"Widzimy, jak nasz piękny kraj się sypie"

Źródło:
TVN24, PAP
Budka: nie możemy pozwolić, by Polacy tracili pieniądze, bo w spółkach Skarbu Państwa zamiast managerów zatrudniani są krewni polityków
Budka: nie możemy pozwolić, by Polacy tracili pieniądze, bo w spółkach Skarbu Państwa zamiast managerów zatrudniani są krewni politykówTVN24
wideo 2/27
Budka: nie możemy pozwolić, by Polacy tracili pieniądze, bo w spółkach Skarbu Państwa zamiast managerów zatrudniani są krewni politykówTVN24

Widzimy olbrzymi chaos, widzimy wielki kryzys gospodarczy, pandemiczny, ale również kryzys rządowy. Polki i Polacy nie czują się bezpiecznie, widzą ten chaos - mówił szef Platformy Obywatelskiej Borys Budka, który podczas Rady Krajowej partii przedstawił założenia programowe. Głos zabrali także posłanka Izabela Leszczyna, prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski, marszałek Senatu Tomasz Grodzki oraz europoseł Bartosz Arłukowicz.

Posiedzenie Rady zostało podzielone na dwie części: otwartą dla mediów oraz zamkniętą, przeznaczoną na dyskusję wewnętrzną, gdzie mają przemawiać między innymi działacze terenowi.

Szef Platformy Obywatelskiej Borys Budka podczas Rady Krajowej Platformy przedstawił niektóre z postulatów programowych partii. Nowe propozycje programowe mają być oparte o bezpieczeństwo - ekonomiczne i zdrowotne, a także o zaufanie obywateli do państwa. Ze względu na sytuację związaną z epidemią, Rada Krajowa odbywa się w formule hybrydowej - częściowo stacjonarnie, częściowo zdalnie.

Postulaty wymienione przez Budkę w sobotę to między innymi pełna jawność majątków osób publicznych, rozdzielenie funkcji ministra sprawiedliwości od prokuratora generalnego i wprowadzenie Centrów Pomocy Podatnikom. Lider Platformy Obywatelskiej podkreślił, że wizja państwa jego ugrupowania opiera się na trzech fundamentalnych zasadach, którymi są: jawność, niezależność i partnerstwo.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE

"Nie ma wrogów po stronie opozycji"

Borys Budka podczas przemówienia krytykował obóz rządzący w związku z kryzysem w Zjednoczonej Prawicy. Zwracał uwagę, że kiedy ludzie walczą z koronawirusem, obecna władza buduje fortuny, dzieli stołki, a "po nocach wymyśla, jak zapewnić sobie bezkarność". Jak ocenił, władza "obraża przedsiębiorczość", bo od jej liderów można usłyszeć, że jak kogoś nie stać na płacenie podatków, powinien zamknąć swój biznes.

Tymczasem, jak mówił Budka, według PO "ludziom pracy należy się olbrzymi szacunek". - Platforma była i jest reprezentantem ludzi ciężko pracujących - mówił. Przekonywał dalej, że kluczem do sukcesu w polityce jest zaufanie i współpraca, bo tam, gdzie jest współpraca i zaufanie, cynizm i populizm przegrywają. Dziś, jak mówił, Senat, gdzie opozycja ze sobą współpracuje, to jest miejsce, gdzie "przywraca się powagę polityce". - Chcę z tego miejsca powiedzieć: nie ma wrogów po stronie opozycji, po stronie opozycji są tylko przyjaciele - podkreślił Budka. - Deklaruję z tego miejsca: utrzymamy pakt senacki, co więcej, zrobię wszystko, żeby wokół Koalicji Obywatelskiej budować jak najszersze porozumienie organizacji opozycyjnych, porozumienie na partnerskich zasadach, oparte na wartościach, z poszanowaniem odrębności naszych partnerów - zadeklarował szef PO. Budka przekonywał, że nowoczesna edukacja, ochrona klimatu, szacunek dla prawa i polityka europejska "stanowią wspólny mianownik dla całej demokratycznej opozycji".

Budka: Polacy nie czują się bezpiecznie, widzą chaos
Budka: Polacy nie czują się bezpiecznie, widzą chaosTVN24

Budka: instytucje państwa nie mogą służyć obozowi władzy

Szef Platformy podkreślał, że zebranie Rady Krajowej to potwierdzenie "gotowości do zmian", aby "potwierdzić, że jesteśmy gotowi odbudować Polskę". - Polskę przyjazną dla obywatelek i obywateli, Polskę, w której każdy może być tym, kim chce, Polskę otwartą na zdanie i marzenia ludzi - wymieniał Budka. Dodał, że będzie to Polska europejska, z którą "każdy liczy się w Unii Europejskiej".

Ocenił, że w ostatnich dniach i tygodniach "widzimy, jak nasz piękny kraj się sypie". - Widzimy olbrzymi chaos, widzimy wielki kryzys gospodarczy, pandemiczny, ale również kryzys rządowy. Polki i Polacy nie czują się bezpiecznie, widzą ten chaos, boją się o swoje zdrowie, boją się o utratę miejsc pracy, o to czy ich firmy przetrwają trudny czas kryzysu gospodarczego - mówił Budka.

- Obywatele nie schronią się w domku z kart, obywatele chcą silnego państwa, które zbudowane jest na prawdziwych, mocnych fundamentach" - podkreślił. Jak dodał "instytucje państwa nie mogą służyć obozowi władzy, nie mogą służyć tylko wybranej grupie ludzi". - Trybunały, sądy, prokuratura straciły wiarygodność, a służby, czy raporty NIK służą wyłącznie jako oręż w walce politycznej. Fundusz Sprawiedliwości, który miał pomagać ofiarom przestępstw, staje się funduszem, który pomaga budować imperium Rydzyka - zauważył szef Platformy. - Takie państwo nie służy obywatelom, takie państwo nigdy nie będzie państwem sprawnym - oświadczył lider PO.

Borys BudkaTVN24

Trzaskowski: musimy wyciągnąć rękę do tych wszystkich, którzy chcą z nami współpracować

Podczas Rady Krajowej oprócz Budki głos zabrał także prezydent Warszawy i wiceprzewodniczący PO Rafał Trzaskowski. Nawiązując do terminologii piłkarskiej i wyborów prezydenckich mówił, że Polacy potrafią grać "z kontry", ale PO czeka odnalezienie się w "grze pozycyjnej" i przygotowanie się do wygrania wyborów za trzy lata lub wcześniej.

- Musimy przestać zajmować się sami sobą, musimy iść do przodu, myśleć o przyszłości. Wiem i jestem przekonany, że zrobimy to razem, dlatego że zajmowania się sami sobą mamy po prostu dosyć - oświadczył wiceszef PO. - Trzeba wyjść z pola karnego, koniec spierania się o pozycję, musimy pokazać, że jesteśmy gotowi, bo absolutnie jesteśmy gotowi. Czas iść do przodu i czas wygrywać kolejne wybory - dodał.

Trzaskowski: musimy się otwierać, zmienić filozofię
Trzaskowski: musimy się otwierać, zmienić filozofięTVN24

Trzaskowski ocenił, że aby wygrać wybory nie wystarczy mieć kilku zawodników, ale trzeba mieć jak najszerszą drużynę. - To wymaga zmian, ciężkiej pracy, musimy zmienić styl, nie wystarczy tylko i wyłącznie zastanowić się nad sloganem, logo. Musimy się otwierać, zmienić filozofię - podkreślił.

Według niego PO musi stworzyć "dodatkowe instrumenty", żeby walczyć z propagandą i mieć merytoryczne argumenty.

- Musimy wyciągnąć rękę do tych wszystkich, którzy chcą z nami współpracować. Olbrzymią rolę tutaj do odegrania mają samorządowcy, bo samorządowcy wielokrotnie udowodnili, że są solą tej ziemi, są blisko obywateli i potrafią ze sobą współpracować po to, żeby wygrywać - powiedział wiceszef PO.

- Koniec opozycji totalnej, musimy mieć konkretne propozycje. Musimy rozmawiać o prawdzie, o tym, co zagraża dzisiaj Polsce, o tym jakie będą tego konsekwencje, jaki grozi nam deficyt, ale człowiek jest najważniejszy. Przede wszystkim musimy się skupić na tym, jak pomagać obywatelom - oświadczył.

"Energia i doświadczenia to dwie cechy, które charakteryzują Platformę Obywatelską"

Trzaskowski przekonywał, że PO, jako największa partia opozycyjna, ma olbrzymią rację bytu wtedy, kiedy pokazuje, że jest razem, pokazuje energię i opiera się na doświadczeniu. - Do tego musimy być przede wszystkim wiarygodni, efektywni i musimy być drużyną - zaznaczył.

- Nikogo nie zgubimy. Jeżeli będziemy dokładać kolejne elementy do tego, by opozycja była silniejsza, to będziemy to robić razem. Jeżeli będziemy szukać porozumienia wśród opozycji, to będziemy to robić razem. Bo wybory za trzy lata - a ufam, że może dużo wcześniej - wygramy razem. To właśnie my wiemy, jak wygrywać i jestem przekonany, że do tego poprowadzimy i Platformę Obywatelską i całą opozycję - podkreślił prezydent Warszawy.

Zwrócił uwagę, że pierwszym krokiem do tego, by się zorganizować był wybór Cezarego Tomczyka na nowego przewodniczącego klubu KO.

- Jeżeli będziemy odważni, z energią, bazując na doświadczeniu patrzyć w przyszłość, jeżeli będziemy wzmacniać drużynę, rozszerzać porozumienie, budować nowe instrumenty, jeżeli będziemy się starali zagospodarować tę olbrzymią energię, jaką udało się uwolnić podczas kampanii wyborczej, to jestem absolutnie przekonany, że razem wszyscy, tak jak siedzimy, jak nas obserwują nasi przyjaciele w internecie, poprowadzimy opozycję, Platformę Obywatelską do zwycięstwa - oświadczył Trzaskowski.

- Pokażemy, że nie tylko przez dwa, trzy miesiące, sześć miesięcy potrafimy grać grę opozycyjną i dobrze się przygotować. Bo kto jak nie my udowodnił to wielokrotnie, że to właśnie energia i doświadczenia to dwie cechy, które charakteryzują Platformę Obywatelską - stwierdził.

Grodzki: przez kraj przetacza się pandemia nepotyzmu, chaosu i homofobii

Marszałek Senatu Tomasz Grodzki podczas swojego przemówienia ocenił, że "przez kraj przetacza się pandemia nepotyzmu, chaosu, homofobii i kolesiostwa, a jedynym spoiwem obecnej władzy wydają się być stanowiska i pieniądze rozdawane bez jakiegokolwiek skrupułu szeroką ręką". - Tak nie może dłużej być - podkreślił.

- Pozdrawiam was z Senatu, z przyczółka normalności wśród instytucji państwa, gdzie staramy się ratować powagę i w tym morzu chaosu i nieudacznej pracy legislacyjnej wprowadzać jakiś porządek, jakiś rozsądek, przyzwoitość i troskę o to, aby stanowione prawo przede wszystkim służyło ludziom - zwrócił się Grodzki do zgromadzonych.

Marszałek Senatu Tomasz Grodzki TVN24

Zwrócił też uwagę, że "mamy rekordowe liczby zakażeń" koronawirusem. - Efekty są takie, o czym ta władza niechętnie mówi, że ludzie którzy są na pierwszej linii frontu płacą zdrowiem i życiem - zaznaczył Grodzki.

- Nie wiem, czy wiecie, że z powodu koronawirusa zmarło siedmiu lekarzy i sześć pielęgniarek. Mało kto o tym słyszy, bo to jest ukrywane. A tym ludziom, zamiast okazywać szacunek i wdzięczność, to próbuje się ich wpychać w jakieś ramy nieróbstwa, wmawianie, że lekarze odmawiają pomocy. To jest zrzucanie winy na ludzi i na ciężko pracujące pielęgniarki i lekarzy, podczas gdy tak naprawdę za prowadzenie tej pandemii odpowiadają politycy władzy rządzącej - mówił.

Leszczyna: ludzie pracy i przedsiębiorcy muszą być w centrum uwagi

Podczas sobotnich obrad Rady Krajowej PO głos zabrała także posłanka Izabela Leszczyna.

Krytykowała politykę finansową rządu Mateusza Morawieckiego, wytknęła mu m.in. zadłużenie państwa na 500 miliardów złotych w ciągu pięciu lat, nieskuteczną walkę z mafiami VAT-owskimi oraz zawłaszczanie spółek skarbu państwa. - Od pięciu lat mamy w Polsce patologiczną sytuację, która polega na tym, że to nie partia rządząca działa na rzecz państwa, tylko państwo działa na rzecz partii rządzącej - oceniła była wiceminister finansów.

Izabela Leszczyna krytykowała politykę finansową rządu Mateusza Morawieckiego
Izabela Leszczyna krytykowała politykę finansową rządu Mateusza MorawieckiegoTVN24

Przekonywała, że warunkiem zamożności naszego kraju jest zamożność jego obywateli. - Nie stajemy się bogaci przez transfery socjalne. One są bardzo ważne, ale żeby państwo było na nie stać, musimy wreszcie w centrum uwagi postawić ludzi pracy i przedsiębiorców, to oni sponsorują wszystkie obietnice wyborcze partii politycznych - mówiła.

Jak dodała, pandemia to nie czas na populizm, tylko na "uczciwy dialog z Polkami i Polakami". - To jest czas na profesjonalne, odpowiedzialne, propaństwowe rządy i właśnie na takie rządzenie PO jest gotowa - zadeklarowała posłanka KO.

Opowiedziała się również za niezależnością NBP oraz odpartyjnieniem gospodarki, które - jak wskazywała - jest konieczne do tego, by Polsce zapewnić długoterminowy rozwoju naszego kraju. - Rząd, którego polityka gospodarcza jest źródłem niepewności dla przedsiębiorców, jest rządem szkodliwym dla Polski, a sukces polskiej gospodarki, czyli sukces Polek i Polaków to prężny sektor prywatny - przekonywała Leszczyna.

Arłukowicz: kiedy oni się szarpali na Nowogrodzkiej, my się boimy o swoich rodziców

Były minister zdrowia, dziś europoseł PO Bartosz Arłukowicz skrytykował nieskuteczną - w jego ocenie - walkę rządzących z pandemią COVID-19. - Wiecie dlaczego Łukasz Szumowski ze swoim zastępcą czmychnął pewnego dnia z resortu zdrowia? Bo on już wtedy wiedział, że będą każdego dnia tysiące zakażonych. Czmychnął, bo wiedział, że nie ma żadnych respiratorów, maseczek i szczepionek - mówił Arłukowicz.

Nawiązał też do toczących się od kilku tygodni negocjacji koalicyjnych Zjednoczonej Prawicy. - Wiecie co ludzie w Polsce robili, gdy oni nocą zajeżdżali limuzynami na Nowogrodzką, jeden po drugim, z piskiem opon? Ludzie drżeli patrząc w telewizory, widząc skaczące do góry słupki zakażeń wirusem. Kiedy oni się szarpali na Nowogrodzkiej ile Ziobro wydrze Morawieckiemu, a Morawiecki Kaczyńskiemu, my się boimy o swoich rodziców czy się nie zakażą koronawirusem - podkreślił europoseł PO.

Bartosz Arłukowicz TVN24

Przypomniał, że niedawno w europarlamencie powstała speckomisja ds. walki z rakiem, o którą upominali się m.in. deputowani Platformy Obywatelskiej. - Wiecie co my robiliśmy w Europie, kiedy Patryk Jaki krzyczał w PE do europejskich polityków "shame on you"? ("wstydźcie się" - takie słowa padły podczas niedawnej debaty o strefach anty-LGBT w Polsce - red.). My wtedy razem z Ewą Kopacz, Andrzejem Halickim i z całą parlamentarną ekipą negocjowaliśmy, żeby dotrzymać danego słowa Polakom, bo obiecaliśmy im w kilku kampaniach, że zrobimy wszystko, żeby zbudować strategie odpowiedzialnej polityki onkologicznej w Europie - dowodził Arłukowicz.

Zapowiedział, że europosłowie Platformy będą w dalszym ciągu pracować and stworzeniem europejskiej strategii walki z rakiem.

Autorka/Autor:akw, pp/kg

Źródło: TVN24, PAP

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Pozostałe wiadomości

Trudna noc dla wrocławskich Marszowic. Doszło do dwóch przesiąków na Bystrzycy. "Dzięki współpracy służb i mieszkańców sytuacja jest pod kontrolą" - poinformowało w czwartek nad ranem Biuro Prasowe Urzędu Miejskiego Wrocławia. Szczyt fali powodziowej dotarł do Wrocławia. Wojsko i mieszkańcy przez całą środę pracowali na ulicach miasta, umacniając wały. 

Fala kulminacyjna we Wrocławiu. Nocna akcja strażaków

Fala kulminacyjna we Wrocławiu. Nocna akcja strażaków

Źródło:
tvn24.pl, TVN24., PAP
Syn cudem się wydostał, nagle go woda przykryła, nie mógł wiedzieć, że woda wypłukała tyle terenu

Syn cudem się wydostał, nagle go woda przykryła, nie mógł wiedzieć, że woda wypłukała tyle terenu

Źródło:
tvn24.pl
Premium

Fala kulminacyjna na Odrze dotarła do Wrocławia. Z kolei na Bobrze fala kulminacyjna przechodzi przez Nowogród Bobrzański (województwo lubuskie). W nocy odnotowano dwa przesiąki na wale we wrocławskich Marszowicach - oba zostały załatane. Wcześniej Wody Polskie poinformowały o uruchomieniu dwóch kolejnych polderów zalewowych pod Wrocławiem.

Wojsko i strażacy na wałach, poziom Odry rośnie. Gdzie sytuacja jest najtrudniejsza

Wojsko i strażacy na wałach, poziom Odry rośnie. Gdzie sytuacja jest najtrudniejsza

Źródło:
PAP

Premier Donald Tusk zdecydował o przejęciu zarządza kryzysowego od burmistrzów Lądka-Zdroju i Stronia Śląskiego. Od poniedziałku rusza akcja "Feniks". W Libanie doszło do kolejnej serii wybuchów, tym razem krótkofalówek. Oto pięć rzeczy, które warto wiedzieć w czwartek 19 września.

Burmistrzowie odsunięci, akcja "Feniks", wybuchy krótkofalówek

Burmistrzowie odsunięci, akcja "Feniks", wybuchy krótkofalówek

Źródło:
PAP

Na nagraniach ze śmiertelnego wypadku na Trasie Łazienkowskiej widać, jak volkswagen z impetem wjeżdża w forda, widać ludzi stojących przy rozbitych autach, porozrzucane przedmioty. Aresztowanych zostało trzech mężczyzn. Ostatni z podejrzanych, który miał spowodować wypadek - Łukasz Żak - jest poszukiwany, wystawiono za nim list gończy. Jak informowała prokuratura, w sprawie wypadku śledczy spotkali się z bezwzględnym mataczeniem i poplecznictwem.

Nagrania z wypadku na Trasie Łazienkowskiej. Sprawca się ukrywa, prokuratura zszokowana skalą mataczenia

Nagrania z wypadku na Trasie Łazienkowskiej. Sprawca się ukrywa, prokuratura zszokowana skalą mataczenia

Źródło:
tvnwarszawa.pl, "Fakty" TVN

- Dochodzą do mnie sygnały, że w niektórych urzędach te procedury znowu stają się barierą dla ludzi. Niektórzy urzędnicy wymagają danych, które nie są potrzebne - powiedział Donald Tusk na zakończenie posiedzenia sztabu kryzysowego. Premier zwrócił się do urzędników z "uwagą, która może niektórym zepsuć humor". Podkreślił, że na szczegółową weryfikację przyjdzie jeszcze czas.

Tusk do urzędników z "uwagą, która może niektórym zepsuć humor"

Tusk do urzędników z "uwagą, która może niektórym zepsuć humor"

Źródło:
tvn24.pl

- Zapowiada się pracowita noc dla naszego lotnictwa - mówił w środę w "Kropce nad i" szef Sztabu Generalnego Wojska Polskiego generał Wiesław Kukuła. Dodał, że od poniedziałku rusza akcja "Feniks" - "największa operacja w historii Polski", w ramach której wojsko zaangażuje się w odbudowę terenów dotkniętych powodzią.

Wielka akcja polskiego wojska. "Pięć linii wysiłku"

Wielka akcja polskiego wojska. "Pięć linii wysiłku"

Źródło:
TVN24

- W ciągu 48 godzin w większości miejsc powinno być po kulminacji - ocenił podczas środowych obrad powodziowego sztabu kryzysowego we Wrocławiu premier Donald Tusk. - Pytanie jednak, czy wały wytrzymają. Najważniejsze jest, by dbać o wały - stwierdził szef rządu.

Tusk: to jest teraz najważniejsze

Tusk: to jest teraz najważniejsze

Źródło:
PAP

Zmarł Felicjan Andrzejczak, były wokalista Budki Suflera - potwierdził w rozmowie z tvn24.pl Tomasz Zeliszewski, perkusista zespołu. Andrzejczak śpiewał przeboje takie jak "Jolka, Jolka pamiętasz", "Czas ołowiu" czy "Noc komety". Miał 76 lat.

Nie żyje Felicjan Andrzejczak

Nie żyje Felicjan Andrzejczak

Źródło:
tvn24.pl, PAP

- Przetrwaliśmy. Były chwile trudne, były chwile grozy, ale na szczęście niewiele złego się stało - mówiła w "Tak jest" prezydentka Świdnicy (województwo dolnośląskie) Beata Moskal-Słaniewska. Jak opowiadała, podczas przygotowań zabrakło regularnej dostawy worków. - Wszystkie procedury trzeba zweryfikować, bo taka sytuacja może się powtórzyć - oceniła gościni TVN24.

"Czekanie trwało kilka godzin. Mieszkańcy się niecierpliwili, my także"

"Czekanie trwało kilka godzin. Mieszkańcy się niecierpliwili, my także"

Źródło:
TVN24

Zapora zbudowana na drodze z Nowogrodu Bobrzańskiego do Krzystkowic w woj. lubuskim zdała egzamin - przekazał wieczorem mł. bryg. Arkadiusz Kaniak, rzecznik lubuskiej straży pożarnej. Jak mówił strażak, sytuacja w Nowogrodzie Bobrzańskim się ustabilizowała. Sytuacja poprawiła się także na Odrze w Cigacicach koło Zielonej Góry i w regionie lubuskim. - Na obecną chwilę nie ma zagrożenia ze strony rzeki Odra - ocenił strażak.

"Zapora zdała egzamin"

"Zapora zdała egzamin"

Aktualizacja:
Źródło:
PAP, TVN24

Fala wezbraniowa na Odrze zmierza w kierunku Wrocławia. Jak obecnie wygląda stan rzeki w stolicy Dolnego Śląska - można to śledzić na żywo, dzięki kamerze internetowej z widokiem na rzekę oraz panoramę centrum miasta. Obraz live można oglądać w TVN24 GO.

Wrocław. Fala powodziowa na Odrze - kamera na żywo

Wrocław. Fala powodziowa na Odrze - kamera na żywo

Źródło:
tvn24.pl

- To miasto nie jest gotowe na zarządzanie kryzysowe. Służbami nikt nie zarządza - mówiła na antenie TVN24 mieszkanka Stronia Śląskiego. Zareagował premier Donald Tusk i poinformował o przejęciu zarządzania kryzysowego od burmistrzów Lądka-Zdroju i Stronia Śląskiego. - Robiliśmy, co mogliśmy, żeby dramat małych miejscowości był słyszalny. Jeśli poskutkowało, to znaczy, że te apele były skuteczne - powiedział w rozmowie w "Faktach po Faktach" Tomasz Nowicki, burmistrz Lądka-Zdroju.

Burmistrzowie odsunięci od zarządzania kryzysowego: ułatwi nam to podniesienie się z kolan

Burmistrzowie odsunięci od zarządzania kryzysowego: ułatwi nam to podniesienie się z kolan

Aktualizacja:
Źródło:
TVN24
"Jaka ewakuacja? Ja nic nie wiem. Przydałaby się szczekaczka, żeby ktoś mówił, co robić"

"Jaka ewakuacja? Ja nic nie wiem. Przydałaby się szczekaczka, żeby ktoś mówił, co robić"

Źródło:
tvn24.pl
Premium

Prawo i Sprawiedliwość kolejny dzień krytykuje rząd za sytuację powodzian. We wtorek poseł Mariusz Błaszczak przekonywał, że brak zbiorników w Kotlinie Kłodzkiej to wina Niemców i "uleganie religii klimatycznej". Z kolei Anna Zalewska w 2019 roku, jako przedstawicielka koalicji rządzącej, zapewniała, że nie powstanie więcej zbiorników retencyjnych. Teraz oskarża o ich brak Komisję Europejską.

Anna Zalewska w 2019 roku zgadzała się z tym, żeby nie budować więcej zbiorników, dziś oskarża Brukselę

Anna Zalewska w 2019 roku zgadzała się z tym, żeby nie budować więcej zbiorników, dziś oskarża Brukselę

Źródło:
Fakty TVN

W niedzielę Andrzej Duda ma spotkać się w miejscowości zwanej Amerykańską Częstochową z Donaldem Trumpem. Spotkanie polskiego prezydenta z kandydatem na prezydenta USA w szczycie kampanii może być odczytane jako wsparcie.

Andrzej Duda spotka się z Donaldem Trumpem. Wizyta odbędzie się w ważnym miejscu dla Polonii

Andrzej Duda spotka się z Donaldem Trumpem. Wizyta odbędzie się w ważnym miejscu dla Polonii

Źródło:
Fakty TVN

Kiedyś dała tysiącom kobiet szanse na usamodzielnienie się, teraz składa wniosek o bankructwo. Tupperware, działająca od 78 lat amerykańska marka plastikowych pojemników na żywność, która przynosi straty, złożyła wniosek o upadłość i poszukuje nowych właścicieli, próbując przyciągnąć młodszych klientów.

Legendarna marka w tarapatach. Kiedyś pomogła usamodzielnić się kobietom, teraz bankrutuje

Legendarna marka w tarapatach. Kiedyś pomogła usamodzielnić się kobietom, teraz bankrutuje

Źródło:
BBC

Czeska policja poinformowała w środę, że odnaleziono ciało zaginionej 70-letniej kobiety z miejscowości Kobyla nad Vidnavkou w regionie Jesionika. To już czwarta śmiertelna ofiara powodzi. Po raz pierwszy od czterech dni liczba zagrożonych powodzią terenów jest niższa niż sto. W 23 miejscach obowiązuje najwyższy poziom alarmu powodziowego.

Wróciła do domu z centrum ewakuacyjnego. Jej ciało znaleziono zaplątane w ogrodzenie

Wróciła do domu z centrum ewakuacyjnego. Jej ciało znaleziono zaplątane w ogrodzenie

Źródło:
PAP, Reuters

Hubert Różyk złożył w środę rano rezygnację z funkcji rzecznika prasowego Ministerstwa Klimatu i Środowiska. W ostatnim czasie pojawiły się kontrowersje związane z zapowiedziami programów pomocowych resortu klimatu, w którym zatrudniony był Różyk.

Dymisja w ministerstwie po kontrowersyjnej wypowiedzi

Dymisja w ministerstwie po kontrowersyjnej wypowiedzi

Źródło:
tvn24.pl

Beata Kempa, była europosłanka PiS, ma nowe stanowisko. Będzie doradzać prezydentowi. "Czas trudny, w moim regionie kataklizm powodzi i ogrom cierpienia. Pierwsze sprawy związane z kierunkami działań zostały omówione" - napisała.

Beata Kempa ma nowe stanowisko

Beata Kempa ma nowe stanowisko

Źródło:
tvn24.pl

Tempo przyrostu jest bardzo duże, widać je wręcz gołym. Spodziewamy się, że w weekend będzie około dwóch metrów - mówi Jan Piotrowski, pełnomocnik prezydenta Warszawy do spraw Wisły, pytany o sytuację na stołecznym odcinku rzeki.

Rośnie poziom Wisły w Warszawie. "Tempo przyrostu jest bardzo duże"

Rośnie poziom Wisły w Warszawie. "Tempo przyrostu jest bardzo duże"

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Pacjentów można ewakuować, ale komory hiperbarycznej, tomografu czy rezonansu nie da się przenieść na wyższe piętro. Szpital w Nysie został zniszczony przez wielką wodę, ale Fundacja TVN pomoże go odbudować. Można pomóc, robiąc przelew bankowy, wysyłając SMS lub blika, albo oglądając specjalny blok reklamowy już w piątek po "Faktach". 

Fundacja TVN pomoże odbudować szpital w Nysie. Wesprzeć tę akcję mogą też widzowie

Fundacja TVN pomoże odbudować szpital w Nysie. Wesprzeć tę akcję mogą też widzowie

Źródło:
Fakty TVN

Podczas gdy południowo-zachodnia Polska zmaga się z katastrofalnymi powodziami, wschodnio-centralna część kraju odnotowuje susze. Jednak wątpiących w ocieplenie klimatu nawet to nie przekonuje, że właśnie doświadczamy jego skutków. Eksperci tłumaczą, dlaczego przeciwne zjawiska występują jednocześnie. I przestrzegają, że tak już będzie.

Powódź i susza jednocześnie? "Nienormalność staje się nową normalnością"

Powódź i susza jednocześnie? "Nienormalność staje się nową normalnością"

Źródło:
Konkret24

Południowo-zachodnia Polska mierzy się z powodzią. Na wielu terenach trwa walka z żywiołem, w innych miejscach mieszkańcy przygotowują się do nadejścia wielkiej wody lub usuwają skutki kataklizmu. Są miejscowości niemal doszczętnie zniszczone. Jak o tej dramatycznej sytuacji rozmawiać z dziećmi? O czym pamiętać, by nie wzmagać w nich lęku? Na te pytania odpowiada w rozmowie z tvn24.pl Marta Wojtas, psycholożka z Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę.

Jak rozmawiać z dziećmi o powodzi? Psycholog wskazuje "kluczowy element"

Jak rozmawiać z dziećmi o powodzi? Psycholog wskazuje "kluczowy element"

Źródło:
tvn24.pl

Nowy podwariant wirusa SARS-CoV-2 o nazwie XEC rozprzestrzenia się na świecie i za kilka tygodni może być dominujący - ostrzega BBC News. Stwierdzono go już między innymi w Norwegii, Ukrainie i Niemczech, w Polsce eksperci na razie nie potwierdzają wykrycia podwariantu. - Pojawienie się XEC być może da się odczuć jeszcze tej zimy - przewiduje w rozmowie z tvn24.pl wirusolog prof. dr hab. Agnieszka Szuster-Ciesielska.

Rozprzestrzenia się nowy podwariant koronawirusa. "Być może da się to odczuć jeszcze tej zimy"

Rozprzestrzenia się nowy podwariant koronawirusa. "Być może da się to odczuć jeszcze tej zimy"

Źródło:
PAP, The Independent, tvn24.pl

W ostatnią sobotę policja zatrzymała dowód rejestracyjny pojazdu, którym podróżował Jarosław Kaczyński. Kierowca samochodu został dodatkowo ukarany mandatem. Powodem interwencji były zbyt ciemne szyby auta. Co przepisy mówią o takich modyfikacjach?  

Modyfikacja, która unieruchomiła samochód wożący Jarosława Kaczyńskiego. Kiedy jest niedozwolona?

Modyfikacja, która unieruchomiła samochód wożący Jarosława Kaczyńskiego. Kiedy jest niedozwolona?

Źródło:
tvn24.pl

Co najmniej 14 osób zginęło, a ponad 450 jest rannych w wyniku kolejnych eksplozji w Libanie - podał w środę Reuters. Podobnie jak dzień wcześniej, doszło do wybuchów urządzeń elektronicznych.

Krótkofalówki, smartfony i panele. Seria eksplozji

Krótkofalówki, smartfony i panele. Seria eksplozji

Aktualizacja:
Źródło:
Reuters, PAP

W oscarowym wyścigu w najbliższych miesiącach Polskę reprezentować będzie "Pod wulkanem" Damiana Kocura. - Ta bardzo autorska wypowiedź jest niezwykle inkluzywna i uniwersalna - powiedział w rozmowie z tvn24.pl Mikołaj Lizut, producent filmu. Dodał, że jest "przeszczęśliwy" w związku z werdyktem komisji oscarowej. Dyrektorka PISF-u Karolina Rozwód zapewniła, że w budżecie instytutu "są zabezpieczone pieniądze" na kampanię oscarową filmu. Kwoty jednak nie zdradziła.

Film "szalenie delikatny", dotyka "najtrudniejszych tematów"

Film "szalenie delikatny", dotyka "najtrudniejszych tematów"

Źródło:
tvn24.pl

Salon sukien ślubnych z Kłodzka został kompletnie zniszczony. Anna Gdowik prowadziła go w tym miejscu od ośmiu lat. Udało się uratować tylko kilka sukien i maszyny do szycia. - Nie mogę patrzeć na to, co tam się stało - mówi właścicielka. Ale nie przestaje pracować.

"Była kryzysowa narzeczona, są powodziowe panny młode"

"Była kryzysowa narzeczona, są powodziowe panny młode"

Źródło:
tvn24.pl