Tokarczuk: myślę, że mój apel mógł wpłynąć troszeczkę na wyniki wyborów

Jesteśmy w Polsce społeczeństwem dosyć podzielonym. Bardzo dużo jest niezdrowych, ciemnych emocji, które powodują, że jako wspólnota mamy obniżone poczucie wartości. Sądzę, że ta nagroda rzeczywiście przyniosła trochę nadziei - powiedziała laureatka Nagrody Nobla w dziedzinie literatury za rok 2018 Olga Tokarczuk. W piątek spotkała się z dziennikarzami w Akademii Szwedzkiej w Sztokholmie.

Grecja wyrzuca ambasadora Libii. "To nie jest dojrzałe zachowanie w dyplomacji"

Ambasador Libii w Atenach został uznany za osobę niepożądaną. Mohamed Junis A.B. Menfi ma opuścić kraj w ciągu 72 godzin - oświadczył szef greckiego MSZ Nikos Dendias. Decyzja ta jest nie do zaakceptowania - odpowiedział szef MSZ Libii Muhammad at-Tahir Siala. Oburzenie z powodu wyrzucenia dyplomaty wyraził także szef tureckiej dyplomacji Mevlut Cavusoglu.

"I porada najważniejsza: nie wierzyć Putinowi. Nigdy i w niczym"

Władimir Putin planuje odrębne spotkania dwustronne z przywódcami czwórki normandzkiej w Paryżu - oznajmił rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow. W tym kontekście wymienił również prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego. Szczyt, poświęcony uregulowaniu konfliktu w ukraińskim Donbasie, odbędzie się w poniedziałek. "Szczerze radzę unikać spotkania z Putinem w cztery oczy" - ostrzegł Zełenskiego jego poprzednik Petro Poroszenko, który uczestniczył we wcześniejszych spotkaniach czwórki normandzkiej.

"To technologicznie niemożliwe". Rosja zawiesza projekt nuklearny z Iranem

W czwartek rosyjski koncern energii jądrowej Rosatom ogłosił, że zawiesza projekt nuklearny realizowany wspólnie z Iranem w Fordo, ponieważ Teheran wznowił wzbogacanie uranu w tym obiekcie. - Produkcja stabilnych izotopów nie może odbywać się w tym samym miejscu - poinformowała należąca do Rosatomu firma TVEL.

Uciekł do USA, pracował dla CIA. Były oficer sowieckich służb nie żyje

Wiktor Szejmow, który - będąc funkcjonariuszem Komitetu Bezpieczeństwa Państwowego (KGB) - w 1980 roku zbiegł ze Związku Sowieckiego, zmarł w wieku 73 lat w Stanach Zjednoczonych - podał dziennik "Washington Post". Gazeta określiła ucieczkę jako "jeden z najbardziej znaczących przypadków przejścia funkcjonariusza sowieckich służb specjalnych na stronę amerykańską".

Merkel: Auschwitz to był niemiecki obóz zarządzany przez Niemców. Ważne, żeby to podkreślić

Kanclerz Niemiec Angela Merkel i premier Mateusz Morawiecki przyjechali w piątek do Oświęcimia, gdzie na terenie byłego obozu koncentracyjnego odbyły się uroczystości 10-lecia Fundacji Auschwitz-Birkenau. - Auschwitz to był niemiecki obóz śmierci zarządzany przez Niemców. Ważne, aby to podkreślić. Ważne, aby jasno wskazać sprawców - mówiła niemiecka polityk. To pierwsza wizyta kanclerz Merkel w Auschwitz.

"Jeżeli skażecie kogoś za prawdę, zrobicie z niego bohatera narodowego"

Byłemu premierowi Słowacji Robertowi Fico grozi 5 lat więzienia - poinformowała w czwartek słowacka policja. Organy ścigania postawiły Fico zarzut wychwalania czynów karalnych. - Jeżeli skażecie kogoś za prawdę, zrobicie z niego bohatera narodowego - odnosi się do sprawy były premier Słowacji w opublikowanym w sieci nagraniu.

Naprawiają system emerytalny z czasów dyktatury

Chilijski Senat przyjął ustawę o stopniowej podwyżce emerytur do 50 procent ich obecnej wysokości. Pierwsze podwyżki emerytur będą wprowadzone jeszcze w grudniu, a ich beneficjentami będzie w sumie ponad półtora miliona Chilijczyków. - Najbardziej dotknięci skutkami dotychczasowego systemu emerytalnego odczują wkrótce materialną poprawę - napisała na Twitterze Maria Jose Zaldivar, chilijska minister pracy i prognoz społecznych.

Daty, rozmowy, nazwiska. "Mocne dowody" na udział w walkach najemników z Rosji

Władze Libii chcą przekazać Rosji dowody świadczące o walce rosyjskich najemników z grupy Wagnera po stronie przeciwnika władz, generała Chalify Haftara - podała agencja Associated Press. Lista ma zawierać 600-800 nazwisk. O obecności w ogarniętym konfliktem kraju najemników z prywatnej rosyjskiej firmy wojskowej informowały wcześniej - między innymi - "New York Times" i agencja Bloomberga. Władze w Moskwie konsekwentnie zaprzeczają tym doniesieniom.

Oskarżenia o gwałt na uciekinierce z Korei Północnej

Jak podał w czwartek dziennik "Korea Herald", trwa dochodzenie przeciwko dwóm pracownikom południowokoreańskiego wywiadu wojskowego podejrzanym o gwałty na będącej pod ich opieką uciekinierce z Korei Północnej. Dziennik powołał się na ministerstwo obrony w Seulu.

Generał KGB na czele administracji Łukaszenki. Jest objęty unijnymi sankcjami

Prezydent Białorusi Alaksandr Łukaszenka mianował w czwartek generała KGB Ihara Sierhiajenkę nowym szefem swojej administracji. Pełniąca tę funkcję przez ostatnie trzy lata Natalja Kaczanawa została skierowana do Rady Republiki, wyższej izby parlamentu. Sierhiajenka jest jednym z członków administracji białoruskiej objętych sankcjami Unii Europejskiej.

"Reżim mógł zabić ponad tysiąc irańskich obywateli"

Ponad tysiąc osób mogło zginąć w demonstracjach w Iranie - poinformował w czwartek specjalny wysłannik USA do spraw Iranu Brian Hook. Jak wyjaśnił, bilans ten został sporządzony na podstawie informacji przysyłanych przez Irańczyków, danych wywiadu i raportów organizacji pozarządowych.

Dziennikarz zapytał Pelosi, czy nienawidzi prezydenta Trumpa. "Proszę mnie nie oskarżać"

Spikerka Izby Reprezentantów Nancy Pelosi kończyła już konferencję prasową w sprawie impeachmentu Donalda Trumpa, gdy jeden z dziennikarzy niespodziewanie zapytał: - Czy pani nienawidzi prezydenta? Pytanie wyraźnie wyprowadziło demokratkę z równowagi. - Ja nie żywię nienawiści do nikogo. Proszę mnie nie oskarżać - odpowiedziała Pelosi, wskazując palcem na reportera. Przewodnicząca tak się rozemocjonowała, że postanowiła wrócić na mównicę.

Podpalali samochody, wybijali szyby, atakowali policję. Zamieszki w sercu Francji

W Paryżu doszło do starć demonstrantów z policją, która użyła wobec nich gazu łzawiącego. Czwartkowe protesty przeciwko reformie emerytalnej przerodziły się w zamieszki. W mieście podpalano samochody i rozbijano szyby. W całym kraju doszło do ponad 200 manifestacji, a strajk generalny ogłosiły wszystkie duże związki zawodowe.

Plany Johnsona na pierwsze 100 dni nowego rządu

To są najważniejsze wybory w tym pokoleniu - ważne, ponieważ określą, czy jako kraj pójdziemy naprzód, czy też pozostaniemy w miejscu, tkwiąc w martwym punkcie - oznajmił brytyjski premier Boris Johnson. Przedstawił on swoje plany na pierwsze 100 dni nowego rządu, jeśli jego partia wygra wybory do Izby Gmin. Obiecał między innymi, że doprowadzi do brexitu do końca stycznia. Tego samego dnia czworo eurodeputowanych Partii Brexitu ogłosiło przejście do rządzącej Partii Konserwatywnej i wezwało do poparcia uzgodnionej przez Johnsona umowy w sprawie warunków wyjścia z UE.

USA wyciągają rękę. "Szereg zmian, które zrywają z polityką poprzedniego reżimu"

Stany Zjednoczone po 23 latach wznowiły stosunki dyplomatyczne z Sudanem - poinformował Departament Stanu USA. Szef amerykańskiej dyplomacji Mike Pompeo z uznaniem wyraził się o dotychczasowych osiągnięciach nowego premiera Abdalli Hamdoka. - Wprowadził cały szereg zmian, które zrywają z polityką i praktykami poprzedniego reżimu - powiedział Pompeo.

Zapłonęły światła na choince w Watykanie. Papież o "banalnych i komercyjnych" symbolach świąt

W czwartek wieczorem zapłonęły lampki na choince na placu św. Piotra. Odsłonięta została też ustawiona obok szopka. Wcześniej podczas spotkania z ofiarodawcami drzewka i żłóbka papież Franciszek oświadczył, że "usuwa się znaki chrześcijańskie po to, by pozostawić tylko te banalne i komercyjne". Jak ocenił, "świat czasem boi się pamiętać o tym, czym naprawdę jest Boże Narodzenie".