Hiszpania kolejny raz modyfikuje sposób liczenia zmarłych na COVID-19

Aktualizacja:
Źródło:
PAP, Reuters

Dzienniki "El Mundo" i "El Pais" wskazują, że po raz kolejny w ostatnich dniach resort zdrowia Hiszpanii zmodyfikował sposób liczenia ofiar śmiertelnych koronawirusa oraz formę informowania opinii publicznej o rozwoju epidemii. "Resort zdrowia w środowym bilansie dotyczącym pandemii ponownie skorygował własne dane" - odnotował "El Mundo", wskazując, że liczbę zgonów ministerstwo podaje teraz w ujęciu tygodniowym. Do środy w Hiszpanii na COVID-19 zmarło 27 118 osób. Jak świat walczy z koronawirusem?

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE NA TVN24 GO >>>

KORONAWIRUS - NAJWAŻNIEJSZE INFORMACJE. CZYTAJ RAPORT TVN24.PL >>>

i

Relacja odświeża się automatycznie

  • 22:00

    Kończymy relację na dziś. Dziękujemy za uwagę!

  • 21:52

    Rosja: Mer Moskwy Siergiej Sobianin oznajmił, że w stolicy Rosji od 1 czerwca mieszkańcy będą mogli wychodzić na spacery według grafiku, który zapobiegnie gromadzeniu się ludzi.

  • 21:42

    USA: Jak podaje BBC, w nadchodzących tygodniach ponad 12 tysięcy pracowników Boeinga w Stanach Zjednoczonych straci pracę z powodu cięć u amerykańskiego giganta.

  • 21:32

    Wielka Brytania: Premier Boris Johnson wykluczył dochodzenie w sprawie domniemanego złamania przez swojego głównego doradcę Dominica Cummingsa zakazu przemieszczania się bez potrzeby i przekonywał, że czas, by zostawić ten spór i zająć się innymi sprawami.

    Jak ujawniła prasa, główny doradca Johnsona pod koniec marca, kilka dni po wprowadzeniu przez rząd restrykcji w celu zatrzymania epidemii, pojechał ponad 400 kilometrów do domu rodziców, by jak wyjaśniał, zapewnić opiekę dziecku. Johnson od początku go bronił i przekonywał, że nie złamał on zasad, choć dymisji Cummingsa domaga się nawet około 40. posłów Partii Konserwatywnej i - jak wynika z sondaży - większość Brytyjczyków.

    Dominic Cummings

  • 21:24

    USA: Mimo niekorzystnej pogody na Florydzie trwa procedura przed startem rakiety Falcon 9 w załogowej misji do Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. Astronauci są już w kapsule Dragon, właz do niej zamknięto.

    Sprawdź relację tvn24.pl z misji NASA i SpaceX

    Astronauci dotarli na kompleks startowy w Kennedy Space Center

  • 21:10

    Portugalia: Pomimo obowiązujących w kraju restrykcji z powodu epidemii koronawirusa premier Antonio Costa i prezydent Marcelo Rebelo de Sousa udali się na plaże. Politycy zostali "przyłapani" w tłumie wczasowiczów przez lokalne media.

    Telewizja TVI w zaprezentowanym w środę materiale odnotowała, że premier nie był skłonny do rozmowy z dziennikarzami. - Dajcie mi spokój podczas weekendu - skwitował podczas próby zagadnięcia go przez reporterów.

  • 20:45

    Bangladesz: W pożarze, który wybuchł w szpitalu w Dhace, stolicy Bangladeszu, zginęło pięciu pacjentów zakażonych koronawirusem - poinformowała straż pożarna. Ogień wybuchł w namiocie specjalnie postawionym w celu leczenia osób chorych na COVID-19.

    Ogień wybuchł około godz. 22 czasu lokalnego w namiocie należącym do szpitala w dzielnicy Gulshan w Dhace. W dzielnicy tej znajduje się wiele ambasad i misji dyplomatycznych. Trwa śledztwo w sprawie wybuchu pożaru.

  • 20:32

    Wielka Brytania: Angielska Premier League poinformowała o czterech nowych przypadkach koronawirusa w trzech klubach. W poniedziałek i wtorek testom poddano 1008 osób – piłkarzy i personel klubowy. Nie ujawniono nazwisk zakażonych, którzy teraz będą izolowani przez tydzień.

    Od wtorku piłkarze angielskiej ekstraklasy otrzymali zgodę na treningi z kontaktem fizycznym. To kolejny krok w stronę wznowienia rozgrywek.

  • 20:23

    Rosja: Do 1,9 mln wzrosła liczba oficjalnie zarejestrowanych bezrobotnych, podczas gdy w marcu, przed pandemią COVID-19 wynosiła 726 tysięcy. Dane te padły na naradzie poświęconej rynkowi pracy, w której wziął udział prezydent Władimir Putin.

  • 20:07

    Francja: 66 osób zakażonych koronawirusem zmarło w ciągu ostatniej doby - poinformował resort zdrowia. To siódmy dzień z rzędu, gdy liczba ofiar śmiertelnych nie przekroczyła 100.

    W sumie na COVID-19 we Francji zmarło do tej pory 28 596 osób. Odnotowano 145 746 zakażeń, co oznacza wzrost w ciągu 24 godzin o 191 potwierdzonych przypadków. Do zdrowia powróciły 66 484 osoby.

  • 20:05

    Niemcy: Międzynarodowe Targi Książki we Frankfurcie, zaplanowane na październik, odbędą się w niezmienionym terminie, pomimo pandemii COVID-19. Decyzję w tej sprawie podjęła w środę rada nadzorcza targów.

    Planuje się, że wydarzenie odbędzie się w dniach 14-18 października jak zwykle na terenie targów, różnych innych lokalizacjach w mieście i jednocześnie wirtualnie.

  • 19:19

    Hiszpania: Dzienniki "El Mundo" i "El Pais" wskazują, że po raz kolejny w ostatnich dniach resort zdrowia Hiszpanii zmodyfikował sposób liczenia ofiar śmiertelnych koronawirusa oraz formę informowania opinii publicznej o rozwoju epidemii.

    "Resort zdrowia w środowym bilansie dotyczącym pandemii ponownie skorygował własne dane" - odnotował "El Mundo", wskazując, że liczbę zgonów ministerstwo podaje teraz w ujęciu tygodniowym.

    Do środy w Hiszpanii na COVID-19 zmarło 27 118 osób.

    Minuta ciszy w Madrycie ku czci ofiar pandemii COVID-19

  • 18:39

    Cypr zobowiązuje się do pokrycia kosztów zakwaterowania, wyżywienia i leczenia tych, którzy zakażą się koronawirusem podczas wakacji oraz ich rodzin - informuje Associated Press. Turyści zapłacą jedynie za przejazd na lotnisko i lot powrotny do domu.

    Deklaracja rządu Republiki Cypryjskiej została wysłana we wtorek do rządów, linii lotniczych i organizatorów wycieczek. Opisano w niej surowe procedury sanitarne, które władze wprowadzają w celu pozyskania wczasowiczów.

    Cypr otwiera się na obywateli z zagranicy

  • 18:36

    Dwie kolejne ligi piłkarskie - w Szwajcarii i Grecji - dostały pozwolenie swoich rządów na wznowienie rozgrywek, mimo trwającej na świecie pandemii COVID-19. Z kolei w Serbii od 1 czerwca na trybuny mogą wrócić kibice.

    Ten bałkański kraj jest jednym z pierwszych, który pozwolił na wydarzenia sportowe odbywające się na świeżym powietrzu z udziałem publiczności. Musi zostać zachowany jednak wymagany odstęp dwóch metrów między siedzącymi na trybunach.

  • 18:27

    Włochy: W ciągu ostatniej doby zmarło 117 następnych osób zakażonych koronawirusem - poinformowała Obrona Cywilna. Łączny bilans zmarłych wzrósł tym samym do 33 072. Stwierdzono ponad 580 nowych zakażeń.

    Liczba zgonów wzrosła w porównaniu z wtorkiem, gdy było ich 78. Zwiększyła się też liczba nowych infekcji - dzień wcześniej informowano o niecałych 400.

    Obecnie w całym kraju choruje 50,9 tys. osób. Liczba ta stale spada - od wtorku prawie o 2 tysiące.

  • 17:49

    Włochy: Pandemia COVID-19 i blokada wielu usług medycznych w jej rezultacie będzie miała fatalny wpływ na wzrok obywateli - alarmują okuliści. Podkreślają, że w ciągu trzech miesięcy odwołanych zostało 3,5 mln wizyt okulistycznych i 250 tys. zabiegów.

    Jaskra i zaćma znalazły się na liście chorób oczu, które od marca nie są leczone we Włoszech z powodu kryzysu epidemiologicznego.

    - Pilną potrzebą jest powrót do leczenia okulistycznego obywateli, bo w przeciwnym razie grozi nam dwukrotne zwiększenie liczby osób zepchniętych na margines z powodu utraty wzroku - powiedział w środę prezes Włoskiego Stowarzyszenia Okulistów Matteo Piovella.

  • 17:41

    Piłkarze rumuńskiej ekstraklasy mogą zostać zawieszeni nawet na 12 meczów za plucie podczas meczów - wynika z protokołu sporządzonego przez tamtejszą federację (FRF) oraz władze rozgrywek, dotyczącego wznowienia sezonu po przerwie spowodowanej pandemią COVID-19.

    FRF ma nadzieję na powrót do gry 13 czerwca, ale rząd nie udzielił dotychczas potrzebnej zgody. Sezon jest wstrzymany od połowy marca.

  • 17:32

    Polska: Ministerstwo Zdrowia poinformowało na Twitterze o 170 nowych przypadkach zakażenia koronawirusem oraz 3 kolejnych ofiarach śmiertelnych COVID-19.

  • 17:20

    Ameryka Łacińska: Ostatniej doby w Brazylii na COVID-19 zmarło ponad tysiąc osób, w Meksyku ponad 500. Najwyższy dotąd dzienny bilans zgonów i zakażeń odnotowało Peru. - Nasz region stał się epicentrum pandemii - powiedziała dyrektor WHO ds. obu Ameryk Carissa Etienne.

    Na obu kontynentach amerykańskich pandemia pochłonęła już ponad 143 tys. ofiar, a wirusem SARS-CoV-2 zainfekowało się ponad 2,4 mln osób - poinformowała we wtorek wieczorem podczas wideokonferencji Etienne, dyrektor Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) ds. obu Ameryk i Panamerykańskiej Organizacji Zdrowia (PAHO).

    Podkreśliła, że w Ameryce Łacińskiej dziennie wykrywa się więcej nowych zakażeń niż w Europie czy w USA i region ten czekają "bardzo trudne" tygodnie.

  • 17:19

    Rosja: Mer Moskwy Siergiej Sobianin oznajmił, że w stolicy Rosji od 1 czerwca mieszkańcy będą mogli wychodzić na spacery według grafiku, który zapobiegnie gromadzeniu się ludzi.

    Spacery będą dozwolone "w trybie próbnym" i według grafiku, by - jak to ujął mer - nie wszyscy wychodzili naraz i nie powstała "demonstracja pierwszomajowa".

    W Moskwie od czerwca wznowić pracę mają także zakłady usługowe, w których kontakt z klientem nie jest długi, takie jak pralnie i zakłady rzemieślnicze. Od 1 czerwca wrócą do pracy sklepy przemysłowe. W tej gałęzi handlu detalicznego pracuje w Moskwie 300 tys. ludzi.

    Koronawirus w Rosji

  • 17:01

    Wielka Brytania: 412 kolejnych ofiar śmiertelnych z powodu koronawirusa potwierdzono w środę. Łącznie zmarło 37 460 osób.

  • 16:57

    Niemcy: Kanclerz Angela Merkel oświadczyła, że chce, by landy wzięły teraz na siebie większą odpowiedzialność za walkę z pandemią. Ostrzegła, że nie wolno dopuścić do tego, by wirus zaczął się ponownie szybko rozprzestrzeniać.

    Rząd federalny monitoruje sytuację w związku z pandemią COVID-19, ale praktyczne kroki, jakie powinny być podejmowane w odniesieniu do środków bezpieczeństwa, logistyki, czy otwierania szkół, powinny leżeć w gestii państw związkowych - powiedziała kanclerz po konsultacjach z przywódcami landów leżących na terytorium byłego NRD.

    Koronawirus w Niemczech

  • 16:54

    Bułgaria: Rząd na środowym posiedzeniu przedłużył o miesiąc, do 30 czerwca, termin, w którym pracodawcy mogą składać wnioski o pomoc rządową na utrzymanie zatrudnienia. Jednocześnie po rozluźnieniu restrykcji spodziewane jest ożywienie gospodarki.

    Program przewiduje, że z funduszy publicznych pokrywane będzie 60 proc. płac i ubezpieczeń za każde zachowane miejsce pracy, a pracodawca wypłaci 40 procent. Pomoc ta ma być udzielana za okres od 13 marca do 30 czerwca niezależnie od daty złożenia wniosku.

    Pracodawcy zobowiązani są zatrudniać pracowników na umowach o pracę. Od wprowadzenia programu w kwietniu do połowy maja podania o pomoc rządową złożyło ponad 11 tys. pracodawców. Pomoc otrzymało do tej pory 171 tys. pracowników, którzy zachowali miejsca pracy.

  • 15:39

    Włochy: "Znakomity sygnał" - tak premier Giuseppe Conte ocenił przedstawione przez Komisję Europejska plany przeznaczenia 750 miliardów euro na odbudowę gospodarczą po kryzysie na tle pandemii. Włochy mają dostać najwięcej z tej sumy: ponad 172 mld euro.

    Komentując unijne plany instrumentu antykryzysowego Conte napisał na Twitterze: "Znakomity sygnał z Brukseli, idzie w kierunku wskazanym przez Włochy".

    "Zostaliśmy opisani jako wizjonerzy, bo wierzyliśmy od początku. 500 mld euro grantów i 250 mld euro pożyczek to odpowiednia suma. Teraz przyspieszmy negocjacje i uwolnijmy szybko środki" - dodał szef włoskiego rządu.

  • 15:18

    Portugalia: Ponad 40 procent przedsiębiorców z powodu kryzysu wywołanego epidemią zrezygnuje lub czasowo zawiesi przeprowadzenie inwestycji zaplanowanych na 2020 rok - wynika z badania przeprowadzonego przez Konfederację Przedsiębiorców Portugalii (CIP).

    Z deklaracji składanych przez portugalskich biznesmenów wynika, że odraczane inwestycje miały być podjęte głównie w celu unowocześnienia infrastruktury zakładu oraz zwiększenia jego zdolności produkcyjnych.

  • 14:37

    Białoruś: 38 956 przypadków infekcji SARS-CoV-2 zarejestrowano od początku pandemii, a 897 w ciągu ostatniej doby. Zmarło sześć osób, liczba ofiar COVID-19 wzrosła do 214 – poinformował resort zdrowia.

    Za wyleczonych uznano 15 923 pacjentów. Przeprowadzono 485 534 testów.

    Liczba potwierdzonych testami zakażeń na Białorusi od 6 maja utrzymywała się powyżej 900 nowych przypadków dziennie, a w środę po raz pierwszy była niższa.

  • 14:22

    Wielka Brytania: Piłkarze angielskiej ekstraklasy otrzymali zgodę na treningi z kontaktem fizycznym - poinformowała Premier League w komunikacie. To kolejny krok w stronę wznowienia rozgrywek, które są wstrzymane od ponad dwóch miesięcy z powodu pandemii COVID-19.

    Kluby w tej sprawie głosowały jednogłośnie. Piłkarze będą mogli teraz na treningach stosować m.in. wślizgi. Do tej pory zajęcia odbywały się w małych grupach bez kontaktu fizycznego.

    W Premier League wykonano 1744 testy na obecność koronawirusa. Osiem dało wynik pozytywny. W środę spodziewane są wyniki kolejnej rundy testów.

  • 14:17

    Czechy: Minister spraw zagranicznych Jacek Czaputowicz wyraził w Pradze oczekiwanie, że władze Czech umożliwią tranzyt polskim obywatelom przez ten kraj. Oświadczył także, że Polska chciałaby dalej znosić restrykcje dotyczące przyjazdu obywateli innych państw.

    Szef polskiego MSZ spotkał się w Pradze ze swoim czeskim odpowiednikiem Tomaszem Petrziczkiem podczas swojej pierwszej zagranicznej wizyty od wybuchu pandemii COVID-19.

    Minister Jacek Czaputowicz z szefem czeskiego MSZ Tomaszem Petrziczkiem

  • 13:54

    Hiszpania: Rząd przedłużył o dwa lata prawo do pracy w rolnictwie dla imigrantów, którzy w czasie pandemii COVID-19 zatrudnieni byli w tym sektorze. Decyzja gabinetu Pedra Sancheza jest równoznaczna z nadaniem takim osobom dwuletniego prawa pobytu w kraju.

  • 13:48

    Unia Europejska: 172 mld euro dla Włoch i 140 mld euro dla Hiszpanii - według wstępnych przydziałów takie fundusze mają trafić do tych krajów w ramach pożyczek i grantów z instrumentu antykryzysowego, jaki proponuje w środę Komisja Europejska.

    Z wyliczeń, do których dotarła Polska Agencja Prasowa, wynika, że Polska znajduje się na trzecim miejscu, z sumą wsparcia sięgającą 63,8 mld euro. Kolejna jest Francja z kwotą 38,7 mld euro, jednak w przypadku tego kraju Komisja zakłada, że nie będzie on korzystał w ogóle z unijnych pożyczek, bo sam może się zadłużać na rynkach finansowych na korzystnych warunkach.

  • 13:45

    Polska: Ministerstwo Zdrowia poinformowało, że w ciągu doby wykonano ponad 23 tys. testów na obecność koronawirusa.

  • 13:16

    Włochy: Minister oświaty Lucia Azzolina oraz gubernator Lombardii Attilio Fontana otrzymali policyjną ochronę w związku z pogróżkami, jakie otrzymują, głównie w mediach społecznościowych. Politycy mówią o narastającym w kraju klimacie nienawiści.

    Obie informacje o przyznaniu ochrony, podane najpierw w środę przez media, zostały oficjalnie potwierdzone.

    Jak ujawniono, od kilku dni minister oświaty otrzymywała liczne pogróżki, w których była obrażana i oskarżana o to, że nie podejmuje decyzji mających na celu rozwiązanie kryzysu w szkolnictwie, funkcjonującym od marca w systemie zdalnym. Początkowa krytyka pod jej adresem przekształciła się w ostre ataki i pogróżki, w wyniku czego otrzymała ochronę. Do tej pory nie miała jej mimo pełnienia ministerialnej funkcji.

    Solidarność z Azzoliną wyraziło jej macierzyste ugrupowanie, Ruch Pięciu Gwiazd. W wydanej nocie oświadczyło ono, że "wokół szkół powstał niedopuszczalny i groźny" klimat nienawiści, a minister jest atakowana i otrzymuje groźby.

    Również w środę ogłoszono, że policyjną ochronę ma Attilio Fontana, gubernator najbardziej dotkniętej przez epidemię Lombardii.

    Jak zaznaczył dziennik "La Stampa", klimat nienawiści wokół jego osoby narasta. Przypomina się, że w Mediolanie pojawiły się murale , na których ten polityk prawicowej, opozycyjnej Ligi został nazwany "mordercą". Pogróżki pod jego adresem w mediach społecznościowych nasiliły się, gdy zaczął być coraz częściej publicznie obarczany odpowiedzialnością za śmierć osób zakażonych koronawirusem w tym regionie i złe zarządzanie kryzysem epidemiologicznym. W sprawie tych gróźb trwa prokuratorskie śledztwo.

    Gubernator Fontana oświadczył, że przyznanie mu policyjnej ochrony nie zmienia jego pracy. Zapewnił, że dalej wykonuje ją "z determinacją dla dobra Lombardii i jej mieszkańców".

  • 12:48

  • 12:00

    Hiszpania: Rząd podejmie na początku czerwca w parlamencie kolejną próbę przedłużenia stanu zagrożenia epidemicznego - zapowiedziała wicepremier Carmen Calvo.

    Jak wyjaśniła we wtorek wieczorem Calvo podczas debaty w Kongresie Deputowanych, niższej izbie parlamentu Hiszpanii, decyzja o przedłużeniu stanu zagrożenia jest pożądana z powodu wciąż wysokiego ryzyka nasilenia się epidemii.

    Hiszpania walczy z pandemią COVID-19

  • 11:41

    Francja: Władze cofają zgodę na leczenie COVID-19 hydroksychlorochiną. W środę rząd uchylił regulacje zezwalające na stosowanie medykamentu jako leku przeciwko COVID-19 w szpitalach, z wyjątkiem badań klinicznych.

  • 11:41

    Polska: Morawiecki: od soboty w sklepach brak kryterium powierzchniowego.

  • 11:38

    Polska: Morawiecki: od najbliższej niedzieli brak limitów wiernych w kościołach, od 6 czerwca otwarte m.in. kina, teatry, kluby fitness, możliwe będą również wesela do 150 osób.

  • 11:30

    Polska: Morawiecki: od najbliższej soboty zmiana zasad dot. maseczek. W przestrzeniach ogólnodostępnych noszenie maseczek nie będzie obowiązkowe.

  • 11:15

    Malezja: 15 nowych przypadków zakażenia koronawirusem, łącznie 7619. Zmarło 115 osób zakażonych, z czego żadna w ostatniej dobie.

  • 10:59

    Indonezja: 686 nowych przypadków zakażenia koronawirusem, łącznie 23 851. Zmarło też 55 kolejnych osób zakażonych, łącznie 1473. Wyzdrowiało 6057 pacjentów.

  • 10:43

    Włochy: Premier Włoch Giuseppe Conte przedstawił w środę 7-punktowy plan ożywienia kraju po kryzysie wywołanym pandemią COVID-19. Program zaprezentował w liście do dwóch włoskich gazet podkreślając, że będzie oparty na nowej infrastrukturze i robotach publicznych.

  • 10:28

    Filipiny: Zmarło 18 kolejnych osób zakażonych koronawirusem, wykryto 380 przypadków zakażenia. Łącznie w kraju zmarły 904 osoby i wykryto 15 049 zakażeń. Wyzdrowiało 3506 osób.

  • 10:04

    Polska: 229 nowych przypadków zakażenia koronawirusem, zmarła jedna osoba. W sumie 22 303 przypadki i 1025 zgonów.

    Ministerstwo Zdrowia przekazało, że nowe przypadki dotyczą osób z województw: śląskiego (106), wielkopolskiego (58), dolnośląskiego (26), lubelskiego (22), świętokrzyskiego (5), pomorskiego (4), opolskiego (2), zachodniopomorskiego (2), podlaskiego (2), kujawsko-pomorskiego (1), małopolskiego (1).

  • 10:02

    Francja: Rady gminne, wyłonione w marcu w pierwszej turze wyborów lokalnych we Francji, zbierają się w celu wyboru merów. Z powodu wymogów związanych z epidemią często nie mogą obradować w zbyt ciasnych siedzibach merostw. Przenoszą się więc w nieoczekiwane miejsca.

    W zamieszkanej przez 600 osób gminie Emieville (departament Calvados na północy kraju) dotychczasowy mer Stephane Amilcar postanowił przenieść obrady do miejscowego kościoła.

  • 9:46

    Rosja: Zmarło 161 osób zakażonych koronawirusem, łącznie 3968. W ostatniej dobie wykryto 8338 zakażeń, łącznie 370 680 od początku epidemii.

  • 9:15

    Singapur: 533 nowe przypadki zakażenia koronawirusem, łącznie 32 876.

  • 8:55

    Ukraina: W ciągu ostatniej doby wykryto 321 nowych zakażeń koronawirusem, 14 osób chorych na COVID-19 zmarło, a 420 wyzdrowiało - podał w środę resort ochrony zdrowia tego kraju. Bilans zainfekowanych wzrósł do 21 905, zgonów do 658, a wyzdrowień do 7995.

    Minister ochrony zdrowia Maksym Stepanow podczas środkowego briefingu podkreślił, że to już drugi dzień z rzędu, kiedy liczba nowych zakażeń jest niższa od liczby wyzdrowień.

    Na COVID-19 zachorowało w kraju łącznie 1595 dzieci i 4241 pracowników medycznych. Centrum Zdrowia Publicznego sprecyzowało, że hospitalizacji dotychczas wymagało 6831 chorych, a 259 pacjentów podłączono pod respiratory.

  • 8:54

    Węgry: Sześcioro chorych na COVID-19 zmarło w ciągu ostatniej doby, wykryto też 22 nowe zakażenia koronawirusem – poinformowano w środę na rządowej stronie poświęconej pandemii.

    Dotąd zmarło 505 chorych na COVID-19 oraz stwierdzono łącznie 3793 zakażenia. Przy tym 1856 osób uznano już za wyleczone.

    W szpitalach jest obecnie leczonych 430 chorych na COVID-19, zaś na kwarantannie domowej przebywa ponad 11 600 osób.

  • 8:53

    Tajlandia: Dziewięć nowych przypadków zakażenia koronawirusem, łącznie 3054. W kraju wyzdrowiało 2931 pacjentów, a zmarło 57.

  • 8:51

    Meksyk: Zmarło 501 kolejnych osób zakażonych SARS-CoV-2. To najwyższa dzienna liczba zgonów spowodowanych epidemią w tym kraju. Łącznie w Meksyku wykryto 74 560 zakażeń, a 8134 osoby zmarły.

  • 8:48

  • 8:04

    Stany Zjednoczone: w kryzysie gospodarczym spowodowanym pandemią kobiety tracą pracę częściej niż mężczyźni. Za jedną z przyczyn takiej sytuacji uznaje się zmniejszony popyt na usługi, w których większy odsetek zatrudnionych stanowią kobiety.

    W 2020 roku kryzys "uderzył w kobiety wyjątkowo mocno" - ocenia we wtorek portal The Hill, przypominając, że poprzednia gospodarcza zapaść, która rozpoczęła się w 2008 roku, dotknęła relatywnie mocniej mężczyzn.

    "Kobiety zazwyczaj lepiej przechodzą przez gospodarcze kryzysy niż mężczyźni. Jednak nie tym razem" - pisze "Wall Street Journal". Dziennik przypomina, że w kwietniu w USA bezrobocie wzrosło do 14,7 proc. Wśród kobiet wynosiło ono 16,2 proc., a wśród mężczyzn 13,5 proc. Jeszcze w lutym poziom bezrobocia obu płci był podobny - po ok. 3,5 proc.

  • 7:11

    Korea Południowa: w ciągu doby potwierdzono 40 nowych przypadków koronawirusa. To najwyższy dzienny wzrost od początku kwietnia.

  • 6:16

    Chiny: w kraju w ciągu doby odnotowano 1 przypadek koronawirusa. Dzień wcześniej, w poniedziałek, było 7 takich przypadków, wszystkie przywiezione z zagranicy - poinformowała narodowa komisja zdrowia.

    Zgłoszono także 28 nowych bezobjawowych przypadków - pacjentów zakażonych, ale nie wykazujących objawów - w porównaniu z 29 zarejestrowanymi dzień wcześniej - poinformowała narodowa komisja zdrowia.

  • 6:12

    Niemcy: w ciągu ostatniej doby stwierdzono 362 przypadki zakażenia koronawirusem - podał Instytut im. Roberta Kocha w Berlinie. Tym samym liczba zakażonych w tym kraju od początku epidemii wzrosła do 179 364. Zmarło kolejnych 47 osób zainfekowanych SARS-CoV-2, liczba zmarłych od początku pandemii wzrosła do 8349.

    Wśród niemieckich krajów związkowych najwięcej zakażeń wykryto dotychczas w Bawarii, Nadrenii Północnej-Westfalii i Badenii-Wirtembergii.

  • 5:48

    Włochy: po prawie trzymiesięcznej przerwie, 1 czerwca, otwarte zostaną rzymskie Koloseum oraz Muzea Watykańskie. W związku z wymogami sanitarnymi wprowadzony zostanie szereg zmian, które będą miały zminimalizować ryzyko rozprzestrzenienia się koronawirusa.

    Koloseum będzie otwarte dłużej, do godziny 19.15. Kolejna zapowiedziana nowość to, obok normalnego biletu wstępu w cenie 16 euro, ulgowy za 9,50 euro na popołudniowe zwiedzanie, by nie było tłumów. W pierwszej fazie jego otwarcia wpuszczane będą niewielkie grupy zwiedzających, maksymalnie do 14 osób, którym będzie towarzyszył opiekun przewodnik. Zabytek ten w czasach przed obecnym kryzysem zwiedzało rocznie 7,5 miliona osób.

    Również 1 czerwca, w nowym reżimie sanitarnym, otwarte zostaną Muzea Watykańskie. Od wtorku można już zwiedzać park archeologiczny w Pompejach.

    3 czerwca mają zostać otwarte granice większości regionów Włoch i całego kraju. Z tym krokiem, znoszącym restrykcje dotyczące podróży, wiąże się nadzieje na powrót turystów, zarówno krajowych, jak i zagranicznych, na razie z krajów europejskich.

    Włochy odmrażają turystykę

  • 5:41

    Stany Zjednoczone: Nowy Jork przygotowuje się do pierwszej fazy reaktywowania gospodarki. Zmniejszyła się liczba pacjentów przyjmowanych do szpitali miejskich i osób z pozytywnym wynikiem testów na obecność koronawirusa - poinformował we wtorek burmistrz Bill de Blasio.

    Według niego pierwsza faza reaktywowania gospodarki rozpocznie się w połowie czerwca. Będzie jej towarzyszyło przeprowadzanie bezpłatnych testów na obecność SARS-CoV-2. Burmistrz zapowiedział otwarcie 1 czerwca 16 nowych ośrodków testowania we wszystkich pięciu dzielnicach Nowego Jorku, do końca czerwca ma ich być łącznie 180. Za cel uznał przeprowadzanie dziennie 50 tysięcy testów na COVID-19.

Autorka/Autor:ft, mart, pp, akw

Źródło: PAP, Reuters

Tagi:
Raporty: