Polska i Świat

Polska i Świat

Na kompromis ws. TK się nie zanosi

Trybunał swoje, politycy PiS-u swoje. Na kompromis się nie zanosi, bo partia Jarosława Kaczyńskiego z prezydentem na czele nie widzi nic złego w powołaniu pięciu nowych sędziów TK . Jest zatem pat.

Burza po wyroku Trybunału Konstytucyjnego

Trybunał Konstytucyjny wydaje wyrok, w Sejmie burza. Marszałek Sejmu mówi, że orzeczenie Trybunału ma głównie walor historyczny, opozycja żąda od prezydenta przyjęcia ślubowania od trzech sędziów wybranych w poprzedniej kadencji sejmu. Pytanie, co na to prawnicy. O tym, co dalej z prawniczego punktu widzenia - Paulina Chacińska.

PO bije się w pierś po wyroku TK

Platforma Obywatelska bije sie w pierś, bo Trybunał Konstytucyjny powiedział wprost, że Sejm poprzedniej kadencji tuż przed wyborami nie powinien wybierać dwóch dodatkowych sędziów Trybunały. Co Platforma zrobiła źle i dlaczego wówczas przyjęto takie rozwiązania? Arleta Zalewska.

Prezydent nie odniósł się do wyroku TK

Prezydent nie odniósł się wprost do orzeczenia Trybunału Konstytucyjnego, który w czwartek jasno stwierdził, że wybór trzech sędziów jest zgodny, a dwóch niezgodny z konstytucją. TK podkreśla, że prezydent miał obowiązek niezwłocznie odebrać ślubowanie od sędziów. Trybunał zbadał i ocenił na razie decyzje Sejmu poprzedniej kadencji. Przepisami uchwalonymi przez nowy Sejm zajmie się 9 grudnia.

Poszukiwania bez przełomu

Miał być przełom, ale prokuratura nie potwierdza śmierci Ewy Tylman. Pod uwagę branych jest kilka scenariuszy - w tym wzięcie kobiety jako zakładniczki. Jedyne co zostaje - jak na razie - niezmienne, to zatrzymanie Adama Z., który wracał z zaginioną feralnej nocy i z którym przeprowadzono eksperyment procesowy.

Zmiany w CBA

Nowa władza wprowadza swoich ludzi do CBA. Po odejściu Pawła Wojtunika pełniącym obowiązki szefa został Ernest Bejda, a wiceszefem Grzegorz Ocieczek. Zmiany personalne już są, czy będą zmiany w działaniu?

Protesty za i przeciw zmianom w TK

Sprawa wyboru sędziów Trybunału Konstytucyjnego dzieli nie tylko polityków, ale i obywateli. Przed Sejmem demonstracje przeciwników i zwolenników zmian w Trybunale Konstytucyjnym. Było skandowanie haseł i przepychanki.

Przetrwali atak piratów

Przetrwali atak piratów. Trzech z jedenastu polskich marynarzy, którzy zostali zaatakowani u wybrzeży Nigerii, wylądowało w środę w Berlinie. Ze swoimi rodzinami witali się ze łzami w oczach. Mogą mówić o spory szczęściu, bo piątka ich kolegów została wzięta do niewoli. Z porywaczami nawiązano kontakt - trwają negocjacje.

Sejm wybrał nowych sędziów TK i co dalej?

Po raz pierwszy w Polsce funkcjonuje pięciu nowych sędziów wybranych do Trybunału Konstytucyjnego w tej kadencji Sejmu i pięciu wybranych w poprzedniej kadencji - po dwóch na jedno miejsce. Kto ma prawo piastować ten urząd, a kto nie?

Gorąca dyskusja o nowych sędziach TK

Apele Trybunału i opozycji na nic się zdały. Sejm wybrał pięciu sędziów TK głosami PiS. Wybór dokonał się w gorącej atmosferze - były krzyki, oklaski, a z sejmowej mównicy padły ostre słowa. Opozycja mówi o demolowaniu demokracji i powrocie do 13 grudnia . Rządzący o naprawieniu błędów poprzedników.

Sąsiedzi listy piszą

Straż Miejska w Gdańsku ma niemało pracy przy rozwiązywaniu sąsiedzkich konfliktów. Dlatego funkcjonariusze zaproponowali swoje rozwiązanie. Zamiast się kłócić: napiszcie, co wam przeszkadza. Powstały więc specjalne kartki, pytanie, czy będą też specjalne efekty.

Mordercy czy naukowcy?

Środowiska ekologiczne nie mają wątpliwości, że najnowsza japońska wyprawa naukowa ma jeden cel: zabijać delfiny i wieloryby. O tym, że jest to nielegalne, przesądził już m.in. Międzynarodowy Trybunał Sprawiedliwości. Jednak na Japończykach taki werdykt nie zrobił wrażenia.

Dla kogo "500 plus"

"Rodzina 500 plus" - pierwsze pieniądze z tego programu trafią do zainteresowanych najpóźniej w kwietniu przyszłego roku. Rząd, dopytywany o jego szczegóły, wreszcie odpowiada - pomoc otrzymają wszyscy, którzy mają dwoje i więcej dzieci. W przypadku jednego dziecka będzie obowiązywał próg dochodowy. Są szczegóły, ale ciągle są też wątpliwości - kto i jak będzie sprawdzał, czy rodzina dobrze wydaje przyznane jej pieniądze.

Pożegnanie z in vitro

Koniec rządowego programu in vitro. Nowy minister zdrowia Konstanty Radziwiłł już zdecydował: program będzie kontynuowany tylko do połowy przyszłego roku. Potem już nie, a plany były inne. Poprzedni minister, odchodząc z urzędu, przedłużył finansowanie projektu do 2019 roku.

Tajemnicza piątka kandydatów

Prezydent konsultuje, ale nadal nie ma jego decyzji dotyczącej tego, co dalej z Trybunałem Konstytucyjnym. Prawo i Sprawiedliwość nie czekając na te rozstrzygnięcia, już zgłosiło swoich kandydatów na sędziów Trybunału. Jest ich pięcioro - z czego czworo jest związanych z konferencją smoleńską.

Prezydencki ruch

Było spotkanie u prezydenta, ale nadal nie ma pewności, co Andrzej Duda zrobi w sprawie kryzysu w Trybunale Konstytucyjnym. Opozycja namawia, by z wyborem nowych sedziów zaczekać do orzeczenia Trybunału dotyczącego dokonanego już wyboru. Co na to prezydent - nie wiadomo. Pewne jest, że PiS w Sejmie chce zrealizować swój scenariusz.

Miało być kompleksowo, jest nijak

Miało być tak: lekarz podstawowej opieki zdrowotnej przy każdej wizycie powinien zapytać nie tylko o powód przyjścia, ale i spojrzeć kompleksowo na pacjenta. Porozmawiać. I jeżeli zauważy coś niepokojącego, powinien szybko zareagować.Tyle teoria. W praktyce NIK alarmuje, że to w ogóle nie działa.

Ignorancja, która może kosztować życie

Tak niewiele trzeba, aby ochronić swoje życie. Pomimo tego, wciąż wiele osób ignoruje zalecenia i prawo, które w tym wypadku może uchronić od śmierci. Przypomnijmy, każda osoba idąca po zmroku poboczem jest zobowiązana do noszenia odblasków.

Sprawa się komplikuje. Poszukiwania trwają

Wszystko wskazuje na to, że ktoś musi stać za zniknięciem Ewy Tylman - mówią eksperci. Mija tydzień od zniknięcia 26-latki. Policja odbiera kolejne sygnały. Sprawdza kontakty. W poszukiwania zaangażowanych jest coraz więcej osób.

Ile zapłacimy za spokój z migrantami?

Polska przyjmie siedem tysięcy uchodźców, czyli tyle ile uzgodnił poprzedni rząd. Na żadne nowe kwoty Warszawa się nie zgodzi. Nowe stanowisko reprezentowane przez rząd Beaty Szydło zakłada także, że Polska pomoże finansowo tym krajom, które mają zatrzymać falę uchodźców. Ile wpłacimy do unijnej kasy, aby to inni rozwiązali problem imigrantów?