Dla firm

Dla firm

Mikroprzedsiębiorcy dotknięci negatywnymi skutkami pandemii COVID-19 mogą skorzystać z pożyczki w wysokości 5 tysięcy złotych. To jedno z rozwiązań tak zwanego pakietu antykryzysowego. Kto może ubiegać się o pożyczkę? Kiedy może zostać umorzona? Odpowiadamy na najważniejsze pytania.

Zmiany w warunkach gwarancji de minimis, Fundusz Gwarancji Płynnościowych, dopłaty do odsetek od kredytów obrotowych. To niektóre z dziesięciu programów pomocowych dla firm przygotowanych przez Bank Gospodarstwa Krajowego. Część z nich została już wdrożona, kolejne są w fazie przygotowania. Bank przygotował przewodnik po rozwiązaniach.

"Przenieś swoją firmę do internetu. Zarabiaj na e-handlu" to rządowy projekt biznesowy skierowany do mikro, małych i średnich przedsiębiorców posiadających sklepy stacjonarne. Ministerstwo Rozwoju wskazało, że inicjatywa ma zachęcić firmy, które do tej pory nie prowadziły sprzedaży e-commerce, do współpracy z platformami sprzedaży internetowej.

Ministerstwo Rozwoju uruchomiło specjalną stronę, która ma pomóc w skorzystaniu z rozwiązań zapisanych w pakiecie antykryzysowym. - Interaktywna pomoc resortu ułatwi między innymi przedsiębiorcom, którzy wpadli w kłopoty, korzystanie z mechanizmów wsparcia - powiedział wiceminister rozwoju Krzysztof Mazur. Za pośrednictwem e-przewodnika użytkownicy zadają około 5 tysięcy pytań dziennie.

Do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych wpłynęło ponad pół miliona wniosków o wsparcie w ramach pakietu antykryzysowego - poinformował ZUS w komunikacie przesłanym tvn24bis.pl. Do tej pory rozpatrzono ponad 91 tysięcy z nich. Oznacza to, że nadal duża liczba przedsiębiorców nie jest pewna, kiedy otrzyma pomoc.