczka. Jak tym razem będzie wyglądała i czy ułatwi głosowanie?

Ciąża i nowotwór

Rak to nie koniec świata, a kobieta chora na raka może urodzić zdrowe dziecko - przekonuje Fundacja Rak'n'Roll i rusza z kampanią "Boskie Matki". Kobiety mają otrzymać pomoc onkologiczną i psychologiczną. Przykładem ma być sama założycielka fundacji. Magda Prokopowicz przegrała walkę z chorobą, ale nie przegrała walki, aby urodzić zdrowego syna.

Ziobro triumfuje

Zbigniew Ziobro triumfuje. Były minister sprawiedliwości nie stanie przed Trybunałem Stanu. Zabrakło pięciu głosów. Ziobrę uratowali posłowie koalicji, w tym sama premier, która w piątek zamiast w Sejmie była na Pomorzu. Były poseł PiS satysfakcji nie kryje, a koalicję rządzącą nazywa wprost "nieudacznikami w każdym calu".

W obiektywie monitoringu. Dziwy polskich ulic

Kąpiel w stawie nago i to pod okiem kamer. 19-latek zrobił to, bo chciał zaimponować swojej byłej dziewczynie. Wyczyn dla jednych głupi, dla drugich śmieszny. Ponieważ podobnych śmiałków jest sporo, warto zwrócić uwagę, że bez nich nudna byłaby praca tych, którzy pilnują miejskiego monitoringu.

Ratowali nawzajem swoje życia. Teraz się spotkali

Mówią o sobie, że są rodziną. Dziś mieli okazję się spotkać. Tym razem nie w szpitalu, ale w ministerstwie zdrowia. To dawcy i biorcy łańcuchowego przeszczepu nerek. Zabiegu, który po raz pierwszy został przeprowadzony w Polsce i który dał nadzieję na większą skuteczność w ratowaniu życia.

Syryjczycy żyją wśród nas. Co myślą?

Politycznej zgody co do przyjęcia uchodźców nie ma. Polacy są podzieleni, a Syryjczycy mieszkający od lat w naszym kraju uważnie przysłuchują się tej dyskusji. Co myślą i jak odnaleźli się u nas?

Polskie szkoły pełne przemocy

Badania, które przerażają i dają do myślenia. - Co dziesiąte dziecko w polskiej szkole jest dręczone - podaje Instytut Badań Edukacyjnych. Ofiarami są częściej chłopcy niż dziewczynki. Na agresję narażeni są głównie ci, którzy nie mają wsparcia w rodzicach. Pochodzą z rodzin ubogich lub wyróżniają się na tle innych. Na uzupełnienie tej informacji jeszcze jeden przerażający wskaźnik. Przemoc przechodzi szczebel niżej i z gimnazjum trafia do podstawówki.

Kampania mało poważna

W kampanii wyborczej wszystkie chwyty są dozwolone. Niektórzy bardzo wzięli sobie do serca tę zasadę i próbują zachęcić wyborców czym tylko się da. Pytanie jak im to wychodzi? O przebojowej liście wyborczej.

Zysk ponad szacunkiem

W kilka godzin można stracić szacunek i zaufanie klientów. Zapracował na to Amerykanin, którego firma podniosła cenę leku ratującego życie o 5 tysięcy procent. Zysk to wielka sprawa, mówi mężczyzna, a Ameryka wytyka go palcem i nazywa krwiopijcą. Czy po fali oburzenia koncern obniży cenę leku?

Trafiła do BIK za 25 groszy

Oto historia łodzianki, która przez 25 groszy trafiła do Biura Informacji Kredytowej. Kobieta mogła tego uniknąć, ale bank nie powiadomił jej, że za niewielką zwłokę przy spłacie kredytu nalicza jej karne odsetki, a dług kieruje do BIKU. Pani Ola o całej sprawie dowiedziała się później, kiedy bezskutecznie starała się o inny kredyt w drugim banku. O bolesnej nauczce i o tym jak BIK wie, a klient nie.

Siedem tysięcy uchodźców w Polsce

Są znane ustalenia w sprawie uchodźców. Do Polski ma trafić siedem tysięcy ludzi. Aby łatwiej sobie wyobrazić ile to tak naprawdę osób, Michał Tracz pokazuje na przykładach.

Szefowa MSW nie przyjdzie do prezydenta

Uchodźcy kością niezgody na linii prezydent - rząd. Andrzej Duda zaprasza do siebie Teresę Piotrowską, ale szefowa MSW, która była na rozmowach w Brukseli zaproszenia nie przyjmuje. Z prezydentem może się spotkać premier, ale dopiero po szczycie. W kraju jednak wrze, bo Polska wbrew stanowisku państw Grupy Wyszehradzkiej zgodziła się na przyjęcie konkretnej liczby uchodźców, a to opozycja odbiera jako zdradę i kompromitację.

Pamiętne wpadki premier Kopacz

Minął okrągły rok od objęcia urzędu prezesa Rady Ministrów przez Ewę Kopacz. W czasie swoich rządów nie ustrzegła się przed wpadkami, choć jednocześnie kancelaria premiera chwali się, że przewodnicząca PO zdołała zrealizować większość swoich obietnic z exposé.

Uchodźcy dzielą Kościelisko

Najnowsze badania opinii publicznej pokazują, że ponad połowa Polaków jest przeciwna przyjmowaniu uchodźców. Zdecydowane przeciwnych jest wielu mieszkańców Kościeliska, której wójt zadeklarował chęć przyjęcia migrantów i tym samym podzielił gminę.