Kultura i styl

Kultura i styl

Papież w depresji w 36 krajach

Film "Habemus papam" Nanniego Morettiego został w ciągu miesiąca od premiery we Włoszech sprzedany do 36 krajów świata - ogłosiła w piątek firma producencka Fandango. Podkreśla się, że to nadzwyczajny sukces w przypadku dystrybucji włoskiego filmu.

Dziecięca prostytucja na polsko-niemieckiej granicy

Małe miasteczko na polsko-niemieckiej granicy. Polska właśnie przystąpiła do strefy Schengen. Dzieci z pogranicza chcą zarobić u sąsiadów: prostytuują się więc za wszystko, co się da: za gadżety, za kosmetyki, za wakacje w Łebie. To fabuła filmu "Świnki" Roberta Glińskiego, który w piątek wchodzi do naszych kin.

Pomnik papieża "wygląda jak po bombie"

Watykański dziennik "L'Osservatore Romano" przyłączył się do polemiki wokół odsłoniętego w Rzymie kontrowersyjnego pomnika Jana Pawła II. - Pomysł był dobry, ale podobieństwo do papieża niewielkie, a pomnik wygląda jak po bombie - podsumowuje gazeta.

Papież trochę jak Mussolini, trochę jak nie wiadomo kto

Rzymianie mają swój własny pomnik Jana Pawła II. I tak jak wiele pomników zmarłego papieża w Polsce także i ten wzbudza kontrowersje natury estetycznej. Największy zarzut to ten, że twarz papieża uwieczniona na szczycie 5-metrowej statuy w ogóle nie przypomina jego własnej.

Najbardziej wpływowe gwiazdy na świecie

Lady GaGa to najbardziej wpływowa gwiazda 2011 roku – tak wynika z rankingu, który opublikował dziś magazyn "Forbes". Piosenkarka, dzięki zarobionym 90 mln dolarów w ciągu roku i olbrzymiej medialnej popularności, zdetronizowała ubiegłoroczną laureatkę – królową amerykańskiej telewizji, Oprah Winfrey. Na 3. miejscu znalazł się 17-letni idol nastolatek – Justin Bieber.

"Jestem nazistą. Rozumiem Hitlera i współczuję mu"

- Chciałem być Żydem. Potem odkryłem, że tak naprawdę jestem nazistą. Co mogę powiedzieć? Rozumiem Hitlera i troszkę mu współczuję - powiedział na konferencji prasowej w Cannes Lars von Trier pytany o swoje "niemieckie korzenie". Tymi słowami duński reżyser zszokował dziennikarzy. W Cannes jest prezentowany obraz "Melancholia" von Triera, który jest jednym z 20 filmów walczących o Złotą Palmę.

Zmarła Ewa Szumańska

Ewa Szumańska nie żyje. Pisarka, reportażystka, autorka słuchowisk radiowych i niezapomniany głos "Z pamiętnika młodej lekarki", zmarła we wtorek we wrocławskim szpitalu na skutek rozległego wylewu.

Złota Palma dla Belmondo

Jean-Paul Belmondo, legenda francuskiego kina, został podczas uroczystej gali na festiwalu filmowym w Cannes, uhonorowany Złotą Palmą za całokształt twórczości.

W Bollywood też grają jazz

To będzie jeden z najbardziej egzotycznych koncertów tego roku. W czwartek na zaproszenie Ery Jazzu w stołecznym klubie Palladium zagra Bollywood Brass Band.

"Fałszowałeś strasznie". Bond pokonał Matsa

Mats Meguenni pożegnał się z programem "X Factor". Jurorzy zarzucili mu "straszny fałsz" i niewykorzystywanie talentu. O włos od odpadnięcia były także "Dziewczyny". Tematem przewodnim odcinka były piosenki big bitowe.

Poznać świat w 10 dni

- Co roku staramy się przygotować program filmowy, który odzwierciedla świat w którym żyjemy. A przyszło nam żyć w ciekawych czasach - mówi Artur Liebhart, dyrektor festiwalu Planete Doc. Właśnie dobiegła końca jego 8 edycja. Przez 10 dni widzowie oglądali filmy odważne, mocne, poruszające najbardziej wrażliwe strony naszej rzeczywistości. Najciekawsze z nich można jeszcze oglądać w warszawskich kinach,

Wielki sekret byłej żony Beatlesa

Paul McCartney wydał album ze zdjęciami autorstwa swojej nieżyjącej żony - Lindy McCartney. Z 200 tys. fotografii z jej archiwum wybrał ponad 200, które przedstawiają m.in. największe gwiazdy muzyki - Erica Claptona, Arethę Franklin, Jimiego Hendrixa, Beatlesów, The Doors i Rolling Stones.

Pink Floyd znów razem

Podczas koncertu Rogera Watersa w Londynie na scenie pojawili się pozostali członkowie Pink Floyd: gitarzysta i wokalista David Gilmour oraz perkusista Nick Mason. Muzycy zagrali ostatni raz razem sześć lat temu.

Eurowizję wygrał Azerbejdżan

Konkurs piosenki Eurowizji wygrał zespół z Azerbejdżanu "Nikki and Ell", czyli Eldar Gasimov and Niga Jamal. Ich utwór nie należał do faworytów finału tegorocznego festiwalu. Drugie miejsce zajęły Włochy, a trzecie - Szwecja.

Eco: "Imię Róży"? To moje przekleństwo

- Napisałem sześć powieści, ale wszyscy mówią zawsze o "Imieniu Róży", czego ja nienawidzę, bo to rodzaj przekleństwa. Nawet kiedy wychodzą kolejne książki, rośnie sprzedaż "Imienia Róży" - żalił się Umberto Eco podczas spotkania z czytelnikami w czasie Targów Książki w Turynie.

Minister: kultura warta jest inwestowania

- Na ten dokument trzeba było sobie jakoś zasłużyć. Instytucje kultury w ostatnich latach wykazały się faktycznie dużą sprawnością - mówił w poranku TVN24 minister kultury, Bogdan Zdrojewski. Premier podpisze dziś Pakt dla Kultury. To umowa społeczna, która zakłada m.in. zwiększenie nakładów na kulturę do co najmniej 1 procenta budżetu państwa.

Ta noc należy do muzeów

Dobra wiadomość dla wszystkich malkontentów omijających nudne muzea szerokim łukiem, a także dla tych, którzy nie mają czasu, by za dnia zwiedzać: tej nocy setki placówek (muzeów, galerii) otwartych będzie dla publiczności. Przed nami "Noc Muzeów", czyli wieczór, w którym każde z nich stara się czymś zadziwić odwiedzających. W tym roku będzie można m.in. pociągnąć za brodę Kazimierza Wielkiego, jeszcze raz wygrać z kosynierami bitwę pod Racławicami oraz podziwiać podwodny świat jeziora Wigry.

Jest film, nie ma reżysera

Spotkaniem z reżyserem i dyskusją miała się zakończyć projekcja filmu Mahmouda Al Masasada "Oto moje zdjęcie, gdy byłem martwy" na festiwalu Planete Doc. Do spotkania nie doszło, bo filmowiec nie dotarł do Polski. Został zatrzymany na granicy syryjskiej - informują organizatorzy.

Słynny fotograf pożegnany

W Londynie odbył się pogrzeb jednego z jednego z najbardziej utalentowanych fotografów świata - Tima Hetheringtona. Brytyjczyk zginął 20 kwietnia zabity przez siły Muammara Kaddafiego w Misracie.

Znaleźli kryptę Mony Lisy?

Po tygodniach "przeczesywania" opuszczonego klasztoru we Florencji naukowcom udało się najprawdopodobniej natrafić na miejsce pochówku Mony Lisy, sportretowanej przez Leonarda da Vinci na najbardziej rozpoznawalnym obrazie w historii.

Najdroższa fotografia w historii

Zdjęcie "Untitled #96" zrobione w 1981 roku przez amerykańską artystkę Cindy Sherman sprzedano na aukcji w Nowym Jorku za 3,89 mln dol. To rekordowa kwota, jaką kiedykolwiek wyłożono za fotografię.

Wygrała walka o krzyż

Wzniesiona pieść, przepychanka ze strażnikami miejskimi, w tle krzyż i Pałac - to zdjęcie roku według jurorów tegorocznej edycji Grand Press Photo.

Krall, Snyder, Suworow... ruszają Targi

569 wystawców z 14 krajów uczestniczyć będzie w II Warszawskich Targach Książki. Targi można odwiedzać od czwartku do niedzieli w warszawskim Pałacu Kultury i Nauki.

Czerwony dywan w Cannes pełen gwiazd

Robert De Niro, Uma Thurman, Jude Law, Antonio Banderas, Dustin Hoffman, Salma Hayek i Brad Pitt - m.in. te gwiazdy są gośćmi 64. Festiwalu Filmowego Cannes. Tegoroczne święto kina we Francji zainaugurowano uroczyście w środę wieczorem. Podczas otwarcia festiwalu honorową Palmę za całokształt twórczości odebrał reżyser Bernardo Berolucci.

Moss pokazała piersi i zawisła na ścianie

Kate Moss jest kimś więcej niż modelką - jest ikoną, a teraz także okazem muzealnym. Z okazji 23. rocznicy jej obecności w biznesie mody dwie galerie – w Paryżu i Nowym Jorku – organizują wystawy jej poświęcone. Od jutra można będzie oglądać ok. 60 zdjęć, które zrobili najlepsi fotografowie na świecie. Wśród nich są też dotąd niepublikowane, zrobione zanim modelka, jako 14-latka, zadebiutowała.

Zaginęły złote puzderka

Z Zakazanego Miasta, dawnego pałacu cesarskiego w Pekinie, w którym obecnie znajduje się muzeum, skradziono siedem dzieł sztuki. To pierwsza taka kradzież od 20 lat.

Skłodowska-Curie zaprasza na Noc Muzeów

Z Pałacu Kultury i Nauki na warszawiaków od poniedziałku spogląda Maria Skłodowska-Curie. Wizerunek słynnej Polki na wielkim banerze ma promować i zapraszać na warszawską Noc Muzeów.