"Tchórzliwy zamach przeciwko demokracji". Sojusznicy murem za Moralesem

Miguel Diaz-Canel, Nicolas Maduro i Alberto Fernandez, prezydenci Kuby, Wenezueli i Argentyny potępili niedzielne wydarzenia w Boliwii, które doprowadziły do ustąpienia prezydenta tego kraju Evo Moralesa. Politycy uważają, że jest to "zamach stanu" przeciwko ich tradycyjnemu sojusznikowi.

Socjaliści wygrywają, ale znów bez większości. Hiszpania wybrała parlament

W niedzielnych wyborach parlamentarnych w Hiszpanii zwyciężyła Hiszpańska Socjalistyczna Partia Robotnicza (PSOE) premiera Pedra Sancheza. Według wstępnych wyników, po obliczeniu 99,9 procent głosów, socjaliści zapewnili sobie 120 miejsc w 350-osobowym Kongresie Deputowanych, czyli o trzy mniej niż w wyborach z 28 kwietnia bieżącego roku.

Prezydent Morales zrezygnował

Prezydent Boliwii Evo Morales ogłosił w niedzielę wieczorem, że podaje się do dymisji. Wcześniej zapowiadał przeprowadzenie nowych wyborów po tym, gdy grupa międzynarodowych obserwatorów zakwestionowała rezultaty październikowego głosowania, które po raz czwarty od 2006 roku wygrał. Opozycja nie uznała wyników, oskarżając urzędującą głowę państwa o sfałszowanie wyborów.

Będzie druga tura wyborów prezydenckich w Rumunii

Pierwszą turę wyborów prezydenckich w Rumunii wygrał obecny szef państwa Klaus Iohannis, zdobywając 38,7 procent głosów - wynika z sondażu exit poll ośrodka IRES. W drugiej turze - 24 listopada - zmierzy się z byłą premier Vioricą Dancilą, która uzyskała 22 procent poparcia.

Prezydent Izraela: jestem przerażony antysemickimi pogróżkami wobec włoskiej senator

W związku z antysemickimi pogróżkami Liliana Segre, włoska senator, która jest ocalałą z Holokaustu więźniarką Auschwitz i Ravensbrueck, została objęta stałą ochroną karabinierów. Prezydent Izraela Reuwen Riwlin napisał w liście do Segre, że "jest przerażony" tą wiadomością. "To następny straszliwy przykład sytuacji Żydów dzisiaj w Europie" - ocenił prezydent.

Ruszyła budowa drugiego reaktora. Rosyjski gigant pomaga Irańczykom

Iran rozpoczął w niedzielę budowę drugiego reaktora jądrowego w elektrowni w Buszehrze nad Zatoką Perską. W ceremonii rozpoczęcia prac wziął udział między innymi dyrektor Irańskiej Agencji Energii Atomowej Ali Akbar Salehi. W projekcie uczestniczy też rosyjska państwowa agencja atomowa Rosatom.

"Bez USA Niemcy i Europa nie są w stanie skutecznie się bronić"

Niemcy i Europa nie są w stanie skutecznie się bronić bez USA i NATO - przekonuje niemiecki minister spraw zagranicznych Heiko Maas w artykule opublikowanym w niedzielę przez portal tygodnika "Spiegel". "Kiedy pewnego dnia Europa będzie zdolna samodzielnie bronić swojego bezpieczeństwa, to wciąż powinniśmy chcieć NATO" - stwierdził. To kolejny polityk dystansujący się w ten sposób do słów prezydenta Francji Emmanuela Macrona, który stwierdził, że mamy do czynienie ze "śmiercią mózgową NATO".

Obywatel Ukrainy zatrzymany po liście gończym na wniosek Rosji. Aresztu nie będzie

Polskie służby na podstawie wniosku Interpolu zatrzymały na granicy obywatela Ukrainy - potwierdziła rzeczniczka polskiego MSZ Ewa Suwara. Przekazała, że list gończy został wystawiony na wniosek Rosji. Według rzeczniczki praw człowieka Ukrainy Ludmyły Denisowej zatrzymany to Ihor Mazur - weteran walk z prorosyjskimi separatystami w Donbasie. Szef MSZ Jacek Czaputowicz zadeklarował, że "polskie władze konsularne wyjaśniają ze stroną ukraińską powody wpisania Mazura na listę" poszukiwanych. Prokuratura w niedzielę wycofała się z zamiaru wnioskowania o areszt.

Cesarska para na ulicach Tokio. Wznoszenie okrzyków zakazane

By dopełnić rytuałów związanych z intronizacją i zaprezentować się poddanym, w niedzielę cesarz Japonii Naruhito wraz z małżonką, cesarzową Masako, przejechali ulicami Tokio. Cesarską parę na ulicach stolicy kraju przywitały tysiące wymachujących flagami Japończyków. Na trasie przejazdu panowały zaostrzone środki bezpieczeństwa. Nie wolno było nawet wznosić okrzyków, a mieszkańcom okolicznych apartamentów zalecono, by nie wyglądali z okien ani balkonów.

Ręce studentki w plecaku profesora historii. Okrutna zbrodnia w Petersburgu

Petersburska policja zatrzymała znanego rosyjskiego historyka wojskowości w związku z podejrzeniami o popełnienie morderstwa. Pijanego mężczyznę wyciągnięto w sobotę z rzeki Mojka po tym, gdy do niej wpadł, najprawdopodobniej chcąc pozbyć się części zwłok ofiary. W jego plecaku znaleziono kobiece ręce.

Ambasada USA gratuluje Ukrainie po decyzji międzynarodowego trybunału

"To ważny krok w obronie suwerenności, jedności terytorialnej i demokracji na Ukrainie oraz ku pociągnięciu Rosji do odpowiedzialności za jej działania" - ogłosiła ambasada USA w Kijowie, gratulując Ukrainie decyzji Międzynarodowego Trybunału Sprawiedliwości ONZ. Uznał on, że ma prawo rozpatrywać złożony przez Ukrainę blisko trzy lata temu pozew, zarzucający Rosji wspieranie terroryzmu i dyskryminowanie nierosyjskiej ludności Krymu.

Miał uczestniczyć w zatrzymaniu syna "El Chapo". Egzekucja w biały dzień

Funkcjonariusz meksykańskich służb specjalnych, który miał brać udział w zatrzymaniu Ovidia Guzmana Lopeza, syna bosa narkotykowego Juaquina "El Chapo" Guzmana, został zamordowany przed sklepem w stanie Sinaloa, "twierdzy" jednej z największych grup przestępczych na świecie. Według lokalnych władz, w stronę policjanta wystrzelono ponad 150 pocisków.

Trump: opublikujemy zapis drugiej rozmowy z Zełenskim

Prawdopodobnie we wtorek Biały Dom opublikuje zapis drugiej rozmowy Donalda Trumpa z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim, zapowiedział w sobotę amerykański prezydent. To kolejna odsłona tak zwanej afery ukraińskiej.

Franciszek: Bóg próbuje czasem wstrząsnąć tępotą ludzi

Papież Franciszek powiedział w sobotę podczas mszy w bazylice św. Jana na Lateranie w Rzymie, że po to, "aby wstrząsnąć tępotą ludzi i nakłonić ich do dokonania radykalnych zmian, Bóg postanawia niekiedy działać w sposób stanowczy, żeby dokonać przełomu".

Obywatel Ukrainy zatrzymany po liście gończym na wniosek Rosji. Aresztu nie będzie

Polskie służby na podstawie wniosku Interpolu zatrzymały na granicy obywatela Ukrainy - potwierdziła rzeczniczka polskiego MSZ Ewa Suwara. Przekazała, że list gończy został wystawiony na wniosek Rosji. Według rzeczniczki praw człowieka Ukrainy Ludmyły Denisowej zatrzymany to Ihor Mazur - weteran walk z prorosyjskimi separatystami w Donbasie. Szef MSZ Jacek Czaputowicz zadeklarował, że "polskie władze konsularne wyjaśniają ze stroną ukraińską powody wpisania Mazura na listę" poszukiwanych. Prokuratura w niedzielę wycofała się z zamiaru wnioskowania o areszt.