Muzyczne pożegnanie Arethy Franklin. Zaśpiewali Stevie Wonder i Ariana Grande

Podczas ceremonii pogrzebowej w kościele w Detroit pożegnano Arethę Franklin. W hołdzie królowej soulu zaśpiewali między innymi Stevie Wonder, Ariana Grande, Jennifer Hudson, Faith Hill, Chaka Khan. Zmarłą wspominali były prezydent USA Bill Clinton, były minister sprawiedliwości Eric Holder oraz działacz na rzecz praw obywatelskich, pastor Jesse Jackson.

"Biskupi nie mają żadnej wiarygodności". Apel do papieża

Arcybiskup Filadelfii Charles Chaput zaapelował do papieża Franciszka, by odwołał zapowiedziany na październik synod biskupów poświęcony młodzieży. Jak ocenił, w związku z ujawnianymi skandalami "biskupi nie mają żadnej wiarygodności, by podjąć ten temat".

Putin o śmierci Zacharczenki: nikczemne zabójstwo

Zabójstwo Ołeksandra Zacharczenki to dowód na to, że istnieją ludzie, którzy "nie chcą poszukiwać pokojowego, politycznego rozwiązania konfliktu" na Ukrainie - stwierdził w depeszy kondolencyjnej po śmierci lidera prorosyjskich separatystów w Doniecku prezydent Rosji Władimir Putin.

Eksplozja w Doniecku. SBU potwierdza: przywódca separatystów nie żyje

W Doniecku na wschodzie Ukrainy w wyniku wybuchu bomby zginął przywódca samozwańczej separatystycznej Donieckiej Republiki Ludowej (DRL) Ołeksandr Zacharczenko – poinformowała agencja Interfax. Wiadomość potwierdziła Służba Bezpieczeństwa Ukrainy (SBU), której zdaniem watażka padł ofiarą konfliktów w środowisku prorosyjskich rebeliantów.

"Plan awaryjny". Irańskie rakiety w Iraku

Iran przekazał rakiety balistyczne sprzymierzonym ze sobą szyickim grupom zbrojnym w Iraku - poinformowała agencja Reutera. Teheran ma rozwijać swój potencjał w tym państwie dla ochrony swoich interesów na Bliskim Wschodzie oraz by mieć zdolność do kontruderzenia w przypadku zostania zaatakowanym przez USA.

Wróci z macierzyńskiego, obejmie stery konserwatystów?

Szefowa Szkockiej Partii Konserwatywnej Ruth Davidson rozważa przyjęcie nominacji do Izby Lordów i wejście do rządu brytyjskiego, przygotowując się do startu w przyszłych wyborach lidera Partii Konserwatywnej - poinformował dziennik "The Sun". 39-letnia Davidson jest jedną z najbardziej popularnych i charyzmatycznych postaci w Szkockiej Partii Konserwatywnej.

Amerykański dowódca zablokował międzykoreański projekt

Dowódca wojsk amerykańskich w Korei Południowej gen. Vincent Brooks zablokował plan sprawdzania połączeń kolejowych między dwiema Koreami – podał południowokoreański dziennik "Dzoson Ilbo", oceniając, że zrobił to, by powstrzymać odwilż w dwustronnych relacjach.

Indie blisko atomowej triady. Delhi testuje najgroźniejsze pociski

Indie do końca roku przeprowadzą test nowej wersji ponaddźwiękowego pocisku manewrującego Brahmos - poinformował portal Indian Defense News. Tymczasem jeszcze ważniejszy test, o którym do dziś nie poinformowano oficjalnie, miał mieć miejsce w połowie sierpnia. Z indyjskiego okrętu podwodnego - według mediów - wystrzelono wówczas trzy pociski balistyczne K-15. Tym samym Indie znalazły się o krok od wejścia w posiadanie tak zwanej triady atomowej.

"Dla jakiego kraju szpiegowałem?"

Sąd w Kambodży skazał australijskiego filmowca na sześć lat więzienia po uznaniu go za winnego szpiegostwa. 69-letni James Ricketson został aresztowany w czerwcu 2017 roku po tym, jak sfotografowano go, gdy przelatywał dronem nad wiecem partii opozycyjnej.

Chcą zamknięcia "australijskiego Guantanamo"

Amnesty International i 80 innych organizacji pozarządowych w apelu do przywódców krajów Pacyfiku domagają się zamknięcia obozu przejściowego dla migrantów na wyspie Nauru finansowanego przez Australię.

Bośniacki Serb skazany za zbrodnie wojenne

Sąd w stolicy Bośni i Hercegowiny Sarajewie skazał w czwartek na 11 lat więzienia za zbrodnie wojenne podczas wojny bałkańskiej (1992-1995) wysokiego oficera, bośniackiego Serba Jovana Tintora. Uznał go za winnego torturowania i eksterminacji nieserbskich mieszkańców Bośni.

Drugi raz w ciągu trzech dni. Roztańczona Theresa May w Afryce

Brytyjska premier Theresa May po raz drugi zatańczyła podczas swojej trzydniowej wizyty w krajach afrykańskich. Tym razem na spotkaniu z kenijskimi skautami, do którego okazją było rozpoczęcie kampanii na rzecz walki z jednorazowymi opakowaniami z plastiku. Wizyta w Kenii, Nigerii i RPA miała wzmocnić relacje handlowe Londynu z Afryką. Wcześniej May zatańczyła także w RPA.