Polska i Świat

Polska i Świat

19-latek z Kostrzyna Wielkopolskiego podejrzany o seksualne wykorzystywanie młodszych kolegów z internatu. Podczas policyjnego zatrzymania w telefonie Damiana U. znaleziono film, na którym niedoszły maturzysta uprawia seks oralny z 14-latkiem. Teraz grozi mu nawet 12 lat więzienia.

Jeszcze przed południem otrzymywała życzenia od Putina. Po południu opublikowała jednak najnowszy teledysk, w którym otwarcie krytykuje władzę. Ałła Pugaczowa - największa gwiazda rosyjskiej piosenki - w dniu 65. urodzin ogłosiła swój opozycyjny manifest, pokazując Kremlowi, co myśli o władzy. Gwiazda od dłuższego czasu sympatyzuje z rosyjskimi opozycjonistami, ale po raz pierwszy zrobiła to poprzez piosenkę.

Dramatyczna akcja ratunkowa. U wybrzeży Korei Południowej zatonął prom pasażerski. Na jego pokładzie było ponad 450 osób, większość to uczniowie szkół średnich. Cztery osoby nie żyją, a prawie 300 uznaje się za zaginione. Służby ratunkowe robią co mogą, by odszukać i ocalić pasażerów, a walka trwa teraz już nie tylko z pogodą, ale i z czasem. 

Potrącenie policjanta, staranowanie dwóch autostradowych bramek, pościg przez 150 kilometrów i strzały przy próbie zatrzymania. Takie sceny rozegrały się w Małopolsce. Obywatel Niemiec został zatrzymany, ale policjanci tej akcji do udanych zaliczyć nie mogą. Przeciwnie - akcję ocenia się jako nieudolną, wręcz niebezpieczną dla postronnych osób. Jak tłumaczy się policja? O tym Łukasz Frątczak.

Spór księdza Lemańskiego z abp. Hoserem zakończył się w sposób, którego nikt się nie spodziewał. Kuria warszawsko-praska zamknęła kościół w Jasienicy aż do odwołania. Oznacza to, że na Wielkanoc wierni będą musieli jechać do innych parafii, bo ich własna jest nieczynny. Walka o kościół jednak trwa. O tym, kto używa jakich argumentów - Michał Tracz.

Jest malowanie pisanek, są wielkanocne życzenia i jest też ostry komentarz polityczny. Prezes Prawa i Sprawiedliwości domaga się nowego śledztwa smoleńskiego i alternatywnego systemu liczenia głosów oddanych w wyborach, zarzucając Państwowej Komisji Wyborczej niewłaściwe kontakty z jej rosyjskim odpowiednikiem. Zarzuca też Donaldowi Tuskowi, że w sprawie Ukrainy nie podejmuje konkretnych działań. Jednym słowem polska demokracja - według Jarosława Kaczyńskiego - kuleje i to bardzo.

Sytuacja na Ukrainie jest napięta, dlatego jeden z warszawskich radnych pyta ratusz, czy w razie wojny stolica jest w stanie ochronić mieszkańców przed nalotem. Ratusz do odpowiedzi się nie spieszy, bo nie chce siać paniki, ale w końcu przyznaje, że listy schronów nie ma. Czy rzeczywiście tak jest, czy nie ma miejsc gdzie można byłoby się schronić?

Zamknięto kościół w Jasienicy i parafia będzie nieczynna, aż sytuacja nie wróci do normy. Kuria warszawsko-praska swoją decyzję tłumaczy "troską o bezpieczeństwo parafii i wiernych uczestniczących w liturgii", bo, jak twierdzi, wcześniej nabożeństwa sprawowane w Niedzielę Palmową były wielokrotnie zakłócane przez nieliczną grupę osób. Proboszczem tej parafii był odwołany przez biskupa za nieposłuszeństwo ksiądz Wojciech Lemański. Księdza wtedy parafianie bronili, czy teraz będą bronić swojej parafii?

Unikatowe zdjęcia i niezmiernie ważna misja. NATO-wskie załogi samolotów wczesnego ostrzegania AWACS w obawie o agresywne działania Rosji od kilku tygodni patrolują niebo nad wschodnią i południową Europą. Widzą bardzo dużo - Na Krymie, w Rosji, na Ukrainie i Białorusi, mogą jeszcze więcej - na przykład koordynować działania obrony powietrznej.

Polska polityka i nieoczekiwany zwrot na konferencji prasowej z udziałem premiera. Donald Tusk decyduje się na ujawnienie pogróżek, które dostaje jego córka. W odpowiedzi na pytanie dlaczego Kasi Tusk pilnują BOR-owcy, czyta wulgarne smsy.

W Łodzi agresywny mężczyzna wszczyna awanturę przed sklepem. Świadkowie go obezwładniają i wzywają policję. Radiowóz podjeżdża, ale policjanci nie interweniują bo twierdzą, że pomylili adres. Po kilku minutach ten sam patrol wraca jednak na miejsce. O kuriozalnej interwencji, po której ukarany może być nie sprawca, a policjanci.

39-letnia kobieta rodziła i mordowała swoje dzieci, a ich ciała chowała do pudełek. Prawdopodobnie tylko jedno dziecko zmarło po urodzeniu, a sześcioro udusiła. Wszystko wyszło na jaw, kiedy z więzienia wrócił do domu mąż Amerykanki.

Temat, który już elektryzuje mieszkańców miast - zwłaszcza stolicy, a to dopiero początek sezonu. Chodzi o masowe biegi i inne imprezy sportowe, które jednym dają przyjemność rywalizacji i pokonywania własnych słabości, innym psują plany na weekendowe zakupy w mieście czy dotarcie do pracy. Psują bo blokują ulice. O sprawie budzącej duży podział społeczny.

Na Ukrainie cały czas niespokojnie. Separatyści, łudząco przypominający tak zwaną krymską samoobronę, zajmują kolejne budynki władzy na wschodzie kraju. Lekceważą stawiane im ultimatum. Kijów rozpoczyna zapowiadaną akcję antyterrorystyczną. Kiedy nastąpi ta najważniejsza operacja? Jak będzie wyglądała? I czy Ukraina jest na nią gotowa?

- Waszyngton i Bruksela są oburzone działaniami separatystów na wschodzie Ukrainy. Unia Europejska rozszerzy listę rosyjskich obywateli objętych sankcjami wizowymi i finansowymi - tak po spotkaniu ministrów spraw zagranicznych w Luksemburgu powiedział Radosław Sikorski. Temat ukraiński żyje też w polskiej polityce. Rząd apeluje o surowsze sankcje. Opozycja zarzuca, że mógł zrobić więcej. Co konkretnie - tego już nie precyzuje.

"Wings for Life World Run" to bieg szczególnie ważny dla chorych z urazami rdzenia kręgowego. Jedną z takich osób jest Iwona Waczywoda. Niepełnosprawna miss, która na wózku jeździ od 20 lat. Kobieta wierzy w lekarzy, siebie, swoją kobiecość. Swoim optymizmem zaraża innych i namawia do startu w charytatywnym biegu. Pieniądze z opłat startowych trafią do ośrodków, które prowadzą badania nad urazami rdzenia kręgowego.