TVN24 | Polska

"Jako Lewica zwracamy się do papieża Franciszka o udostępnienie akt spraw księdza Dymera"

TVN24 | Polska

Autor:
pp\mtom
Źródło:
PAP
Biedroń: jako Lewica zwracamy się do papieża Franciszka o udostępnienie akt spraw księdza Dymera
Biedroń: jako Lewica zwracamy się do papieża Franciszka o udostępnienie akt spraw księdza DymeraTVN24
wideo 2/8
TVN24Biedroń: jako Lewica zwracamy się do papieża Franciszka o udostępnienie akt spraw księdza Dymera

Europoseł i lider Wiosny Robert Biedroń poinformował na konferencji prasowej, że Lewica zwraca się do papieża Franciszka o udostępnienie akt spraw księdza Andrzeja Dymera, aby polska prokuratura otrzymała dokumenty bezpośrednio z Watykanu. - Postawimy w końcu winnych pedofilii tam, gdzie ich miejsce, przed sprawiedliwym, niezależnym sądem w Polsce - oświadczył polityk.

Na konferencji prasowej politycy Lewicy odnieśli się do sprawy przedstawionej w reportażu TVN24 "Najdłuższy proces Kościoła" o zmarłym w minionym tygodniu księdzu Andrzeju Dymerze - duchowny ze Szczecina wykorzystywał seksualnie osoby nieletnie, a szczecińscy biskupi mieli o tym wiedzieć od 1995 roku. Śledztwo wszczęto jednak dopiero po publikacji dziennikarzy "Gazety Wyborczej" w 2008 roku. Mimo to przez te lata duchownego nie spotkała kara - przestępstwa się przedawniły, a przez długi okres nie odsunięto go też od pracy z dziećmi.

NAJDŁUŻSZY PROCES KOŚCIOŁA. ZOBACZ REPORTAŻ >>>

Biedroń: postawimy w końcu winnych pedofilii tam, gdzie ich miejsce

Europoseł Robert Biedroń podczas konferencji mówił, że "jako Lewica zwracamy się do papieża Franciszka o udostępnienie akt spraw księdza Dymera". - Żeby polska prokuratura, która dzisiaj jest wstrzymywana ze względów prawdopodobnie na pewien układ klerykalno-polityczny, żeby otrzymała te dokumenty bezpośrednio z Watykanu - powiedział.

- Jeżeli nie chce tego wydać kuria, to prawo kanoniczne dzisiaj mówi, po decyzji papieża Franciszka, że Watykan może udostępnić takie dokumenty - zaznaczył Biedroń.

Polityk poinformował, że Lewica może pojechać po te dokumenty do Watykanu. - Postawimy w końcu winnych pedofilii tam, gdzie ich miejsce, przed sprawiedliwym, niezależnym sądem w Polsce - oświadczył.

Biedroń: jako Lewica zwracamy się do papieża Franciszka o udostępnienie akt spraw księdza Dymera
Biedroń: jako Lewica zwracamy się do papieża Franciszka o udostępnienie akt spraw księdza DymeraTVN24

Scheuring-Wielgus: każde organy ścigania na świecie mają możliwość wglądu do akt przestępstw księży czy biskupów

Posłanka Joanna Scheuring-Wielgus przypomniała, że w 2019 roku papież Franciszek zniósł tzw. "tajemnicę papieską" w postępowaniach dotyczących pedofilii. - Od tamtego czasu każda prokuratura, każde organy ścigania na świecie mają możliwość wglądu do akt przestępstw księży czy biskupów, którzy są oskarżani o pedofilię - zauważyła.

Scheuring-Wielgus poinformowała, że oprócz listu do papieża Franciszka Lewica przesłała także pismo do Kongregacji Nauki Wiary, w którym pyta, czy prokuratura wystąpiła o dokumenty akt m.in. księdza Krzysztofa G. z Chodzieży (podejrzanego m.in. o wieloletnie wykorzystywanie seksualne ministranta) i ks. Dymera.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE W TVN24 GO >>>

Posłowie i posłanki Lewicy złożyli też interpelację do ministra sprawiedliwości Zbigniewa Ziobry ws. śmierci ks. Dymera i przesłanki, z powodu której prokuratura wszczęła śledztwo w tej sprawie oraz czy prokuratura zabezpieczyła dokumenty.

Posłanka Katarzyna Ueberhan zaapelowała o nadanie druku projektowi ustawy Lewicy, której celem jest powołanie specjalnej komisji ds. wyjaśnienia przypadków pedofilii w Kościele i która byłaby tylko temu przeznaczona.

Państwowa kmisja do spraw wyjaśniania przypadków pedofilii poinformowała, że przystąpiła do badania dokumentów w przedawnionej sprawie dotyczącej ks. Dymera, jednak ze względu na jego śmierć postępowanie wyjaśniające zostanie zakończone.

Autor:pp\mtom

Źródło: PAP

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości