"Trwa teatr absurdu". Ambasador Izraela odwołany

Ambasador Izraela przy UNESCO został odwołany do kraju na konsultacje w proteście przeciw przyjęciu przez komisję tej organizacji kolejnej rezolucji krytykującej izraelskie działania w Jerozolimie Wschodniej, czyli palestyńskiej okupowanej części miasta.

Do Polski Rumuni i Brytyjczycy, Polacy na Łotwę. NATO wzmacnia wschodnią flankę

Amerykanie, Rumuni i Brytyjczycy będą stacjonować w Polsce w ramach wielonarodowych batalionów NATO, które mają być rozmieszczane w wschodniej flance Sojuszu w przyszłym roku. Sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg ogłosił również, że polscy żołnierze w ramach batalionów będą stacjonować na Łotwie. Do Polski taki batalion trafi w kwietniu, z kolei w styczniu rozpocznie się rozmieszczanie w Polsce brygady z USA - powiedział z kolei szef MON Antoni Macierewicz.

Nie zarejestrowali się jako "zagraniczny agent". Ukarani grzywną

Centrum Lewady - niezależny rosyjski ośrodek badania opinii publicznej - skazane zostało na karę grzywny w wysokości 300 tys. rubli (około 4800 dolarów) za to, że odmówiło zarejestrowania się w charakterze organizacji "pełniącej funkcję zagranicznego agenta".

Sawczenko w Moskwie nie pomogła. Dwa wyroki utrzymane

Obecność Nadii Sawczenko na posiedzeniu Sądu Najwyższego w Moskwie nie pomogła dwóm obywatelom Ukrainy, Stanisławowi Kłychowi i Mykole Karpiukowi, a ich długoletnie wyroki pozbawienia wolności zostały utrzymane. Ukraińska nawigatorka Sawczenko sama została w maju ułaskawiona przez prezydenta Rosji Władimira Putina.

Niemcy zarobili na handlu bronią jeszcze więcej niż rok temu

W pierwszym półroczu tego roku wartość eksportu niemieckiej broni była o ponad pół miliarda euro większa niż w porównywalnym okresie zeszłego roku - poinformował niemiecki rząd. Ministerstwo gospodarki zapowiadało w tej dziedzinie "restrykcyjną" politykę.

Dwie szkoły zniszczone, dzieci wśród ofiar

Siedmioro dzieci i 15 dorosłych zginęło w środę w atakach z powietrza prowadzonych w pobliżu dwóch szkół w miejscowości Has, w prowincji Idlib, w północno-zachodniej Syrii - poinformowało w środę Syryjskie Obserwatorium Praw Człowieka.

Moskwa pamięta o Dubrowce

Setki ludzi przyszły pod moskiewski teatr na Dubrowce, by uczcić pamięć ofiar ataku terrorystycznego z 2002 roku. Pod gmach przyszli krewni i bliscy tych, którzy wówczas zginęli, a także ci, którym udało się przeżyć. Odczytano nazwiska ofiar.

Ewakuują cywilów. Pod ziemią sieć tuneli dżihadystów

Irackie siły specjalne ewakuowały ponad tysiąc osób ze wsi leżących w pobliżu linii frontu ofensywy irackiego wojska i sił kurdyjskich prowadzonej na opanowany przez tzw. Państwo Islamskie (IS) Mosul i okoliczne obszary - podały w środę władze Iraku.

Policjant zastrzelony. "Sprawcą jest znany nacjonalista"

Węgierska prokuratura potwierdziła, że w środę został zastrzelony policjant podczas akcji w mieście Boeny, przy granicy ze Słowacją. Do strzelaniny doszło, gdy ogień otworzył 76-letni mężczyzna, u którego policja miała przeprowadzić rewizję.

De Gaulle zostanie na misji dłużej

Francja zapowiedziała przedłużenie do połowy grudnia misji bojowej jej lotniskowca atomowego Charles de Gaulle we wschodniej części Morza Śródziemnego, gdzie uczestniczy w działaniach na rzecz wyparcia tzw. Państwa Islamskiego z Mosulu w północnym Iraku.

"Merkel jest dla Putina osobą niebezpieczną"

Były szef koncernu Jukos Michaił Chodorkowski ostrzegł na łamach niemieckiego tygodnika "Die Zeit", że prezydent Rosji Władimir Putin chce rozbić Unię Europejską. Putin uważa europejskich polityków za słabych, jedynym wyjątkiem jest Angela Merkel - podkreślił.

Naciski na Madryt, Rosjanie się wycofują. Ich okręty nie będą tankowane w Hiszpanii

Rosyjska ambasada w Madrycie poinformowała nas, że wycofuje prośbę o zgodę na przyjęcie tych okrętów, w związku z czym zostało ono anulowane - poinformował hiszpański szef MSZ. W ten sposób najprawdopodobniej zakończyły się spekulacje o tym, czy rosyjskie okręty płynące do Syrii zostaną zatankowane w hiszpańskiej enklawie w Ceucie. Taka możliwość wywołała zaniepokojenie m.in. szefa NATO.

Rodzeństwo i para wśród ofiar wypadku kolejki

Ustalono tożsamość czwórki ofiar wypadku kolejki w australijskim parku rozrywki. W tragedii zginęli siostra i brat oraz partner mężczyzny. Czwarta ofiara nie znała pozostałych, w wagoniku przebywała z synem, któremu wraz z innym dzieckiem udało się przeżyć.

"Izwiestija": Rosja wzmacnia Flotę Bałtycką

Flota Bałtycka Rosji zostanie w najbliższych latach wzmocniona dywizjonem małych okrętów rakietowych Bujan-M wyposażonych w pociski manewrujące Kalibr - podają w środę "Izwiestija". Według tej gazety, wkrótce w skład dywizjonu wejdą dwa okręty, a kolejne trzy do końca 2020 roku.

Guardian mówi "Cześć" na pierwszej stronie

Brytyjski dziennik "The Guardian" opublikował w środę specjalny dodatek poświęcony blisko milionowej społeczności Polaków mieszkających w Wielkiej Brytanii. Pojawiło się też polskie słowo "Cześć" i godło naszego kraju.

"Motorola" dostanie pomnik w Moskwie? Wniosek prosto z Dumy

"W Moskwie może pojawić się pomnik dowódcy rebelianckiego batalionu Sparta" – podały rosyjskie media. Inicjatywę w sprawie uhonorowania Arsena Pawłowa (pseudonim "Motorola") zgłosił poseł Dumy, Walerij Raszkin. Poszukiwany przez władze Ukrainy terrorysta zginął w wyniku zamachu. Separatyści oskarżyli o zamach ukraińskie służby.

Listy z Donbasu do doradcy Putina. "Demaskują Rosję"

Kreml odegrał kluczową rolę w tworzeniu i finansowaniu samozwańczej Donieckiej Republiki Ludowej. Świadczy o tym ujawniona korespondencja doradcy Władimira Putina Władisława Surkowa – twierdzą eksperci i dziennikarze międzynarodowej grupy Bellingcat.