Pomorze

Pomorze

W gdyńskim terminalu portowym pracę rozpoczął nowy serwis dźwigowy do załadunków ciężkich towarów. Serwis, czyli statek Arkon Project ze specjalistycznymi dźwigami ładującymi na pokłady statków towary ważące nawet 400 ton, od teraz będzie transportował z polskich portów towary na statki oceaniczne cumujące w portach Europy Zachodniej. Na pokład załadowano już pierwszy ważący ponad 230 ton generator, który trafi do nowo budowanej elektrowni w Iraku. - Polska dzięki temu zacznie odgrywać dużą rolę jako dostawca takich projektów do krajów Dalekiego Wschodu, Azji, Indii - mówił Janusz Kuźmicki z Chipolbrok Shipping Co.

Dwójka sześciolatków wyszła niezauważona ze szkoły. Chłopiec i dziewczynka mieli powiedzieć opiekunom, że idą do łazienki, a - jak twierdzi dyrekcja szkoły - "podczepiając się" pod rodziców, którzy wychodzili ze swoimi dziećmi, opuścili placówkę. Szczęśliwie zostali znalezieni w... galerii handlowej.

Słupscy śledczy szukają świadków wypadku w Starej Dąbrowie. Samochód osobowy zderzył się wówczas z ciężarówką, zginęło 5 młodych osób jadących osobówką, a kierowca ciężarówki został ranny. Wciąż nie wiadomo, dlaczego doszło do tej tragedii. Według prokuratury odpowiedź na to pytanie mogą znać świadkowie, którzy jechali wtedy za osobówką.

Ćwiczenie "Anakonda" jest ważne nie tylko dla Polski, ale dla wschodniej flanki NATO i dla całego sojuszu - powiedział prezydent Bronisław Komorowski, który w czwartek obserwował wojska ćwiczące na poligonie w Orzyszu (Warmińsko-Mazurskie). Jak podkreślił, istotą "Anakondy" jest sprawdzenie zdolności Sojuszu do wspólnej obrony

Kompleksowe i eksperckie badanie "Sądu Ostatecznego" Memlinga zapowiedziało Muzeum Narodowe w Gdańsku, po tym jak konserwator nie zgodził się na wyjazd dzieła z kraju. Według niego obraz nie mógł pojechać na prestiżową wystawę do Włoch, bo nie pozwalał na to jego stan. Muzeum twierdzi, że badania rozwieją te wątpliwości, jednak od decyzji konserwatora już się nie odwoła, bo jest na to za późno.

Około 80 tys. osób odwiedziło Europejskie Centrum Solidarności w Gdańsku w pierwszym miesiącu działalności tej instytucji, we wrześniu. Organizowane były też warsztaty edukacyjne dla dzieci i młodzieży, wzięło w nich udział ok. 2 tys. uczniów.

Pracownicy gdańskiego zarządu dróg i zieleni rozbierają kamienne schody, bo istnieje podejrzenie, że są zbudowane z nagrobków zebranych z okolicznych cmentarzy. – Cieszymy się, bo tego wymaga szacunek dla zmarłych – mówi przewodniczący Gminy Wyznaniowej Żydowskiej w Gdańsku.

Poszkodowani przez Amber Gold nie mogą walczyć o zwrot pieniędzy w postępowaniu grupowym - zdecydował Sąd Okręgowy w Gdańsku. Według niego pozew zbiorowy jest niedopuszczalny prawnie, ponieważ powinien być skierowany przeciwko spółce Amber Gold, a nie przeciwko członkom zarządu - Katarzynie i Marcinowi P. W zbiorowym pozwie chciało uczestniczyć ok. 900 klientów poszkodowanych przez parabank.

Choć kolejni kandydaci ogłaszają start w wyborach samorządowych, niewiele o nich słychać. Odejście Donalda Tuska, expose premier Ewy Kopacz i partyjne walki skutecznie przesłoniły dyskusje o lokalnej listopadowej walce. - Ta wielka polityka trochę spycha nas na dalszy plan. Trochę to niedobrze - przyznaje Szymon Ziółkowski, mistrz olimpijski w rzucie młotem, który w Poznaniu kandyduje na radnego sejmiku wojewódzkiego z listy Teraz Wielkopolska (klub Ryszarda Grobelnego). Zobacz materiał Faktów TVN.