Atak na bazę. Żołnierz i cywile wśród ofiar

Trzy osoby - żołnierz i dwóch cywilnych pracowników amerykańskiej misji wojskowej - zginęły w niedzielnym ataku somalijskiej partyzantki Al-Szabab na bazę wojskową Camp Simba w Lamu w Kenii. Jest ona używana przez siły kenijskie i amerykańskie.

Doradca najwyższego przywódcy Iranu: odpowiemy militarnie na śmierć Sulejmaniego

Stany Zjednoczone mogą spodziewać się odpowiedzi Iranu za śmierć Kasema Sulejmaniego, jednego z najbardziej wpływowych dowódców armii - powiedział telewizji CNN doradca najwyższego przywódcy duchowo-politycznego Iranu, Hosejn Dehghan. Jak dodał, atak będzie "militarny i wymierzony przeciwko obiektom wojskowym". Przywódca Hezbollahu Hasan Nasrallah podkreślił, że "reakcja na zabójstwo generała jest obowiązkiem nie tylko Iranu, ale także jego sojuszników w rejonie".

Waszczykowski: Rozmawiałem z prezydentem. Radziłem mu, żeby zachował spokój

Rozmawiałem przez telefon z prezydentem Andrzejem Dudą o napięciu między USA i Iranem po zabójstwie Kasema Sulejmaniego. Radziłem, żeby zachowywać się spokojnie, rozsądnie - powiedział były szef polskiej dyplomacji i były ambasador w Teheranie Witold Waszczykowski. Podkreślał, że w tej sprawie "nie jesteśmy stroną żadnego konfliktu".

Chorwaci wybrali. Exit poll: były premier pokonał obecną prezydent

Według sondażu exit poll wyemitowanego w chorwackiej telewizji drugą turę wyborów prezydenckich wygrał kandydat Socjaldemokratycznej Partii Chorwacji (SPD), były premier Zoran Milanović. Uzyskał on 53,25 procent głosów, a jego kontrkandydatka, ubiegająca się o reelekcję Kolinda Grabar Kitarović, zdobyła 46,5 procent głosów.

Rząd Sancheza na razie bez wotum zaufania

Drugi rząd lidera Hiszpańskiej Socjalistycznej Partii Robotniczej (PSOE) Pedra Sancheza nie uzyskał wotum zaufania podczas niedzielnego głosowania w 350-osobowym Kongresie Deputowanych, niższej izbie parlamentu Hiszpanii. To pierwsza próba zatwierdzenia rządu po wyborach parlamentarnych z 10 listopada 2019 roku. Kolejne głosowanie odbędzie się we wtorek.

Papież wzywa "wszystkie strony do samokontroli"

W wielu częściach świata czuje się "straszliwy klimat napięć" - powiedział w niedzielę w czasie spotkania z wiernymi w Watykanie papież Franciszek. Wezwał do dialogu, samokontroli i przestrzegł przed wojną mówiąc, że przynosi ona tylko śmierć i zniszczenie.

"Każda prowokacja może prowadzić do niekontrolowanej spirali przemocy"

Służby prasowe Unii Europejskiej poinformowały, że szef unijnej dyplomacji Josep Borrell rozmawiał telefonicznie o potrzebie deeskalacji konfliktu w regionie Zatoki Perskiej z ministrem spraw zagranicznych Iranu Mohammadem Dżawadem Zarifem. - Irak nie może pogrążyć się w chaosie - powiedziała z kolei niemiecka minister obrony Annegret Kramp-Karrenbauer po konsultacjach z Angelą Merkel.

"Niezbędne kroki". Royal Navy wróci na wody cieśniny Ormuz

Okręty Royal Navy będą eskortować statki pływające pod banderą Wielkiej Brytanii w cieśninie Ormuz - poinformował w sobotę wieczorem minister obrony Wielkiej Brytanii Ben Wallace. Decyzja ma związek ze wzrostem napięcia w rejonie Zatoki Perskiej po zabiciu przez amerykanów irańskiego generała Kasema Sulejmaniego.

Pompeo rozmawiał z Netanjahu o Iranie

Mike Pompeo wyraził w sobotę wdzięczność wobec Izraela za jego "wytrwałe wsparcie w walce z terroryzmem". Sekretarz stanu USA poinformował także, że rozmawiał z premierem Benjaminem Netanjahu o zagrożeniu ze strony Iranu po amerykańskim ataku rakietowym na lotnisko w Bagdadzie, w którym zginął irański generał Kasem Sulejmani.

Putinowi "chodzi o to, aby błoto, którym obrzuca, przyczepiło się do nazwy Polska"

W Rosji nie ma obecnie historyków prowadzących badania nad polityką w latach 30. XX wieku, dlatego "nie ma kto prostować manipulacji i fałszerstw dla społeczeństwa rosyjskiego" - tłumaczył w programie "Horyzont" dr Sławomir Dębski, dyrektor Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych. Odnosząc się do słów Władimira Putina w sprawie źródeł wybuchu II wojny światowej ocenił, że rosyjskiego prezydenta nie interesują fakty.

Parlament Katalonii poparł skazanego premiera

Parlament Katalonii udzielił w sobotę wieczorem poparcia premierowi tego regionu. Quim Torra został skazany w grudniu na półtoraroczny zakaz sprawowania urzędów publicznych za odmowę zdjęcia z siedziby autonomicznego rządu separatystycznych symboli.

Marsz na rzecz jedności. "Przestańcie niszczyć Hiszpanię!"

Tysiące Hiszpanów wyszło w sobotę na ulice Madrytu, by wziąć udział w marszu na rzecz jedności kraju. Uczestnicy manifestacji wznosili antyrządowe hasła i domagali się zaostrzenia działań wobec katalońskich separatystów. "Mieszkańcy stolicy, jak i innych części Hiszpanii martwią się, że premier prowadzi negocjacje z tymi, którzy dążą do rozbicia kraju" - stwierdził burmistrz miasta.

Działania polskiego kontyngentu w Iraku zawieszone

Na tę chwilę, ze względów bezpieczeństwa, działania szkoleniowe w Iraku zostały zawieszone - poinformowała p.o. rzecznik Dowództwa Operacyjnego Rodzajów Sił Zbrojnych, któremu podlegają kontyngenty za granicą, mjr Adriana Wołyńska, komentując udział polskich wojskowych w misji.

Ataki rakietowe w pobliżu bazy i ambasady USA w Iraku

Rakiety spadły w sobotę w pobliżu amerykańskiej bazy oraz ambasady USA w Bagdadzie - poinformowała iracka armia, potwierdzając wcześniejsze doniesienia agencji Reutera. Nie ma informacji o ofiarach śmiertelnych. Do tej pory nikt nie przyznał się do przeprowadzenia ataków.

Żałoba narodowa w Iraku po śmierci "męczenników"

Po śmierci irańskiego generała Kasema Sulejmaniego, a także Abu Mahdiego al-Muhandisa i pozostałych ofiar amerykańskiego ataku rakietowego, premier Iraku Adel Abdul Mahdi zarządził w sobotę ogłoszenie żałoby narodowej "za dusze męczenników". Ma ona obowiązywać trzy dni.

"Był idolem, a wiemy z show-biznesu, że idol, który umrze, jest jeszcze większym idolem"

Wyeliminowanie generała Kasema Sulejmaniego nie poprawi bezpieczeństwa, nie spowoduje, że Irańczycy odejdą od pewnych planów. Wręcz odwrotnie - ocenił w "Faktach po Faktach" w TVN24 generał Jarosław Stróżyk. - Nie wierzę w to, że jego zabicie miało wpłynąć bezpośrednio na wzrost bezpieczeństwa, na przykład amerykańskich żołnierzy - ocenił dr Krzysztof Liedel z Collegium Civitas.

"To, co zrobili Amerykanie, pozwoliło uratować ludzkie istnienia też w Europie"

Europejczycy nie byli tak pomocni, jak chciałbym, by byli - stwierdził sekretarz stanu USA Mike Pompeo, odnosząc się do reakcji państw europejskich na zabicie przez siły amerykańskie irańskiego generała Kasema Sulejmaniego. Szef amerykańskiej dyplomacji przekonywał, że decyzja prezydenta Donalda Trumpa "pozwoliła uratować ludzkie istnienia też w Europie".