Martin Schulz nie będzie szefem niemieckiej dyplomacji

Przewodniczący Socjaldemokratycznej Partii Niemiec (SPD) Martin Schulz w opublikowanym w piątek pisemnym oświadczeniu poinformował o tym, że rezygnuje z objęcia stanowiska ministra spraw zagranicznych i nie wejdzie w skład nowego rządu Angeli Merkel.

Media: Chiny budują na dwóch oceanach morską tarczę

Chiny pracują nad działającymi z morza systemami antyrakietowymi i planują je rozmieścić na wodach Pacyfiku oraz Oceanu Indyjskiego – w czwartek podał hongkoński dziennik "South China Morning Post", powołując się na chińskich ekspertów wojskowych.

Niemieccy Żydzi krytykują ustawę o IPN

Centralna Rada Żydów w Niemczech (ZdJ) w liście do ambasadora RP Andrzeja Przyłębskiego wyraziła zaniepokojenie nowelą ustawy o IPN i wezwała polskie władze do jej zmiany tak, by nie weszła w życie w obecnym kształcie. Przyłębski mówi o nieporozumieniu.

Prezydent Duda w strefie zdemilitaryzowanej

Prezydent Andrzej Duda zwiedził w piątek strefę zdemilitaryzowaną w Korei Południowej, przy granicy z Koreą Północną. Podczas rozmowy z przedstawicielami Wojskowej Komisji Rozejmowej Dowództwa ONZ zapewnił, że Polska chce na forum Rady Bezpieczeństwa ONZ angażować się w proces deeskalacji napięcia na Półwyspie Koreańskim.

Turcy znów bombardują Kurdów w Afrinie

Po krótkiej przerwie tureckie samoloty wznowiły bombardowania obiektów kurdyjskiej milicji o nazwie Ludowe Jednostki Samoobrony (YPG) w pobliżu ich enklawy Afrin na północnym zachodzie Syrii - poinformowała w piątek w oświadczeniu armia turecka.

MSZ: przed polską ambasadą w Izraelu odbył się protest

W czwartek "przed budynkiem polskiej ambasady w Tel Awiwie odbył się protest przeciwko uchwalonej niedawno nowelizacji ustawy o IPN" - potwierdziło TVN24 biuro rzecznika Ministerstwa Spraw Zagranicznych. "Protest przebiegł w spokojnej atmosferze i nie odnotowano żadnych incydentów" - napisano w komunikacie.

Prezydent: otwarcie igrzysk okazją do nieformalnych rozmów przywódców

- Ceremonia otwarcia to wielkie święto przyjaźni, pokoju - powiedział prezydent Andrzej Duda. - W kuluarach można odbyć wiele interesujących rozmów, które przekładają się na konkretne decyzje polityczne - dodał. Prezydent od środy jest w Korei Południowej. W Pjongczangu będzie rozmawiał m.in. z prezydentem Niemiec.

Cztery dni bombardowań, ponad 200 ofiar

W prowadzonych od poniedziałku intensywnych nalotach syryjskich sił rządowych na Wschodnią Gutę, kontrolowaną przez rebeliantów enklawę koło Damaszku, zginęło ponad 200 cywilów, a setki odniosły rany - podało w czwartek Syryjskie Obserwatorium Praw Człowieka.

Francja zwiększy wydatki obronne o ponad jedną trzecią

Francja zamierza w latach 2017-2025 zwiększyć wydatki obronne o ponad jedną trzecią, by osiągnąć ich postulowany przez NATO poziom dwóch procent produktu krajowego brutto - głosi opublikowany w czwartek wieloletni plan wydatków ministerstwa do spraw sił zbrojnych.

Pentagon: nie dążymy do konfliktu z siłami syryjskimi

USA nie dążą do konfliktu z syryjskimi siłami rządowymi, ale mają się prawo bronić - oświadczyła w czwartek rzeczniczka Pentagonu, nawiązując do odparcia przez siły koalicji pod wodzą USA ataku sił prosyryjskich w rejonie Dajr az-Zaur na wschodzie Syrii.

Szef MKOl pobiegł z ogniem olimpijskim

Przewodniczący MKOl Thomas Bach w piątek rano czasu lokalnego wziął udział w sztafecie z ogniem olimpijskim, od którego wieczorem zostanie zapalony znicz zimowych igrzysk w Pjongczangu. - To będzie wspaniała impreza - zapewnił.

Ruszyło dochodzenie w sprawie oskarżeń o zbrodnie prezydenta Filipin

Międzynarodowy Trybunał Karny rozpoczął wstępne dochodzenie w sprawie zarzutów o domniemane zbrodnie przeciwko ludzkości popełnione przez prezydenta Filipin Rodrigo Duterte - podał w czwartek "The Guardian". Zarzuty dotyczą działań w ramach prowadzonej przez prezydenta kampanii antynarkotykowej.

"Economist": Po co ustawa o IPN? PiS kwitnie dzięki takim potępieniom

Jeśli nowe polskie prawo miało odwrócić uwagę od błędów popełnionych przez Polaków, to się nie udało. Od tygodni zagraniczne media opisują szczegóły polskich zbrodni wojennych - stwierdza "The Economist". Brytyjski tygodnik ocenia jednak, że dzięki zagranicznej krytyce polski rząd jednocześnie zyskuje w sondażach.

Czaputowicz: Temperatura sporu obniżona. Zaprosiłem Timmermansa do Warszawy

Frans Timmermans skierował prośbę, żeby obniżyć temperaturę sporów w Warszawie, że krytyka sędziów jako całości czasami jest może zbyt ostra. Myślę, że to są ważne uwagi - powiedział Jacek Czaputowicz. Szef polskiej dyplomacji w czwartek spotkał się z wiceszefem Komisji Europejskiej i zaprosił go do Warszawy.

Szczerski o rozmowie Dudy z wiceprezydentem USA: od razu wiadomo, że się odbędzie

Prezydent Andrzej Duda w piątek weźmie udział w spotkaniu prezydenta Korei Południowej Mun Dze Ina z przywódcami państw przybyłymi na inaugurację olimpiady w Pjongczangu. Szef gabinetu Dudy, Krzysztof Szczerski, zapowiada nieformalną rozmowę z wiceprezydentem Stanów Zjednoczonych, Mikiem Pence'em. - Od razu wiadomo, że taka rozmowa pewnie się odbędzie - stwierdził.

Media w Hongkongu: Tajwan odrzucił pomoc Pekinu

Tajwan odmówił przyjęcia zaoferowanej przez Chiny pomocy w akcji ratunkowej po trzęsieniu ziemi, w którym zginęło dziewięć osób, a ponad 50 wciąż jest zaginionych – poinformował hongkoński dziennik "South China Morning Post" powołując się na rząd w Tajpej.