Kultura i styl

Kultura i styl

Naga Marilyn w Cannes

Marilyn Monroe jest w Cannes nie tylko na plakacie tegorocznego festiwalu filmowego. Jej zmysłowość i piękno można podziwiać na wystawie zdjęć "Marilyn & Me", z których większość nie była dotąd pokazywana. Ich autorem jest Lawrence Schiller, który sportretował gwiazdę w 1962 roku na planie jej ostatniego filmu. Kilka miesięcy później Monroe już nie żyła. W tym roku mija 50. rocznica śmierci MM, a wystawa po Cannes pojedzie w świat.

Walka na czerwonym dywanie. Glamour króluje w Cannes

"Obie są ikonami mody, dało się więc zauważyć ich godny pozazdroszczenia styl na czerwonym dywanie. Rywalizacja była nieunikniona: Diane Kruger kontra Eva Longoria. Która wypadła lepiej?" - napisały gazety po gali otwarcia Festiwalu Filmowego w Cannes. Pozostałe gwiazdy wybrały skromniejsze stylizacje, ale jedno je łączyło: glamour w stylu dawnego Hollywood.

Czerwony dywan rozwinięty. Pierwsi już go wypróbowali

W Cannes w środę tuż przed godziną 20.00 rozpoczął się oficjalnie 65. festiwal filmowy. Otworzył go amerykański reżyser Wes Anderson. Dziewięcioosobowemu jury konkursu przewodzi w tym roku włoski reżyser Nanni Moretti.

Najlepsze polskie zdjęcie zrobiono na cmentarzu

Fotografia autorstwa Maksymiliana Rigamontiego, przedstawiająca prace ekshumacyjne prowadzone na cmentarzu w Bykowni, zdobyła tytuł Zdjęcia Roku w konkursie Grand Press Foto 2011. Zdjęcie jest częścią fotoreportażu na ten temat zrobionego w maju 2011 roku, który otrzymał I nagrodę w kategorii Życie Codzienne.

"Mężczyźni kochają głębię u kobiet, ale tylko w ich dekoltach"

"Wszystkie 22 filmy w oficjalnej selekcji zostały wyreżyserowane, szczęśliwym zbiegiem okoliczności, przez 22 mężczyzn. Ten wybór, to wyraźny znak dla kobiet, że nie ma sensu robić filmów, bo po czerwonym dywanie w Cannes i tak nie mogą chodzić inaczej, jak w roli hostessy" - to fragment z listu protestacyjnego, jaki grupa kobiet filmowców napisała do organizatorów zaczynającego się dziś Festiwalu Filmowego w Cannes. Oskarżyły ich o seksizm, bo o Złotą Palmę nie będzie w tym roku walczyć ani jedna reżyserka.

Zmarł Carlos Fuentes

W wieku 83 lat zmarł Carlos Fuentes - meksykański pisarz, eseista, dramaturg i publicysta. Był w grupie pisarzy, którzy zapoczątkowali modę na literaturę iberoamerykańską. Przez lata uchodził za pewnego kandydata do literackiej Nagrody Nobla, ale jej nie doczekał.

Cannes czas zacząć. O Złotą Palmę znów bez Polaków

Dziś rozpoczyna się 65., jubileuszowy Międzynarodowy Festiwal Filmowy w Cannes. W konkursie głównym wystartują 22 tytuły mistrzów kina - m.in. Alaina Resnaise’a, Kena Loache’a, Davida Cronenberga, Michaela Hanekego, Waltera Sallesa. Filmy oceni jury, któremu przewodniczy włoski filmowiec Nanni Moretti. Festiwal potrwa do 27 maja.

Tusk: Pogratulowałem autorowi, sam bym tak nie napisał

- Bardzo szczerze pogratulowałem autorowi tej książki. Sam bym takiej nie napisał, bo bym nie umiał - powiedział premier Donald Tusk, odnosząc się do najnowszej publikacji Igora Ostachowicza pt. "Noc żywych Żydów". - Niektórzy spodziewali się po tym wielkiego skandalu. I rzeczywiście niektóre sformułowania wyrwane z kontekstu mogą takie wrażenie robić - ocenił z kolei Ostachowicz.

Bond będzie świętował 50-tke w Cannes

James Bond będzie obchodzić swoje 50-lecie podczas specjalnych pokazów na Festiwalu Filmowym w Cannes. Pięć klasycznych filmów o agencie 007 zostało zrekonstruowanych i w wersji cyfrowej mają być wyświetlane na plaży. Publiczność zobaczy m.in. debiutancki "Dr No" z Seanem Connery.

Padł rekord. "Avengers" zarobił miliard dolarów

"Avengers" po zaledwie 19 dniach wyświetlania w kinach trafił do grona najbardziej kasowych filmów wszech czasów - po tym, gdy zarobił ponad miliard dolarów. Pobił też inne rekordy - filmu najszybciej przynoszącego największe zyski. A to nie koniec: wciąż jest najpopularniejszym tytułem w kinach na świecie i w ciągu następnych kilku dni na pewno zdetronizuje dotychczasowych liderów.

Berlin zdobyty w Warszawie

Żołnierze Armii Czerwonej znów zdobyli Berlin. Tym razem jednak w parku obok Zamku Ujazdowskiego. W sobotę odbyła się tam widowiskowa rekonstrukcja ostatniej dużej ofensywy II wojny światowej.

Uczcili pamięć bohatera. "Trzeba dać świadectwo"

Warszawiacy oddali hołd rotmistrzowi Witoldowi Pileckiemu. W 111. rocznicę urodzin bojownika o wolność Polski, dobrowolnego więźnia obozu koncentracyjnego, rozstrzelanego przez komunistów w 1948 roku – ulicami stolicy przeszedł marsz jego pamięci.

"Spiczasty symbol rządów mamony" najwyższy w Europie

Dwupoziomowy apartament będzie tak duży jak dom jednorodzinny, do tego z panoramicznym widokiem na cały Londyn. Do salonu będzie się wchodzić prosto z ekspresowej windy, a żaluzje w oknach ma kontrolować komputer w zależności od nasłonecznienia mieszkania. Kolację będą dostarczać kelnerzy z luksusowego hotelu poniżej, a do dyspozycji będzie osobisty concierge. To atrakcje najwyżej położonego penthouse'a, który znajdzie się w najwyższym wieżowcu Europy - Shard.

Adele po Londynie chodzi w piżamie

- Pewnego dnia szłam przez Trafalgar Square w Londynie, które zwykle jest zatłoczone od turystów. Byłam w piżamie, bo pracowałam cały ubiegły dzień. Nikt mnie nie rozpoznał. Kilka osób się obejrzało, ale pewnie pomyśleli sobie: "Co mogła by tu robić Adele w piżamie"? - wyznała najpopularniejsza obecnie piosenkarka na świecie w telewizyjnym wywiadzie. I zdradziła, że nadal będzie się trzymać z dala od sławy, bo świat celebrytów zupełnie jej nie interesuje.

Marsz na urodziny rotmistrza Pileckiego

W niedzielę, w 111. rocznicę urodzin Witolda Pileckiego odbędzie się Marsz Rotmistrza. Pasażerowie powinni przygotować na utrudnienia – osiem linii autobusowych zmieni swoje trasy.

Po festiwalu: "Werdykt o tyle sprawiedliwy, co bezpieczny"

W br. na festiwalu filmowym w Gdyni obyło się bez niespodzianek. Wygrał film dobrze widzom znany i doceniony na świecie. Złote Lwy dla nominowanego do Oscara obrazu Agnieszki Holland "W ciemności" (podobnie, jak w ub.r. dla "Essential Killing" Jerzego Skolimowskiego) to zwieńczenie światowych sukcesów tytułu, na najważniejszej filmowej imprezie w kraju.

Machulski: Holland jak Leo Messi

- Być producentem filmu Agnieszki Holland to tak, jak być trenerem Leo Messiego - mówił podczas festiwalu filmowego w Gdyni Juliusz Machulski, producent "W ciemności". Obraz Agnieszki Holland dostał 9. nagród Złote Lwy.

"Po prostu kawał głosu." Już nie dla X-Factora

Mimo, że Joanna Kwaśnik zebrała w tym programie najlepsze opinie jury, decyzją widzów znalazła się w dogrywce. W dogrywce spotkała się z grupą Soul City, która z kolei zebrała najsurowsze oceny jurorów. Jednak karty się odwróciły i to Joanna Kwaśnik decyzją jury odpadła z programu. Uczestnicy w tym odcinku zmierzyli się z muzyką filmową.

"W ciemności" Holland bierze niemal wszystko

Nominowany do Oscara "W ciemności" Agnieszki Holland wreszcie doceniony w Polsce. Złote Lwy 37. Gdynia Film Festival powędrowały właśnie do twórców tego filmu. Za obraz o Polaku ukrywającym podczas II wojny światowej Żydów z lwowskiego getta Holland otrzymała także nagrodę w kategorii "najlepsza reżyseria" Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych. Oprócz "W ciemności" jury doceniło m.in. też odtwórcę roli Magika z Paktofoniki w filmie "Jesteś bogiem". Rola Marcina Kowalczyka okazała się najlepszym debiutem.

Freddie Mercury znów na scenie

Gitarzysta zespołu Queen Brian May ujawnił, że w czasie jubileuszowego musicalu "We Will Rock You" na londyńskim West Endzie "pojawi się" na scenie Freddie Mercury.

Grand Media Award dla Ewy Ewart. Plus dwie inne nagrody

Film "W milczeniu" Ewy Ewart został uznany za najlepszy film dokumentalny tegorocznej edycji World Media Festival i został laureatem Grand Media Award. Dokumentalistka odebrała na hamburskim festiwalu w sumie trzy nagrody - poza Grand Media Award także w dwóch kategoriach, dla filmów o Michaile Gorbaczowie i bliskich ofiar katastrofy smoleńskiej.

Polański nakręci thriller o wielkiej aferze z XIX wieku

Roman Polański jeszcze w tym roku rozpocznie zdjęcia do politycznego thrillera opowiadającego głośną historię Alfreda Dreyfusa, francuskiego oficera niesłusznie oskarżonego o szpiegostwo na rzecz Niemiec - donosi "The Hollywood Reporter". Reżyser właśnie organizuje castingi w Paryżu.

Warte "wszystkich pieniędzy". Zachwyceni po Metallice

Legendarna Metallica udowodniła w czwartkowy wieczór podczas swojego koncertu w Polsce, że wciąż jest w doskonałej formie. Zespół zagrał na warszawskim Bemowie z okazji 20. rocznicy wydania "Czarnego Albumu". Fani zgodnie przyznawali, że warto było pójść na to niecodzienne widowisko.

Pasikowski o Jedwabnem. Niespodzianka w Gdyni

Film "Pokłosie" Władysława Pasikowskiego w ostatniej chwili został włączony do konkursu głównego na festiwalu w Gdyni - dowiedziało się nieoficjalnie tvn24.pl. To właśnie film o wydarzeniach w Jedwabnem ma być tajemniczym 14 tytułem, o którym mówił organizator festiwalu.

Ratusz: Christian Kerez nie podołał zadaniu

- Na początku chcę powiedzieć, że jest mi tak po ludzku przykro, że tak kończy się nasza współpraca z panem Kerezem - powiedział na konferencji prasowej w warszawskim ratuszu wiceprezydent Jacek Wojciechowicz, odnosząc się do zerwania umowy na projekt Muzeum Sztuki Nowoczesnej. Przy okazji zapowiedział, że miasto ogłosi nowy, trzeci już konkurs na ten projekt.

Szpilmanowie pozywają za książkę o Wierze Gran

Rodzina Władysława Szpilmana żąda przeprosin za przytoczenie w książce o piosenkarce z warszawskiego getta, Wierze Gran, jej opinii, jakoby słynny pianista służył w żydowskiej policji. - To rojenia chorej kobiety przedstawione w mediach jako fakty - ocenił syn artysty, Andrzej Szpilman. Pozwana autorka i wydawnictwo chcą oddalenia pozwu.

Projektant MSN: To koniec mojej pracy w Warszawie

- To koniec tego projektu i koniec mojej pracy w Warszawie - mówi o decyzji ratusza szwajcarski architekt Christian Kerez. Miasto zerwało umowę na projekt gmachu Muzeum Sztuki Nowoczesnej. Decyzja zapadła w ostatnich dniach kwietnia. Ratusz wypowiedział umowę i złożył w sądzie pozew. Domaga się od architekta, by ten zapłacił kary umowne za opóźnienie w przygotowaniu projektu oraz za odstąpienie od umowy z jego winy. W sumie chodzi o 7 milionów złotych.

Zmarł twórca "wash and go"

Jeden z najbardziej znanych stylistów w historii, człowiek, który zrewolucjonizował damskie fryzjerstwo nie żyje. W środę w wieku 84 lat zmarł słynny stylista Vidal Sassoon.

"Szukaliśmy dziewczyny, która miałaby power Agaty"

- Zależało mi na tym, by pokazać emocje towarzyszące trudnym wyborom Agaty Mróz, jej niepohamowany apetyt na życie i rzadko spotykaną konsekwencję w walce o własne marzenia – mówi w rozmowie z tvn24.pl Anna Plutecka-Mesjasz, która wyreżyserowała "Nad życie". Dziś uroczysta premiera filmu.