Szczepienia przeciw COVID-19 osób od 12. roku życia. Opublikowano rozporządzenie

Autor:
akr/kg
Źródło:
PAP, TVN24
"Jak dzieci znoszą szczepienie przeciwko COVID-19?"
"Jak dzieci znoszą szczepienie przeciwko COVID-19?"TVN24
wideo 2/21
TVN24"Jak dzieci znoszą szczepienie przeciwko COVID-19?"

W Dzienniku Ustaw opublikowano we wtorek rozporządzenie ministra zdrowia dotyczące rozszerzenia akcji szczepień przeciw COVID-19 na osoby w wieku od 12 do 15 lat. Wejdzie ono w życie dzień po ogłoszeniu, z mocą od 7 czerwca. Wtedy to rozpoczęła się już rejestracja młodzieży w tej grupie wiekowej na szczepienia przeciw koronawirusowi.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE W TVN24 GO

Rozszerzenie programu szczepień – jak wskazano w ocenie skutków regulacji – wynika z konieczności podejmowania jak najszerszych i najskuteczniejszych działań związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19 oraz realizacją przyjętego przez Radę Ministrów Narodowego Programu Szczepień przeciw COVID-19.

ZOBACZ CAŁE ROZPORZĄDZENIE >>>

Minister zdrowia Adam Niedzielski poinformował we wtorek, że zarejestrowano dotąd 200 tysięcy zgłoszeń na szczepienia dzieci w wieku 12-15 lat. - Sama akcja szczepień przebiega sprawnie, dało się już zaszczepić około 100 tysięcy – podał w Programie Pierwszym Polskiego Radia.

Zapisy na szczepienia dla młodzieży

Nastolatka na szczepienia można zarejestrować przez:

- bezpłatną infolinię Narodowego Programu Szczepień: 989, - kontaktując się z wybranym punktem szczepień, - wysyłając SMS na numer 664 908 556 lub 880 333 333 o treści: SzczepimySie, - e-rejestrację dostępną na stronie głównej pacjent.gov.pl.

Jak podaje Ministerstwo Zdrowia i Narodowy Fundusz Zdrowia, żeby się zakwalifikować na szczepienie, trzeba wypełnić kwestionariusz wstępnego wywiadu przesiewowego. Kwestionariusz jest dla pracownika medycznego podstawą decyzji, czy osoba może być zaszczepiona tego dnia. Wypełnia go osoba szczepiona wraz z opiekunem prawnym, ten ostatni musi go podpisać. Podczas szczepienia przeciw COVID-19 młodzieży w wieku 12-18 lat będzie konieczna obecność rodzica lub opiekuna prawnego.

Europejska Agencja Leków (EMA) zatwierdziła pod koniec maja wniosek o rozszerzenie stosowania szczepionki firm Pfizer/BioNTech przeciw COVID-19 dla dzieci w wieku od 12 do 15 lat. Szczepienie w tej grupie wiekowej rekomendowała również Rada Medyczna przy premierze.

Szczepionki przeciwko COVID-19PAP/Maciej Zieliński

Autor:akr/kg

Źródło: PAP, TVN24

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości