Poznań

Poznań

Silny mróz i mgła. Tak wyglądał poranek w Poznaniu

Od rana Poznań spowiła mgła. Słaba widoczność nie wpłynęła jednak znacząco na prace lotniska na Ławicy, gdzie opóźnił się jedynie jeden lot. Mróz uprzykrzał z kolei życie kierowcom. Śliskie były nawierzchnie jezdni, ale na szczęście obyło się bez większych wypadków. Zobacz jak nad ranem wyglądały ulice stolicy Wielkopolski.

Maluchem przez Afrykę. Niezwykła podróż Arkadego Fiedlera

Z Kairu na Przylądek Dobrej Nadziei - taką trasę, liczącą ponad 16 tys. kilometrów pokonał Arkady Fiedler, wnuk słynnego podróżnika i pisarza. Dokonał tego fiatem 126p, czyli poczciwym "maluchem". Podróż trwała 3,5 miesiąca, a fiacik zawiódł tylko raz, jeszcze w Polsce.

On jeździł po alkoholu, wieś milczała. W końcu zabił

Pijany, bez prawa jazdy, wsiadł za kółko i śmiertelnie potrącił idącą po chodniku kobietę. Uciekał, ale znaleźli go świadkowie. W chwili zatrzymania miał prawie 2,5 promila alkoholu. I mimo że - jak twierdzi policja - 26-latek nie był wcześniej notowany, to o jego pijackich przejażdżkach wiedzieli w okolicy wszyscy. Dzisiaj powtarzają, że nie są od donoszenia. Ale mówią też jeszcze coś: że sprawiedliwej kary dla sąsiada nie ma.

Sami odszukali pijanego sprawcę wypadku

45-letnia kobieta zginęła, a dwie inne osoby zostały ranne po tym, jak pijany kierowca stracił kontrolę nad pojazdem i wjechał na chodnik w Ratajach (woj. wielkopolskie). Sprawcę wypadku namierzyli i wskazali policji mieszkańcy. Inni pomagali poszkodowanym. - Jak on mógł w takim stanie wsiąść do samochodu? Tylko debil tak robi - mówią.

Pijany uciekał przed policją. Skończył w zaroślach

Gnieźnieńscy policjanci zatrzymali 29-latka, który jadąc oplem próbował uniknąć kontroli drogowej. Mężczyzna uciekł przed policją, ale zakończył jazdę na płocie. Jak się okazało, w organizmie miał 2 promile alkoholu. Teraz odpowie za jazdę w stanie nietrzeźwości, spowodowanie kolizji drogowej i niezatrzymanie się do kontroli drogowej. Grozi mu do 2 lat więzienia.

Łuska odnaleziona 96 lat po powstaniu. Pamięta walki w Grójcu Wielkim?

W lipcu reporter TVN 24 Aleksander Przybylski odnalazł w Grójcu Wielkim (woj. wielkopolskie) łuskę do karabinu Mauser wyprodukowaną w październiku 1918 r. Z dużą dozą prawdopodobieństwa można stwierdzić, że wystrzelono ją podczas Powstania Wielkopolskiego. W miejscu gdzie ją znaleziono, w lutym 1919 r. toczyła się tu bowiem jedna z najbardziej zażartych bitew podczas tego narodowego zrywu.

Biegacze zakończyli rok na Malcie

Ciężki świąteczny tydzień wypada zakończyć na sportowo. Z takiego założenia przynajmniej wyszła część poznaniaków, którzy wystartowali w XXXI Międzynarodowym Biegu Sylwestrowym Malta 2014 im. Ryszarda Burgiela. Trasa biegu prowadziła wokół jeziora Maltańskiego. Zawodnicy rywalizowali na dystansach 5- i 10-kilometrowych.

"Beret, który pomógł wygrać wybory" na aukcji WOŚP

Na jednej z licytacji przyszłorocznej Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy będzie można kupić beret z antenką, który przekazał prezydent Poznania Jacek Jaśkowiak. Symbol rodzinny i wyborczy będzie można wylicytować w ramach akcji "Rzeczy od serca".

Tu wyznaczano trendy w muzyce klubowej. Teraz leci disco polo

Jeszcze do niedawna klub "Ekwador" był mekką fanów muzyki klubowej. Po tym, jak dokonał żywota w październku, w tym samym miejscu otwarto nowy lokal, który teraz gości głównie miłośników disco-polo. Repertuar się zmienił, ale do popularnych Manieczek nadal zjeżdżają się tłumy.

Policjanci ścigali golfa. Wylądowali w rowie

Dwóch policjantów zostało rannych w wypadku w Sarbinowie (woj. wielkopolskie). W trakcie krótkiego pościgu za osobowym golfem, którego kierowca nie zatrzymał się do kontroli, ich radiowóz wypadł z drogi i się przewrócił. Jak na razie nie wiadomo kto siedział za kółkiem osobówki.

Nadpalone zwłoki w mieszkaniu. Przez piecyk?

Funkcjonariusze policji oraz straży pożarnej w Kościanie (woj. wielkopolskie) w czwartek rano znaleźli w jednym z mieszkań nadpalone zwłoki 59-latka. Na razie nie wiadomo jednak, co było bezpośrednią przyczyną zgonu mężczyzny.

Żużel wraca na poznański Golęcin

Po blisko czterech latach przerwy, wiosną przyszłego roku żużlowe motory znów zawarczą na poznańskim Golęcinie. To kolejna próba reaktywacji tej dyscypliny w stolicy Wielkopolski, w której speedway jest niezwykle popularny.

Rok temu dostała milion kartek, teraz wygrała walkę z rakiem

Rok temu dostała prawie milion kartek z życzeniami z całego świata, w tym roku poprosiła na święta tylko o zdrowie. 7-letnia Oliwia Gandecka chorowała na raka, jednak badania wskazują, że jest już zdrowa. Jak widać, św. Mikołaj spełnił także i to życzenie. Dziewczynkę odwiedził reporter "Faktów" TVN.

Jaśkowiak i Grobelny podzielili się opłatkiem na wigilii Caritasu

W środę na terenie Międzynarodowych Targów Poznańskich odbyła się wigilia dla osób bezdomnych i samotnych. Do stołu zasiadło blisko 2000 potrzebujących. Na spotkaniu obecni byli również prezydent Poznania Jacek Jaśkowiak oraz Ryszard Grobelny, który dopiero co ustąpił z tej funkcji. Obaj panowie uścisnęli sobie ręce i zgodnie z wigilijną tradycją, podzielili się opłatkiem.

Bujakiewicz zrzeknie się mandatu. Nie może ujawnić swoich dochodów

Popularna aktorka Katarzyna Bujakiewicz zrzeknie się mandatu radnej wielkopolskiego sejmiku. Ma to związek z koniecznością ujawnienia w oświadczeniu majątkowym danych o jej dochodach. - Nie ma możliwości rezygnacji z pobierania wynagrodzenia z tytułu wykonywania mandatu i jednoczesnego zwolnienia ze składania oświadczenia majątkowego - tłumaczy aktorka.

Wypiekają opłatki od niemal 100 lat. Z kamerą u sióstr pasterek

Już od niemal 100 lat poznańskie siostry pasterki wypiekają wigilijne opłatki. Tradycyjnie robi się je tylko z wody i mąki, więc sztuka wydaje się prosta. Rzeczywistość jest trochę bardziej skomplikowana. Siostry sprowadzają mąkę z nadmorskiego młyna, gdzie wyrabia się ją najbielszą w Polsce. Woda z kolei powinna być jak najbardziej zimna - wtedy wypieki wychodzą najlepsze. Co ciekawe, wzory na maszynach do wypieku, które odbijają się później na gotowych opłatkach, pozostają niezmienione od 1917 roku.

Przedświąteczna gorączka na starych zdjęciach

Co kupowano na wigilijną wieczerzę a co pod choinkę? Jakie miny miały dzieci, gdy spotykały sw. Mikołaja? Jak dekorowano kiedyś miasta przed Bożym Narodzeniem? Zobacz jak przed laty wyglądała świąteczna gorączka na zdjęciach Narodowego Archiwum Cyfrowego.

Portrety z wigilii, której już nie ma

"Wigilia pod Rondem" w Poznaniu odbyła się po raz ostatni w 2011 r. Do dziś trwa remont Kaponiery a wspólne kolędowanie nie zostało przeniesione w inne miejsce. - Mieliśmy zamiar wrócić z kamerą w 2013 roku i zapytać naszych bohaterów czy marzenia o "normalności", "miłości", "spokoju" się spełniły. Przynajmniej tak się z nimi umawialiśmy - mówi Jakub Markiewicz z Guru Media, jeden z twórców filmu "Portret Wigilijny", opowieści o ludziach, którzy 24 grudnia spotykali się w tym miejscu aby wspólnie kolędować.