Pomorze

Pomorze

Sąd Okręgowy w Elblągu po raz drugi skazał Lucynę D. w sprawie śmierci trojga jej dzieci, których ciała znaleziono w domowej zamrażarce. Tym razem usłyszała wyrok 15 lat pozbawienia wolności. Wcześniej skazana była na 25 lat, ale złożyła apelację. W drugim procesie, który trwał jeden dzień, sąd zmniejszył karę.

- Mam nadzieję, że teraz wszystko już będzie dobrze. Siostra się mną na pewno zaopiekuje. Wiem też, że dużo ludzi się zgłasza i chce pomóc. Wierzę, że w końcu dostaniemy też normalne mieszkanie - mówi 13-letnia Weronika, która mieszkała z dorosłym bratem i mamą w rozpadającym się domu w Gdyni. Po materiale "Uwagi" urzędnicy obiecali pomóc rodzinie. Sprawą zainteresowała się też minister rodziny, pracy i polityki społecznej.

Z dachu leje się woda, podłoga jest mokra, a w toalecie nie ma światła - ten dom się rozpada, a 13-letnia Weronika marzy tylko o jednym - żeby mieć suchy, ciepły pokój. O normalny dach nad głową dziewczynka walczyła dla mamy, która zmarła kilka dni temu na raka. Teraz 13-latkę chce adoptować jej starsza siostra. Urzędnicy po interwencji dziennikarzy "UWAGI!" TVN zapewniają, że zajmą się sprawą i pomogą rodzinie.

- Mamy dzisiaj bardzo dobrą wiadomość. Polscy marynarze, którzy zostali uprowadzeni u wybrzeży Nigerii, są wolni - poinformowała we wtorek Beata Szydło. Premier dodała, że mężczyźni są zdrowi i bezpieczni. - Wracają do swoich rodzin, są pod opieką polskich władz - powiedziała. Ani premier, ani towarzyszący jej szef dyplomacji nie podali szczegółów dotyczących uwolnienia marynarzy.

O krok od tragedii na drodze. Pędzący kierowca nie zatrzymał się przed przejściem dla pieszych, przez które przechodziła matka z dzieckiem. Kobieta w ostatniej chwili pociągnęła malucha za rękę do tyłu. Gdyby nie jej refleks, kierowca zmiótłby dziecko z jezdni. Policja nie ma wątpliwości, że winę za to zdarzenie ponosi kierujący samochodem. Wszczęła postępowanie w sprawie.

Krystian W. nie opuści wcześniej aresztu - tak zdecydował Sąd Okręgowy, który rozpatrywał jego zażalenie na areszt tymczasowy. Śledczy zarzucają "Krystkowi" gwałt i usiłowanie gwałtu, za co może mu grozić nawet 12 lat więzienia.

Choinka przed ratuszem w Słupsku, a raczej jej ewentualny brak, wywołała spore zamieszanie w mieście, a co najmniej w internecie.

Dwie kolejne inwestycje o łącznej wartości ponad 131 mln dobiegły końca w gdyńskim porcie. Przebudowa Nabrzeża Rumuńskiego oraz intermodalnego terminalu kolejowego w porcie w Gdyni ma zwiększyć możliwości przeładunkowe portu oraz jego konkurencyjność w rejonie Morza Bałtyckiego.