Polska

Lekcja z Muzeum Historii Żydów Polskich. Bezpłatnie i bez logowania

Polska

Co kryje Muzeum Historii Żydów Polskich?
tvn24 Muzeum Historii Żydów Polskich w Warszawie

Uczniowie każdej szkoły w Polsce będą mogli za pomocą transmisji internetowej i telewizyjnej uczestniczyć 23 października w specjalnej lekcji przygotowanej przez Muzeum Historii Żydów Polskich. Dzięki temu będą mogli zapoznać się z częścią wystawy stałej muzeum.

Lekcje przygotowano w związku z zaplanowanym na 28 października oficjalnym otwarciem wystawy opowiadającej o 1000-letniej historii Żydów polskich. W ramach projektu edukacyjnego "Opowieści o Żydach polskich" przeprowadzone będą dwie takie lekcje: dla szkół podstawowych - opowiadająca o obyczajowości i kulturze żydowskiej i dla szkół ponadpodstawowych - poruszająca tematykę tożsamości polskich Żydów.

Lekcje bezpłatnie i bez logowania

"W trakcie lekcji uczniowie przeniosą się do XVI-wiecznego Krakowa, staną pod zdobnym sklepieniem XVII-wiecznej synagogi w Gwoźdźcu i trafią na zatłoczoną ulicę międzywojennej Warszawy. Uczniowie szkół ponadpodstawowych przejdą też przez galerię opowiadającą o Zagładzie" - informuje Muzeum Historii Żydów Polskich.

Lekcje będą dostępne bezpłatnie i bez logowania. Aby w nich uczestniczyć, wystarczy komputer, rzutnik multimedialny oraz połączenie z internetem. Wystarczy o określonej godzinie wejść na strony internetowe: Muzeum Historii Żydów Polskich www.polin.pl/lekcjanazywo lub Narodowego Instytutu Audiowizualnego www.ninateka.pl/edu Wykorzystując czat, będzie można na bieżąco zadawać pytania prowadzącym. "Opowieści o Żydach polskich" będzie można też obejrzeć w TVP Historia lub wysłuchać jej na antenie Programu 1. Polskiego Radia.

Od "Pierwszych spotkań" do współczesności

Muzeum Historii Żydów Polskich - nowoczesne centrum edukacji i kultury - ma na celu ukazanie i przybliżenie światu 1000-letniej historii Żydów polskich. Jest też formą utrwalania pamięci o historii, dziedzictwie i zagładzie narodu żydowskiego.

Zwiedzający będą mogli zajrzeć m.in. do typowego żydowskiego miasteczka, synagogi czy przespacerować się uliczką odtwarzającą codzienne życie w latach 20. Wystawa nie kończy się na Holokauście - powojenna wycieczka pokaże realia lat 50., przeprowadzi przez bolesny rok 1968, kończąc na przemianach demokratycznych 1989 r.

W muzeum znajdą się m.in. galerie "Las", "Pierwsze spotkania", "Zagłada", "Na żydowskiej ulicy" czy "Powojnie". Uroczyste otwarcie wystawy głównej ma nastąpić 28 października 2014.

Autor: eos//kdj / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Wikipedia

Pozostałe wiadomości