Polska i Świat

Polska i Świat

Problem uchodźców nie ustaje

Będzie polskie veto - jeśli będzie nowy podział uchodźców między kraje unii. Tak zapowiada szef polskiego MSWiA. Takich głosów w Europie coraz wiecej, co wcale nie oznacza jednomyślności. I jednego dobrego pomysłu, jak zapobiec fali uchodźców. A ta płynie nieprzerwanie. Materiał z programu "Polska i Świat".

Młody imigrant zabija opiekunkę

A podzielona w sprawie uchodźców Europa - słucha między innymi doniesień ze Szwecji. Tam nastoletni imigrant zabija opiekunkę z obozu dla uchodźców. Szwedzi oburzeni i przestraszeni, bo azylantów przybywa. Kryminalnych statystyk też. Materiał z programu "Polska i Świat".

Straż miejska do likwidacji?

Dość - mówi prezydent Zielonej Góry. I zapowiada: straż miejską trzeba zlikwidować. Komendanta złapano z promilami, a szeregowych strażników zajętych graniem na komórkach. Tak zabijali nudę. Na znudzoną straż szkoda pieniędzy - słychać w mieście. I brzmi to jak wyrok. Materiał z programu "Polska i Świat".

Lekarz na peryferiach

Lekarz potrzebny od zaraz. W małej miejscowości na Podlasiu wakat, na który nie ma chętnych. Poprzedni doktor zmarł. Następców nie widać. "To chora sytuacja" komentują mieszkańcy, którzy zostali bez opieki lekarskiej. Materiał z programu "Polska i Świat".

Putin skorumpowany?

Bogaty - skorumpowany. Tak został opisany prezydent Rosji Władimir Putin przez przedstawiciela amerykańskiego Departamentu Skarbu. Kreml na zaczepkę nie odpowiada. Pewnie także dlatego, że ma inne problemy. Z coraz słabszym rublem. Materiał z programu "Polska i Świat".

Bezdomni z prawem do komunikacji miejskiej

Łagodniej w autobusach i tramwajach. Nie będą wypraszali za zły zapach. Warszawa chce zmienić przepisy i wykreślić kategorie "odrazy". Co wcale odrazu nie oznacza, że nikt wypraszany nie będzie.

Mleko na ratunek

Kobieta kobiecie, czyli banki mleka dla tych, które nie mają własnego pokarmu. Ciągle nie są powszechne, ciągle budzą emocje. W Warszawie taki bank działa od roku. Kolejne mają powstać w kolejnych miastach. Jak bardzo są potrzebne - uświadamiają lekarze. Bo naturalny pokarm - nawet jeśli nie własny - bywa najlepszym lekarstwem dla najmniejszych.

Interwencja premier

Bez wody, za to z obietnicami, że woda w końcu popłynie z kranów. W Koniecpolu wodociągowego kryzysu końca nie widać. Zobaczyć za to można było premier Betę Szydło na tle beczkowozu. Z deklaracją, że wodociąg musi być. Tylko ciągle nie wiadomo dokładnie, kiedy i za ile. Tym bardziej, że pieniądze nie są mocną stroną gminy.

Szkolne jedzenie po staremu?

Szkolne jedzienie znów do zmiany. Nowa minister zdrowia o decyzjach swojej poprzedniczki mówi krótko: to był absurd. W szkolnych sklepikach zabrakło drożdżówek, cukru i soli, pojawili sie za to dilerzy tego, co w menu zakazane. Nowa ekipa mówi: czas na dobrą zmianę. Nie wiadomo tylko jak ona smakuje.

PiS kontra KOD

Kto skacze w futrze, czyli jak PiS mówi o ludziach z Komitetu Obrony Demokracji. Po serii kolejnych antyrządowych manifestacji są kolejne określenia ze strony rządowej. Do tej pory było o komunistach i złodziejach, teraz o futrach i kawiorze. A wszystko po to, by tłumami na ulicach nie musieć się przejmować.

Madaja umiera z głodu

Europa z syryjskim problemem. Syria z głodem. I domowymi sposobami, jak sobie z nim poradzić. Zupa z trawy dla dorosłych, woda z ziołami dla noworodków. Jedzenia albo nie ma wcale albo jest tak drogie, że właściwie nieosiągalne.

Strefa Schengen w kryzysie

W sprawie kryzysu w Europie w Amsterdamie narada ministrów spraw wewnętrznych państw Unii - na razie bez zasadniczych decyzji. Ale z poczuciem, że kryzys migracyjny takie decyzje prędzej czy później wymusi Co to oznaczałoby dla europejczyków, którzy odzwyczaili sie od paszportów i kontroli celników?

500+ po konsultacjach

Ostatni dzień konsultacji społecznych rządowego programu 500+ i zapewnienia minister rodziny. Elżbieta Rafalska deklaruje, że program będzie działał od kwietnia, jeśli prace w parlamencie pójdą zgodnie z oczekiwaniami rządu. Zaprzecza przy tym doniesieniom, że wypłacana rodzicom kwota miała być ograniczona do 400 zł. W programie nie będzie zmian. Choć te postulowała choćby "Solidarność".

Misja w Moskwie

Wyjazd po wrak i omówienie relacji polsko - rosyjskich. Do Moskwy poleciał wiceszef polskiej dyplomacji, żeby spotkać się ze swoim rosyjskim odpowiednikiem. To pierwsze takie spotkanie od prawie roku. Marek Ziółkowski prosi Rosjan o zwrot wraku polskiego samolotu Tu-154M, a Rosja odpowiada, że będzie to możliwe, ale dopiero po zakończeniu jej śledztwa.

Wielkie poszukiwania właściciela grosza

Jeden mały grosz a duży problem. Sąd w Kartuzach poszukuje właściciela jednogroszówki zalegającej w depozycie. Mimo pozornie małej kwoty, według prawa sąd właściciela znaleźć musi. Jest więc postępowanie, jest ogłoszenie w lokalnej gazecie. To wszystko kosztuje i to o wiele więcej niż wartość zguby.

Pułapka na właścicieli dwóch paszportów

Przestroga dla osób z podwójnym obywatelstwem, które chcą wyjechać z Polski a skończyła im się ważność polskiego paszportu. O przekroczeniu granicy nie ma wtedy mowy, o czym boleśnie przekonała się Pani Weronika. Wszystko zgodnie z prawem, ale czy słusznie?

Cena pobytu z chorym dzieckiem

Decyzja, która budzi kontrowersje. Wojewódzki Szpital Zespolony w Kielcach wprowadził opłaty za pobyt rodziców z chorym dzieckiem. Chodzi o Świętokrzyskie Centrum Pediatrii. Doba pobytu kosztuje 15 zł.

Wielkie odkrycie z polskiego ogródka

Pierwsze supernowe, czyli wybuchające gwiazdy, odkryte przez Polaka, astronoma-hobbystę. Jarosław Grzegorzek poświęcił na wpatrywanie się w teleskop ustawiony w ogródku kilkaset godzin. Zrobił około dziesięciu tysięcy zdjęć.

Szachy jako źródło zła

Szachy w islamie powinny być zakazane - ogłasza wielki mufti Arabii Saudyjskiej. Według niego są stratą czasu i prowadzą do rywalizacji między ludźmi. Wywołał tym ożywioną debatę wśród saudyjskich internautów.

Pojedynek na zdjęcia

Sebastian Łuczywo i jego córka z zespołem Downa - Kaja, fotografują to samo miejsce, w tym samym czasie, z takimi samymi technicznymi ustawieniami aparatu. Reszta - to wybór indywidualny i unikalny. Tej rywalizacji przyjrzał się Tomasz Kanik.