"Cóż, kochanie, nigdy więcej pudeł". Cameron i rodzina opuścili Downing Street

O godz. 17.39 czasu polskiego David Cameron wyszedł wraz z rodziną przed drzwi swojej siedziby przy Downing Street 10. W krótkim wystąpieniu podziękował Brytyjczykom i mówił o kraju, jaki "zostawia", wychodząc ze swojej siedziby "po raz ostatni". Na koniec podziękował "miłości swojego życia" - żonie i dzieciom. Wsiadł z całą rodziną do samochodu i pojechał złożyć rezygnację na ręce królowej.

KE złej myśli. USA nie zniosą wiz dla Polaków?

Komisja Europejska jest optymistyczna co do zniesienia obowiązku wizowego dla obywateli Rumunii i Bułgarii przez Kanadę, ale nie widzi postępu, jeśli chodzi o podobny krok ze strony USA, również wobec Polaków.

Nowy projekt Komisji Europejskiej ws. uchodźców

Kraje Unii Europejskiej będą musiały co roku przyjmować plany przesiedleń uchodźców z obozów spoza Europy - przewiduje przyjęta przez Komisję Europejską propozycja dotycząca legalnych kanałów migracyjnych do Unii. Komisja chce też, by państwa członkowskie zharmonizowały procedury azylowe.

Siedem miesięcy, dwa razy wybory, trzecie niewykluczone

Lider hiszpańskich socjalistów Pedro Sanchez zapowiedział, że jego ugrupowanie na razie nie poprze kandydatury konserwatysty Mariano Rajoya na premiera. Grozi to przedłużeniem trwającego od siedmiu miesięcy paraliżu politycznego w kraju.

Mózg zamachów w Paryżu zidentyfikowany

Francuskie władze poinformowały o zidentyfikowaniu dowódcy islamistów, którzy 13 listopada ubiegłego roku dokonali zamachów terrorystycznych w Paryżu. Nazwiska zidentyfikowanego nie ujawniono - informuje w środę Reuters.

Odwet za śmierć pilotów w Syrii? Kreml dementuje

Rosyjskie bombowce zaatakowały pozycje tzw. Państwa Islamskiego w Syrii w odpowiedzi na zestrzelenie śmigłowca Mi-25 i śmierć dwóch rosyjskich pilotów - pisze dziennik "Kommiersant". Doniesienia gazety zdementowały władze na Kremlu.

Francja zamknęła ambasadę i konsulat w Turcji

Ze względów bezpieczeństwa Francja zamknęła do odwołania swą ambasadę w stolicy Turcji Ankarze oraz konsulat generalny w Stambule - poinformowała placówka dyplomatyczna. Wcześniej odwołano uroczystości z okazji święta 14 lipca, które miały się odbyć w Turcji.

Luftwaffe na ratunek. Ewakuują cudzoziemców

Niemieckie siły powietrzne prowadzą ewakuację cudzoziemców z Sudanu Południowego, gdzie ostatnio trwały krwawe walki między siłami wspierającymi prezydenta Salvę Kiira a frakcją wiceprezydenta Rieka Machara - ogłosiło niemieckie MSZ.

Imperator zamierza ustąpić. Pierwszy raz w historii

Japoński cesarz Akihito zapowiedział, że nie chce zasiadać na tronie do śmierci, ale ma zamiar abdykować. To niespotykana deklaracja, sprzeczna z tysiącami lat tradycji, która zakłada rządy władcy do śmierci.

Turcja blokuje, Gabriel grozi. Bundeswehra wróci do domu?

Wicekanclerz Niemiec Sigmar Gabriel zagroził w środę w wywiadzie dla "Mitteldeutsche Zeitung" wycofaniem z Turcji żołnierzy Bundeswehry, jeżeli władze w Ankarze będą nadal blokowały wizytę niemieckich parlamentarzystów w bazie wojskowej Incirlik.

Wojna jak gra komputerowa. Wyjątkowe ujęcia z drona

Syryjski odłam Al-Kaidy zamieścił w sieci wyjątkowe nagranie swojego uderzenia na pozycje sił rządowych w okolicy Aleppo. Filmowany z drona atak może przywodzić na myśl sceny z gier komputerowych. Nacierające wozy opancerzone, eksplozje i uciekający żołnierze.

USS Mount Whitney zacumował w Gdyni

USS Mount Whitney to okręt flagowy VI Floty Stanów Zjednoczonych, operującej w rejonie Morza Śródziemnego. Jego portem macierzystym jest włoskie miasto Gaeta. Brał ostatnio udział w tegorocznych ćwiczeniach Baltops, jako okręt dowodzenia. Teraz odwiedza porty w rejonie Morza Bałtyckiego. Weźmie też udział w ćwiczeniach z polską Marynarką Wojenną.

"Chiny podejmą wszelkie konieczne działania". Trybunał nie rozwiązał problemów

Biały Dom podkreślił, że orzeczenie stałego Trybunału Arbitrażowego w Hadze, który uznał za bezzasadne roszczenia Chin do znacznej części Morza Południowochińskiego powinno być uznane za ostateczne i wiążące. Chiński MSZ stwierdza natomiast coś przeciwnego. Media w Pekinie atakują Trybunał i nazywają go "marionetką" zewnętrznych sił.

Corbyn ma konkurentkę. Widmo rozłamu w Partii Pracy

Obecny lider Partii Pracy Jeremy Corbyn będzie mógł wystartować jako kandydat w przyspieszonych wyborach na szefa partii. Wymóg uzyskania 20 proc. poparcia w klubie parlamentarnym w jego wypadku nie obowiązuje – ogłosił we wtorek Narodowy Komitet Wykonawczy.

Obama o strzelaninie w Dallas. "Uprzedzenia pozostały"

We wtorkowych uroczystościach żałobnych ku czci pięciu policjantów zastrzelonych w Dallas w ub. piątek wzięli udział prezydent Barack Obama i b. prezydent George W. Bush. Obama zaapelował o szacunek dla policji. Przyznał, że USA wciąż nie uwolniły się od rasizmu.

Polityk, który wyprowadził Wielką Brytanię z UE. Ostatni dzień rządów Camerona

Wydawał się złotym dzieckiem brytyjskiej polityki i zbawcą partii konserwatywnej, a doprowadził, zdaniem przynajmniej połowy swoich rodaków, do największej katastrofy w powojennej historii kraju. Bo co innego, gdyby Cameron święcie wierzył w sens Brexitu. Ale on był temu od początku przeciwny i popełnił największy błąd w politycznych kalkulacjach w tym stuleciu. I to nie jeden błąd. Materiał "Faktów z zagranicy".