Mateusz Morawiecki na spotkaniu z prezydent Estonii

TVN24 | Polska

Autor:
pp/kab
Źródło:
PAP
Mateusz Morawiecki na spotkaniu z prezydent Estonii Kersti Kaljulaid
wideo 2/2
Mateusz Morawiecki na spotkaniu z prezydent Estonii Kersti Kaljulaid

Premier Mateusz Morawiecki spotkał się w środę z prezydent Estonii Kersti Kaljulaid, która przebywa obecnie z wizytą w Polsce. "Spotkanie będzie okazją do podkreślenia dobrej współpracy regionalnej oraz omówienia kwestii dwustronnych" - informowała wcześniej KPRM.

Spotkanie w KPRM rozpoczęło się po godzinie 8.30. Według komunikatu KPRM, "będzie okazją do podkreślenia dobrej współpracy regionalnej oraz omówienia kwestii dwustronnych". "Agenda spotkania obejmuje również kwestie bezpieczeństwa oraz obecnej sytuacji na Ukrainie i Białorusi" - czytamy w komunikacie KPRM dotyczącym spotkania.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE W TVN24 GO

"Wizyta prezydent Kersti Kaljulaid wpisuje się w obchody setnej rocznicy nawiązania przez Polskę i Estonię stosunków dyplomatycznych. Polska i Finlandia jako jedyne państwa już w 1920 r. uznały niepodległość Estonii. Dodatkowo wizyta zbiega się z setną rocznicą złożenia listów uwierzytelniających przez pierwszego posła Estonii w Warszawie, Aleksandra Hellata" - informuje komunikat.

Prezydent Estonii Kersti Kaljulaid PAP/Mateusz Marek

Jak zaznaczono, "relacje polsko-estońskie są intensywne, a priorytety polityki zagranicznej obydwu państw w zasadniczych punktach zbieżne. Podstawą współpracy jest podobieństwo stanowisk na forum NATO i UE. Do głównych obszarów współpracy należy bezpieczeństwo i współpraca wojskowa. Polscy piloci od lat strzegą estońskiej przestrzeni powietrznej w ramach Baltic Air Policing". Podkreślona została również intensywna współpraca w zakresie energetyki oraz transportu, zwłaszcza kolejowego.

Premier Mateusz MorawieckiKrystian Maj/KPRM

"Bliskie współdziałanie na forum UE obejmuje kwestie budżetowe, politykę spójności, politykę energetyczna i klimatyczną, rozwój jednolitego rynku, w tym rynku cyfrowego" - podkreślono w komunikacie.

Prezydent Estonii z wizytą w Polsce

Prezydent Estonii Kersti Kaljulaid przebywa z oficjalną wizytą w Polsce - od 3 do 5 maja. W poniedziałek wraz z prezydentami Litwy, Łotwy i Ukrainy wzięła udział w obchodach 230. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja, uznawanej za pierwszą w Europie i drugą na świecie. We wtorek spotkała się z Prezydentem RP Andrzejem Dudą oraz marszałkami Sejmu i Senatu.

Narodowe Święto Trzeciego MajaLeszek Szymański/PAP

5 maja prezydent Kaljulaid weźmie udział w otwarciu wystawy Stosunki polsko-estońskie 1918-1939 w świetle estońskich archiwaliów w Łazienkach Królewskich.

KPRM informuje także, że w planach na ten dzień jest również udział w dyskusji poświęconej bezpieczeństwu i relacjom transatlantyckim, organizowanej przez Polski Instytut Spraw Międzynarodowych. Następnie prezydent Kaljulaid spotka się z ministrem klimatu i środowiska Michałem Kurtyką.

Autor:pp/kab

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Krystian Maj/KPRM