Lex TVN a stosunki polsko-amerykańskie. Jacek Stawiski komentuje

Źródło:
tvn24.pl
Senat odrzucił lex TVN
Senat odrzucił lex TVNTVN24
wideo 2/20
Lex anty-TVN w Sejmie

Stosunki polsko-amerykańskie znalazły się obecnie w punkcie szczególnym. Po raz pierwszy od około 30 lat Stany Zjednoczone i obóz aktualnie rządzący w Polsce różnią się, nierzadko zasadniczo, w pojmowaniu wspólnych wartości. Atak polityczny na telewizję TVN i TVN24, która jest jednocześnie własnością korporacji amerykańskiej Discovery sprawia, że rozjechały się wyraźnie wizje polityczne i gospodarcze obu stron.

Po 1989 r. wszystkie ugrupowania rządzące Polską, aż do teraz, podkreślały, że polski system polityczny i ekonomiczny wywodzi się z tych samych źródeł, co amerykański i zachodni: jest oparty na wolności, w tym wolności gospodarczej i inwestycyjnej, niezawisłości sądów, równości sektorów gospodarczych wobec prawa i nieskrępowanej wolności mediów. Dzisiaj Polska jest bardzo często postrzegana w Ameryce jako kraj, gdzie partia rządząca stworzyła system niepasujący do amerykańskiego wyobrażenia o demokracji typu zachodniego. 

OGLĄDAJ TVN24 NA ŻYWO W TVN24 GO

Relacje polsko-amerykańskie wyhamowały

Dla wielu Amerykanów uderzenie w TVN, telewizję, która jest udaną inwestycją amerykańską, zapewniającą ciągłość funkcjonowania całej grupy medialnej, dającą pracę tysiącom ludzi w Polsce i cieszącą się zaufaniem widzów jako niezależnej stacji informacyjnej, publicystycznej i rozrywkowej, musi być ogromnie niemiłym zaskoczeniem.

Zaskoczenie musi być tym większe, że Stany Zjednoczone były do jesieni ubiegłego roku dla obecnej formacji politycznej rządzącej Polską głównym punktem odniesienia politycznego, militarnego i gospodarczego. Rządzący wręcz budowali przekonanie wśród Polaków, że silny sojusz polsko-amerykański jest alternatywą wobec Unii Europejskiej i powiązań Polski z Niemcami. Obecny rząd polski o wsparcie amerykańskie usilnie zabiegał i wciągał Stany Zjednoczone nawet do swoich projektów geopolitycznych w rodzaju Trójmorza.

Dzisiaj to wszystko wydaje się pradawną historią. Wystarczyła zmiana administracji w Ameryce i wyraźna niechęć rządzących do Partii Demokratycznej i prezydenta Bidena, aby niemal natychmiast relacje polsko-amerykańskie wyhamowały. Budowany ponad trzy dekady sojusz z Ameryką, najpotężniejszym supermocarstwem świata, liderem świata zachodniego, gwarantem bezpieczeństwa Polski i Europy, stał się ofiarą ideologicznej niechęci polskiej "prawicy", zarówno polityków, jak i jej potężnego zaplecza medialnego, do amerykańskiej centrolewicy i lewicy. 

Aksjomat mówiący, że w polityce zagranicznej i dyplomacji różnice ideologiczne nie są ważne, liczy się zaś wspólny interes, został zarzucony. Kurs ideologiczny polskiej "prawicy" dyktuje postrzeganie Bidena i obecnej administracji przez dziwaczne okulary wojny kulturowej, opartej nad Wisłą o skrajnie ortodoksyjnie rozumiany katolicyzm, wrogość wobec liberalizmu jako takiego, niechęć do UE, niechęć do Niemiec czy ogólnie niechęć do zachodniego modelu wielokulturowego społeczeństwa. 

Po przegranej Donalda Trumpa przywódcy obozu rządzącego nie byli w stanie przeskoczyć własnych wyobrażeń ideologicznych

Entuzjastyczny afekt polskiej "prawicy" do ekipy Trumpa i samego Donalda Trumpa był tak silny, że w momencie zmiany władzy za oceanem przywódcy obozu rządzącego nie byli w stanie przeskoczyć własnych wyobrażeń ideologicznych i pragmatycznie przerzucić się na nowe relacje z nową administracją. Nie zrobiono tego, co zrobił choćby premier rządu Wielkiej Brytanii i główny propagator brexitu Boris Johnson - miał bardzo bliskie relacje z Donaldem Trumpem, jednak nazajutrz po przegranej Trumpa Johnson zapewnił Bidena o kontynuowaniu nadzwyczajnych i strategicznych stosunków Londynu z Waszyngtonem.

Miesiąc temu Biden i Johnson uroczyście przywołali historię partnerstwa anglo-amerykańskiego w dobie II wojny światowej, czyli początków osławionego "special relationship". Dla kontrastu, kwaśne miny w Polsce z powodu przegranej Trumpa i wypatrywanie możliwości zakwestionowania wyborów amerykańskich zostały dostrzeżone przez nową administrację.  Tym samym ciągłość polskiej polityki zagranicznej została zerwana nie tylko na odcinku europejskim, ale także na amerykańskim.

Dzisiaj widać, ze skala  szkód, jakie zostały wyrządzone relacjom polsko-amerykańskim także poprzez uderzenie w TVN Discovery, wykracza poza sferę wyłącznie funkcjonowania telewizji TVN. Impas w relacjach z Ameryką może paraliżować polską politykę w sferze międzynarodowej, odbierając jej nie tylko skuteczność, ale i powagę. Polska uchodziła za lidera wschodniej flanki NATO. Jak być liderem wschodniej flanki, jeśli w stanie zastoju są relacje z najważniejszym państwem zachodniego sojuszu, czyli Stanami Zjednoczonymi ?

Demokraci, republikanie i polskie władze

Ponadtrzydziestoletnia współpraca polsko-amerykańska oparta była na wspólnocie interesów politycznych, militarnych i gospodarczych, ideologia była nieistotna. Już w 1989 r. prezydent George Bush senior nawiązał relacje z obydwoma głównymi obozami politycznymi ówczesnej Polski: obozem komunistycznym Jaruzelskiego i obozem Solidarności Wałęsy. Amerykański przywódca nakłaniał obie strony do pracy na rzecz pokojowego odejścia od PRL w stronę systemu demokratycznego i wolnorynkowego.

Gdy w Polsce prezydentem był Lech Wałęsa z obozu prawicowego, prezydent Bill Clinton z Partii Demokratycznej rozmawiał z nim o uwarunkowaniach ewentualnego otwarcia NATO na Polskę. Gdy w Polsce prezydentem został Aleksander Kwaśniewski z obozu postkomunistycznego, Bill Clinton pragmatycznie kontynuował proces poszerzania NATO. Otwarcie NATO na Polskę to dzieło demokratów, Billa Clintona i także Joe Bidena, który jako wpływowy senator usilnie popierał przyjęcie Polski do zachodniego sojuszu. Na rzecz otwarcia Sojuszu Atlantyckiego na Polskę pracowały osobistości polityki amerykańskiej bardzo silnie związane z demokratami: Madeleine Albright, Daniel Fried czy Zbigniew Brzeziński.

Już po wejściu do NATO, gdy w Polsce rządziła lewica i lewicowy prezydent, Polska wzięła udział u boku Ameryki w dwóch operacjach zbrojnych "w dalekich krajach”, Afganistanie i Iraku. Prezydentem Stanów Zjednoczonych był wtedy konserwatysta George Bush junior. Kwaśniewski i Bush junior współpracowali bardzo blisko, a konserwatysta Bush zaliczał polskiego lewicowego prezydenta do swoich najbliższych przyjaciół. Demokrata Barack Obama podjął decyzję o wysłaniu dodatkowych wojsk amerykańskich do Polski i wspierał wzmocnienie wschodniej flanki w reakcji na działania Rosji wobec Ukrainy. Republikanin Donald Trump podtrzymał te decyzje.

Administracja Baracka Obamy korygowała źle przyjęte w Polsce decyzje o ograniczeniu zaangażowania amerykańskiego w budowę tarczy antyrakietowej, ostatecznie utrzymując zamiar budowy bazy antyrakietowej w północnej Polsce.

Ale najnowsze decyzje administracji Bidena o wstrzymaniu się od nakładania sankcji na niemieckie i europejskie firmy biorące udział w budowie rurociągu z Rosji do Niemiec Nord Stream2, zapadły bez polskiego udziału. Powstaje pytanie, jak przy obecnym zastoju w relacjach Polska może odzyskać wpływ na decyzje Waszyngtonu wobec naszego regionu. 

W USA zamykanie stacji telewizyjnej przez rząd federalny jest nie do wyobrażenia

Nie ma przesady w stwierdzeniach, że mamy obecnie do czynienia z zakrętem w relacjach polsko-amerykańskich. Sekretarz stanu Antony Blinken wzywa polskie władze do powstrzymania się od działań zmierzających do ograniczenia działalności lub wręcz do likwidacji telewizji TVN i TVN24.

Amerykanie, z obu stron sceny politycznej, nigdy nie zrozumieją, że rząd może przepychać ustawy uderzające w znaną i popularną polską telewizję, własność korporacji amerykańskiej, ponieważ liderzy obozu rządzącego w Polsce uznali, że kontrola nad akurat tą telewizją zapewni im wygrane wybory. W Stanach Zjednoczonych zamykanie funkcjonującej stacji telewizyjnej przez rząd federalny jest nie do wyobrażenia. Odbieranie jej prawa do kontynuowania legalnego działania, ponieważ ideologicznie nie odpowiada wyobrażeniom obozu rządzącego, to jest coś, co w systemie amerykańskim nie przychodzi nikomu do głowy.

W każdej chwili można sobie swobodnie włączyć i oglądać Russia Today albo Chinese Central Television

Co więcej, dla Stanów Zjednoczonych przyjmowanie ustawy, która ogranicza działalność inwestycji amerykańskiej, przy publicznym głoszeniu, że chodzi o wstrzymanie propagandy rosyjskiej czy chińskiej, w dobie zaostrzającej się konfrontacji z Chinami i Rosją, musi być co najmniej obraźliwe. Każdy, kto chce, może w Polsce oglądać propagandę kremlowską i chińską. Nie jestem zwolennikiem zamykania żadnej stacji, ale skoro oficjalnie walczy się z wpływami medialnymi tych nieprzyjaznych Polsce i Zachodowi krajów, to dlaczego nie czyni się starań, aby ograniczyć wpływy stacji z Rosji czy Chin?

W każdej chwili mogę sobie swobodnie włączyć i oglądać Russia Today albo Chinese Central Television. W imię walki z dezinformacją z państw wrogich i nieprzyjaznych planuje się natomiast ograniczenie działalności stacji TVN i TVN24. Tej pokracznej logiki nie zrozumieją Amerykanie, zarówno politycy, jak i biznesmeni. 

Niełatwy moment w stosunkach polsko-amerykańskich

To nie jest łatwy moment w relacjach polsko-amerykańskich. Od końca lat 80. i początku lat 90. liczne środowiska budowały mozolnie fundamenty relacji Polski i Stanów Zjednoczonych. Podkreślano bliskość obu narodów, wspólną kreatywność, przedsiębiorczość, przywiązanie do wspólnych wartości. To wszystko wzmocniono braterstwem broni w wojnach XXI wieku. Akcentowano wspólne interesy w świecie po 1989 r.

Polska chciała dołączyć do grona najbliższych sojuszników Ameryki, nawet jeśli Ameryka nie zawsze spełniała nasze oczekiwania. Wektor działania był wspólny, ponieważ wspólnie postrzegano świat dookoła nas. Dzisiaj różnice między Polską a Ameryką są niepokojąco duże, rządzący w obydwu krajach mają odmienne poglądy na wiele kluczowych kwestii. Stany Zjednoczone definiują obecnie świat według pęknięcia: autorytaryzm kontra demokracja. Chcą na nowo przewodzić państwom demokratycznym i skonsolidować je w skali globalnej, aby stawiły czoła potędze autorytarnych Chin czy wciąż niebezpiecznej i nieprzewidywalnej autorytarnej Rosji.

Absolutnym priorytetem Polski, niezależnie od barwy ideologicznej rządzących naszym krajem, powinno być włączenie nas przez Waszyngton do obozu demokratycznego. Jeśli na skutek takich działań, jak podporządkowanie rządowi i jednej partii mediów, sądownictwa, instytucji państwowych i obywatelskich, Polska zostanie wykreślona z listy państw demokratycznych, znajdzie się na nowo w szarej strefie geopolitycznej.

Taki jest prawdziwy wymiar uderzenia w niezależną stację telewizyjną, jaką jest TVN i jej różnorodne kanały, w tym TVN24. 

Autorka/Autor:Jacek Stawiski, prowadzący program "Horyzont"

Źródło: tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości

Donald Trump zdobył 291 głosów elektorskich i został prezydentem Stanów Zjednoczonych - wynika z sondaży CNN. Według nich republikański kandydat zgarnął pięć z siedmiu wahających się stanów. Kamala Harris zdobyła 223 głosy elektorskie i prowadzi w 18 stanach oraz w stołecznym Dystrykcie Kolumbii. Harris w przemówieniu przed Uniwersytetem Howarda uznała swoją porażkę w wyborach. - Moje serce jest dzisiaj pełne wdzięczności za zaufanie, które mi przekazaliście - zwróciła się do wyborców. Wydarzenia z USA relacjonujemy w tvn24.pl.

Harris: wynik tych wyborów nie jest taki, jakiego chcieliśmy

Harris: wynik tych wyborów nie jest taki, jakiego chcieliśmy

Aktualizacja:
Źródło:
tvn24.pl, PAP, CNN, Reuters

Kanclerz Niemiec Olaf Scholz zdymisjonował ministra finansów Christiana Lindnera. Portal Politico napisał, że rządząca koalicja, która składała się z trzech partii, właśnie się "rozpadła". Szef niemieckiego rządu przekazał, że w połowie stycznia zwróci się do parlamentu o udzielenie mu wotum zaufania, a to z kolei może doprowadzić do przyspieszonych wyborów w marcu.

Dymisja w niemieckim rządzie. Politico: koalicja się rozpadła

Dymisja w niemieckim rządzie. Politico: koalicja się rozpadła

Źródło:
PAP, ARD, Reuters

Koalicja rządząca "ma twardą legitymację, żeby prowadzić poważną polityczną dyskusję z każdym rządem w Ameryce" - powiedział w "Kropce nad i" w TVN24 Paweł Kowal z Koalicji Obywatelskiej, szef sejmowej komisji spraw zagranicznych, odnosząc się do wyboru Donalda Trumpa na prezydenta USA. Mówił także o działaniach, jakie przyszły gospodarz Białego Domu może podjąć wobec rosyjskiej inwazji na Ukrainę.

Co dalej z Ukrainą i Putinem? "Trump potrzebuje sekundę, żeby to zrozumieć"

Co dalej z Ukrainą i Putinem? "Trump potrzebuje sekundę, żeby to zrozumieć"

Źródło:
TVN24

- Wszyscy mówimy o taktyce, ale po prostu ta kadencja prezydenta Joe Bidena była niedobra. Amerykanie oceniają politykę ostatnich czterech lat jako porażkę - powiedział w TVN24 profesor Jacek Czaputowicz, minister spraw zagranicznych w latach 2018-2020. Jednocześnie ocenił, że "Kamala Harris dobrze wypadła na to, co mogła zrobić".

Czaputowicz: Kamala Harris nie mogła zrobić z wody wina

Czaputowicz: Kamala Harris nie mogła zrobić z wody wina

Źródło:
TVN24

Trwają prace nad zmianą przepisów dotyczących podatku od nieruchomości. Projekt ustawy w tej sprawie został w środę skierowany do dalszych prac w komisji finansów publicznych. Jak mówił w Sejmie wiceszef resortu finansów Jarosław Neneman, jest to mała nowelizacja i "pierwszy krok", a "opodatkowanie budynków mieszkalnych, szczególnie w dużych miastach, wymaga gruntownych zmian".

"To będzie duża zmiana" w podatku od nieruchomości

"To będzie duża zmiana" w podatku od nieruchomości

Źródło:
PAP

Bez zatrudnienia dodatkowych pracowników skrócenie czasu pracy musiałoby przełożyć się na niższą produkcję i niższe łączne dochody, a co za tym idzie, na niższe płace - oceniają analitycy Instytutu Badań Strukturalnych (IBS). W ich opinii przyjęcie takiego rozwiązania prowadziłoby do "poważnych problemów państwa z dostarczaniem usług publicznych".

Alarmujące skutki czterodniowego tygodnia pracy. "Poważne problemy"

Alarmujące skutki czterodniowego tygodnia pracy. "Poważne problemy"

Źródło:
PAP

Paczki, które w ostatnich miesiącach zapaliły się w magazynach firm logistycznych w Europie, były częścią spisku rosyjskiego wywiadu wojskowego - przekazał Kestutis Budrys, starszy doradca do spraw bezpieczeństwa narodowego prezydenta Litwy. W październiku komunikat w tej sprawie wydała Prokuratura Krajowa.

Pożary paczek w magazynach firm logistycznych w Europie. "Wiemy, kto stoi za tymi operacjami"

Pożary paczek w magazynach firm logistycznych w Europie. "Wiemy, kto stoi za tymi operacjami"

Źródło:
CNN, PAP, "Gazeta Wyborcza"

Sąd Okręgowy w Warszawie ponownie rozpatrzy sprawę aktorki Barbary Kurdej-Szatan, która jest oskarżona o zniesławienie funkcjonariuszy Straży Granicznej. Powrót sprawy to efekt decyzji Sądu Najwyższego, który uwzględnił skargę Zbigniewa Ziobry. Ten złożył ją jeszcze jako prokurator generalny.

Wraca sprawa wpisu Barbary Kurdej-Szatan. Decyzja Sądu Najwyższego po skardze Zbigniewa Ziobry

Wraca sprawa wpisu Barbary Kurdej-Szatan. Decyzja Sądu Najwyższego po skardze Zbigniewa Ziobry

Źródło:
PAP

Wybrany na 47. prezydenta Stanów Zjednoczonych Donald Trump jest - jak przypomina CNN - "skazanym przestępcą", który "oczekuje na wyrok w sprawie o łapówkę w Nowym Jorku i wciąż stara się uniknąć ścigania w innych sprawach stanowych i federalnych". Trump nie przyznał się do winy w żadnym z postawionych mu zarzutów. Co się teraz stanie z jego sprawami karnymi i cywilnymi?

Co się stanie ze sprawami karnymi i cywilnymi Donalda Trumpa

Co się stanie ze sprawami karnymi i cywilnymi Donalda Trumpa

Źródło:
CNN, tvn24.pl

Co zdecydowało o zwycięstwie Donalda Trumpa, czego zabrakło Kamali Harris, jak w ciągu ostatnich lat zmieniła się polityczna mapa Stanów Zjednoczonych? - na te pytania, podsumowując wtorkowe wybory w USA, starają się odpowiedzieć amerykańskie media. Oto sześć najważniejszych wniosków, które płyną z tych analiz. 

Co zdecydowało, czego zabrakło. Najważniejsze wnioski po wyborach

Co zdecydowało, czego zabrakło. Najważniejsze wnioski po wyborach

Źródło:
"The Hill", CNN

Donald Trump będzie drugim prezydentem w historii Stanów Zjednoczonych, który wróci do Białego Domu po kadencji przerwy - donosi agencja Associated Press. Ostatnim politykiem, który na drugą kadencję zapracował dopiero po wcześniej przegranych wyborach, był demokrata Grover Cleveland, 22. i 24. prezydent USA. Rządził pod koniec XIX wieku.

Taka sytuacja zdarzyła się tylko raz w historii USA. Ponad 130 lat temu

Taka sytuacja zdarzyła się tylko raz w historii USA. Ponad 130 lat temu

Źródło:
AP

Główny Inspektorat Sanitarny opublikował ostrzeżenie dotyczące partii mąki żytniej razowej. "Może stwarzać ryzyko dla zdrowia konsumentów" - napisano w komunikacie.

Mąka wycofana ze sklepów. Ostrzeżenie

Mąka wycofana ze sklepów. Ostrzeżenie

Źródło:
tvn24.pl

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie stwierdził, że przewodniczący Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji Maciej Świrski dopuścił się "bezczynności w zakresie przekazywania środków z opłat abonamentowych na realizację misji publicznej". Sąd zobowiązał szefa KRRiT do przekazania środków na rzecz Polskiego Radia i Radia Lublin. Oba wyroki są nieprawomocne.

Decyzja sądu w sprawie pieniędzy z abonamentu

Decyzja sądu w sprawie pieniędzy z abonamentu

Źródło:
PAP

Karolina Rozwód przestała pełnić funkcję dyrektorki Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej i od tej decyzji nie ma odwołania - przekazano w komunikacie prasowym, jaki w środę pojawił się na stronie Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. W informacji podkreślono, że wobec Rozwód PISF skierował zawiadomienie do prokuratury w sprawie "działań na szkodę Instytutu".

Ministerstwo kultury o byłej dyrektorce PISF: Przestała pełnić funkcję. Złożono zawiadomienie do prokuratury

Ministerstwo kultury o byłej dyrektorce PISF: Przestała pełnić funkcję. Złożono zawiadomienie do prokuratury

Źródło:
tvn24.pl, "Rzeczpospolita"

Jak ustalili śledczy, około 40-letnia kobieta, której ciało znaleziono pod koniec października w jednej z kamienic na Bałutach w Łodzi, zmarła na przełomie czerwca i lipca. Jej tożsamość pozostaje nieznana, ale śledczy podejrzewają, kim była.

Ciało kobiety w piwnicy. Wiedzą, kiedy zmarła. Podejrzewają, kim była

Ciało kobiety w piwnicy. Wiedzą, kiedy zmarła. Podejrzewają, kim była

Źródło:
PAP

Rada Polityki Pieniężnej utrzymała stopy procentowe NBP na niezmienionym poziomie - podał w komunikacie bank centralny. RPP ostatni raz obniżyła stopy procentowe w październiku 2023 roku. 

Jest decyzja w sprawie stóp procentowych

Jest decyzja w sprawie stóp procentowych

Źródło:
tvn24.pl, PAP

Do częstochowskiego okna życia trafił noworodek. Chłopiec jest zdrowy, nie ma żadnych śladów przemocy. Policja sprawdza, czy dziecko nie zostało porwane. Przy niemowlęciu nie było żadnego listu.

Chłopczyk w oknie życia. "Urodził się ostatniej doby"

Chłopczyk w oknie życia. "Urodził się ostatniej doby"

Aktualizacja:
Źródło:
tvn24.pl

W Sejmie odbyło się pierwsze czytanie kolejnego już projektu dotyczącego depenalizacji pomocy w aborcji. Wcześniejszy projekt w tej sprawie został odrzucony w lipcu. - To jest projekt bardzo zachowawczy, bardzo mocno zmieniony w stosunku do wyjściowej propozycji - przekonywała przewodnicząca klubu Lewicy Anna Maria Żukowska. Karina Bosak z Konfederacji stwierdziła, że to "radykalnie lewicowy projekt". Złożono wniosek o odrzucenie projektu w całości, ale głosowanie nad nim odbędzie się w piątek, podczas bloku głosowań.

"Zachowawczy" projekt, "likwidacja absurdów". W Sejmie o depenalizacji aborcji

"Zachowawczy" projekt, "likwidacja absurdów". W Sejmie o depenalizacji aborcji

Źródło:
PAP

Tragedia w Puchałach pod Pruszkowem. Nie żyje dwuletnie dziecko, które zostało porażone prądem - przekazała Wojewódzka Stacja Pogotowia Ratunkowego "Meditrans" w Warszawie. Prokuratura prowadzi śledztwo w sprawie.

Świętowali jego urodziny, dwuletnie dziecko śmiertelnie poraził prąd. Wszczęto śledztwo

Świętowali jego urodziny, dwuletnie dziecko śmiertelnie poraził prąd. Wszczęto śledztwo

Aktualizacja:
Źródło:
tvnwarszawa.pl

Donald Trump wygrał wybory i będzie 47. prezydentem Stanów Zjednoczonych - poinformował CNN. Jak wynika z projekcji amerykańskiej stacji, kandydat republikanów zdobył poparcie, które zapewni mu wystarczającą liczbę głosów elektorskich.

Donald Trump 47. prezydentem Stanów Zjednoczonych

Donald Trump 47. prezydentem Stanów Zjednoczonych

Źródło:
TVN24, PAP, Reuters

Donald Trump będzie kolejnym prezydentem USA - podał CNN. Stanowisko wobec wygranej kandydata republikanów zabierają kolejni światowi przywódcy. Zareagowały też państwa, z którymi USA mają napięte relacje - Rosja, Chiny i Iran.

"Nasze warunki są niezmienne, w Waszyngtonie je znają". Rosja, Chiny i Iran reagują na wygraną Trumpa

"Nasze warunki są niezmienne, w Waszyngtonie je znają". Rosja, Chiny i Iran reagują na wygraną Trumpa

Źródło:
Reuters

Najmłodszy syn Donalda Trumpa, 18-letni Barron, stał obok ojca, świętując jego wybór na 47. prezydenta Stanów Zjednoczonych. Jak odnotowały media, mierzący 206 cm wzrostu nastolatek "górował nad rodziną" i zgromadzonymi na scenie republikanami. Pozornie trzymający się z boku polityki "mały Donald" miał jednak odegrać pewną "zakulisową" rolę w kampanii ojca.

Ma 206 cm wzrostu, matka mówi o nim "mały Donald". Co wiadomo o Barronie Trumpie

Ma 206 cm wzrostu, matka mówi o nim "mały Donald". Co wiadomo o Barronie Trumpie

Źródło:
tvn24.pl

Donald Trump według sondaży CNN został 47. prezydentem Stanów Zjednoczonych. W trakcie walki o Biały Dom otrzymał on ogromne wsparcie od najbogatszego człowieka na świecie - Elona Muska. Biznesmen nie tylko przekazał setki milionów dolarów na jego kampanię, ale nawet zaangażował się w nią osobiście. Dlaczego? Jak zauważa stacja ABC, wybory prezydenckie miały istotne znaczenie dla biznesów Elona Muska.

"Niespotykane w historii" wsparcie najbogatszego człowieka dla Trumpa. Media: było ważne dla jego biznesów

"Niespotykane w historii" wsparcie najbogatszego człowieka dla Trumpa. Media: było ważne dla jego biznesów

Źródło:
tvn24.pl, New York Times, Politico, Reuters, ABC, NBC, Newsweek

Zwycięstwo Donalda Trumpa w wyborach prezydenckich w USA odbija się na rynkach. Rosną główne indeksy na Wall Street, a z pojedycznych spółek wyróżnia się kierowana przez Elona Muska Tesla. Zyskuje dolar, rośnie też kurs bitcoina. Wcześniej Musk i przedsiębiorcy z sektora kryptowalut poparli Trumpa w kampanii wyborczej.

Wall Street w górę. Inwestorzy rzucili się na akcje Tesli

Wall Street w górę. Inwestorzy rzucili się na akcje Tesli

Aktualizacja:
Źródło:
tvn24.pl, PAP
Będzie drugim najpotężniejszym człowiekiem w Ameryce. A niedługo może numerem jeden

Będzie drugim najpotężniejszym człowiekiem w Ameryce. A niedługo może numerem jeden

Źródło:
tvn24.pl
Premium

Ukraińskie wojsko uderzyło w rosyjską flotyllę na Morzu Kaspijskim. Prawdopodobnie trafione zostały co najmniej dwa okręty rakietowe - poinformowały media z powołaniem na źródła w ukraińskim wywiadzie. Atak miał zostać przeprowadzony z użyciem dronów.

Media: Ukraińcy uderzyli dronami w rosyjskie okręty rakietowe

Media: Ukraińcy uderzyli dronami w rosyjskie okręty rakietowe

Źródło:
PAP

W Katowicach odnotowano w październiku 50 procentowy spadek sprzedaży mieszkań w ujęciu rocznym, największy spośród siedmiu głównych ośrodków - wynika z danych Otodom Analytics. Najmniej sprzedaż spadła w Krakowie, Poznaniu, Warszawie i Wrocławiu, gdzie nabywców znalazło o 20-25 procent mniej lokali.

Duże spadki na rynku mieszkaniowym

Duże spadki na rynku mieszkaniowym

Źródło:
PAP

Nie dajmy się oszukać cyberprzestępcom. Co drugi Polak co najmniej raz otrzymał wiadomość od osoby podszywającej się pod znajomego, członka rodziny lub fałszywego funkcjonariusza, a niemal co piąty padł ofiarą kradzieży wrażliwych danych lub pieniędzy. Materiał programu "Polska i Świat".

Co drugi Polak otrzymał taką wiadomość. Ten rok może być najgorszy w historii

Co drugi Polak otrzymał taką wiadomość. Ten rok może być najgorszy w historii

Źródło:
tvn24.pl

To będą wymagające godziny dla wielu poruszających się po drogach. Mgły będą utrudnieniem w podróżowaniu w wielu regionach Polski prawie do południa w czwartek. IMGW wydał ostrzeżenia pierwszego stopnia. Ponadto za sprawą niskiej temperatury na drogach może tworzyć się szadź.

Ostrzeżenia IMGW niemal w całym kraju

Ostrzeżenia IMGW niemal w całym kraju

Aktualizacja:
Źródło:
IMGW, tvnmeteo.pl

Marcin Wrona z West Palm Beach, Piotr Kraśko z Waszyngtonu, Katarzyna Kolenda-Zaleska z Filadelfii, Arleta Zalewska z Atlanty, Jan Pachlowski z Madison i Michał Sznajder wprost spod Białego Domu. Tak wysłannicy TVN24 i "Faktów" TVN relacjonowali wieczór wyborczy w Stanach Zjednoczonych.

"Jest tu cały świat, jesteśmy też my". Tak nasi wysłannicy relacjonowali wieczór wyborczy

"Jest tu cały świat, jesteśmy też my". Tak nasi wysłannicy relacjonowali wieczór wyborczy

Źródło:
TVN24

Antoni Macierewicz nie zrezygnował z zakupu samolotów tankujących w powietrzu, a Polska miała płacić za to, że będą one stacjonować w Holandii - twierdzi Jacek Sasin i broni decyzji rządu Zjednoczonej Prawicy. Jednak poprzedni szef MON wycofał się z programu międzynarodowego, w ramach którego latające cysterny miały stacjonować w Polsce. W rezultacie Wojsko Polskie wciąż ich nie ma.

Sasin: "nie zrezygnowaliśmy z zakupu latających cystern". Jak było naprawdę?

Sasin: "nie zrezygnowaliśmy z zakupu latających cystern". Jak było naprawdę?

Źródło:
Konkret24

Stacja TVN24 w październiku była najchętniej oglądanym kanałem informacyjnym w kraju z 5,83 procent udziału w widowni w grupie ogólnej (widzowie powyżej 4. roku życia) - wynika z danych Nielsen TV Audience Measurement. "Fakty" TVN były najchętniej wybieranym serwisem informacyjnym, a portal tvn24.pl najczęściej czytanym serwisem internetowym stacji telewizyjnej.

Świetne wyniki TVN24, tvn24.pl i "Faktów" TVN. Dziękujemy!

Świetne wyniki TVN24, tvn24.pl i "Faktów" TVN. Dziękujemy!

Źródło:
tvn24.pl