Kultura i styl

Kultura i styl

Projektanci na start. Rusza "Project Runway"

Czy sukces można zaprojektować? W przypadku tego programu jest to możliwe! "Project Runway" pojawił się już w dwudziestu czterech krajach na świecie, zdobył miliony fanów i prestiżowe nagrody, jak choćby amerykańską statuetkę Emmy, określaną mianem telewizyjnego Oscara. Od niedzieli show może będzie oglądać na antenie TVN. Każdy odcinek to plejada znanych nazwisk oraz gwarancja najmodniejszych trendów i ogromnych emocji.

"Wiecznie drugi pupilek Ameryki". Zamieni skręty na Oscara?

"Nie zabijaj mnie, przecież jestem pupilkiem Ameryki!" - krzyczy w filmie "This is the end", w którym przed "Wilkiem z Wall Street" zagrał samego siebie. Zaczynał od młodzieżowych komedii, teraz staje się cieniem wielkich aktorów, bez którego ci nie mogą istnieć. Oto Jonah Hill, faworyt do Oscara w kategorii aktor drugoplanowy.

Czwarta edycja "X Factora" z nową jurorką

Czwarta edycja, czterech jurorów, cztery kategorie. Ten sezon popularnego programu "X Factor" będzie pełen emocji i atrakcji. Czy srogie jury znajdzie nową perłę w bezkresnym oceanie śpiewających talentów? Czy komuś uda się powtórzyć spektakularny sukces Dawida Podsiadło? Pierwszy odcinek show już w sobotę na antenie TVN.

Krauze nakręci film o molestowaniu w chórze Polskie Słowiki

Krzysztof Krauze, reżyser m.in. "Długu" i "Placu Zbawiciela" wraz z żoną Joanną Kos-Krauze nakręcą film na podstawie książki Marcina Kąckiego "Maestro". Autor opisuje w niej molestowanie chłopców w poznańskim chórze Polskie Słowiki przez dyrygenta Wojciecha Kroloppa.

10 największych obciachów. Tego nie należy robić na Oscarach

Jeden z gości straszył widownię ze sceny swoim nagim przyrodzeniem, innemu wymsknęło się przekleństwo w chwili, gdy ogłoszono, że Oscara dostał jego konkurent. Pewien reżyser ogłosił, odbierając statuetkę: "Jestem królem świata!", czym ustanowił rekord megalomanii. Jeden z prowadzących śpiewał piosenkę "Widziałem twoje cycki", podając nazwiska aktorek, również tych siedzących na widowni. Kto w historii oscarowej gali zadziwił najbardziej?

"Zboczeniec, dziwadło, transseksualista". Przemiana Jareda Leto godna Oscara

Tak mocno wszedł w rolę, że schudł 18 kilo, wydepilował każdy włosek, cały czas chodził w makijażu, peruce i szpilkach. W pełnym rynsztunku robił nawet zakupy w warzywniaku. Na czas zdjęć został transseksualistą. - Nigdy nie poznałem Jareda Leto. Poznałem Rayonę. Podczas pierwszego spotkania był Rayoną i próbował mnie nawet uwieść - wspomina reżyser "Witaj w klubie". Bo dla niego zagrać rolę, to stać się kimś innym. Efekt? Oscar niemal pewny.

"Smoleńsk" Krauzego bez dofinansowania PISF. Powód: wady warsztatowe

Pod koniec listopada twórcy filmu o katastrofie prezydenckiego samolotu z 2010 r. złożyli wniosek o państwową dotację w Polskim Instytucie Sztuki Filmowej. Właśnie zapadła decyzja: film nie otrzymał dofinansowania z powodów artystycznych. "Scenariusz ma wiele warsztatowych wad. Przez cały czas jest to fabularyzowana publicystyka, która tonie w dialogach i monologach" - czytamy m.in. w uzasadnieniu odmowy finansownia projektu.

"Od seksu po jedzenie". Twórczyni "Dziewczyn" napisała książkę

"To szczery i zabawny zbiór porad dotyczących wszystkiego: od seksu po jedzenie i podróż do pracy" - oceniło wydawnictwo, które wygrało bój o debiutancką książkę Leny Dunham, twórczyni kultowego serialu "Dziewczyny", która uchodzi za "głos swojego pokolenia". To zbiór esejów, za które 27-latka dostała 3,7 mln dolarów.

"Oddaj kamerę". Władze udają, że ten film nigdy nie powstał. Dostanie Oscara?

"Nazywasz się Jehane Noujaim. Oddaj kamerę" - m.in. takie słowa podczas pracy nad filmem usłyszała od żołnierza reżyserka, która ośmieliła się pokazać arabską rewolucję oczami egipskiej ulicy. Dokument "The Square", stworzony przez kobietę w zdominowanym przez mężczyzn świecie, nie był i prawdopodobnie nigdy nie zostanie wyświetlony w Egipcie. I mimo że jako pierwszy w historii film z tego kraju zdobył nominację do Oscara, sami Egipcjanie nie wierzą w jego sukces. "Nie ma szans, tak jak i nasza rewolucja" - mówią.

Sztuka na alpejskim śniegu. Potrzebny kompas i stopy

Simon Beck spędza długie godziny wydeptując dziesiątki kilometrów matematycznych krzywych na świeżym śniegu. 55-latek z Berkshire (południowa Anglia) swoje kompozycje tworzy we Francji, gdzie spędza czas w sezonie narciarskim. Fotografuje i publikuje w sieci. Wykorzystuje do tego kompas i własne nogi.

Goły tyłek Jacka Nicholsona, pierś Britney Spears. Jest skandal?

- Zaczynam od pocałunku, a kończę uderzeniem - powiedziała Marlena Dietrich do paparazzo Daniela Angeli w 1975 roku, na chwilę przed tym, jak zdzieliła go torebką. Zdjęcie dziś jest kultowe, a jego autor milionerem. On i jego koledzy po raz pierwszy w historii doczekali się w Centre Pompidou-Metz wystawy, na której można obejrzeć 600 fotografii robionych gwiazdom z ukrycia. - Chcemy się przyjrzeć fenomenowi i estetyce paparazzi - tłumaczą organizatorzy, nie rozumiejąc skandalu, jaki wywołali.

"Zniewolony" będzie lekturą szkolną. Wcześniej Oscar?

Film "Zniewolony" i książka "Dwanaście lat w niewoli" Solomona Northupa, na podstawie której powstał nominowany do Oscara obraz, trafią w USA na listę licealnych lektur już we wrześniu. - Odkąd po raz pierwszy przeczytałem tę książkę, moim marzeniem było, by znalazła się na liście szkolnych lektur - powiedział reżyser "Zniewolonego", Steve McQueen.

"Mój ojciec był gejem". Robert de Niro zrobił dokument

- Zrobiłem ten film dla niego - powiedział Robert De Niro o dokumencie, który poświęcił swojemu ojcu, znanemu rzeźbiarzowi i malarzowi. Aktor w filmie zdradza, że de Niro senior był homoseksualistą, dlatego opuścił rodzinę, gdy syn miał 3 lata. W czerwcu "Remembering the Artist Robert De Niro Sr." zostanie pokazany w amerykańskiej telewizji. Już teraz jest o nim głośno.

Seks, kościół, miłość i polityka. Poruszająca historia Filomeny Lee

Gdyby nominowany do Oscara scenariusz tego filmu był fikcją, autorowi na pewno zarzucono by spiętrzenie nieprawdopodobnych wydarzeń. Wszystko, o czym opowiada film Stephena Frearsa, zdarzyło się jednak naprawdę. W dodatku cała historia ma swój dalszy ciąg w teraźniejszości, a z jej prawdziwą bohaterką kilka tygodni temu spotkał się papież Franciszek. Czy "Tajemnica Filomeny" i grająca tytułową rolę Judi Dench znajdą uznanie w oczach Akademii?

10 szokujących faktów na temat oscarowych nominacji

Oprah Winfrey, najbardziej wpływowa kobieta telewizji, nie będzie równie wpływowa w świecie filmu - została pominięta w walce o Oscara. A Joaquin Phoenix, choć uprawia seks z komputerem, nie rozkochał w sobie decydujących o oscarowych nominacjach. Na tym szokujących faktów nie koniec - Akademia Filmowa dała plamę też w innych przypadkach. Piszemy, w jakich.

"Postawił przed nami lustro. Boże, jak brzydko wyglądamy!"

- Oddałem temu filmowi wszystko, każdą kość, każdy mięsień swego ciała, poświęciłem czas przeznaczony dla swojej rodziny, wszystko. Jestem po prostu szczęśliwy. Więcej mi nie trzeba - tak podsumował swoją pracę nad "Zniewolonym". Efekt? Niebawem może być pierwszym w historii kina czarnoskórym reżyserem, który za swój film zdobędzie Oscara. U nas Steve McQueen od A do Z.

Kino zbyt wyrafinowane dla Akademii? Między wielkim pięknem a fałszywym oskarżeniem

W oscarowej kategorii filmów nieanglojęzycznych prym od zawsze wiedli Włosi i Francuzi. W tym roku francuskiego kandydata brak, zatem czy Akademia postawi na faworyta z Italii? Choć "Wielkie piękno" zgarnęło jak dotąd niemal wszystkie najważniejsze nagrody filmowe, wysmakowany artystycznie film może okazać się zbyt wyrafinowany. O wiele bardziej w gust Akademii trafić może więc duńskie "Polowanie" z uwielbianym w USA, za rolę Hannibala Lectera, Madsem Mikkelsenem albo wzruszający obraz "W kręgu miłości".

Liczy się każda kropla potu i oczy pełne zawziętości. Filmowa uczta czy pusta błyskotka?

To film hołd. Dla legendarnego mistrza sztuk walki Ip Mana, który szkolił Bruce'a Lee. W "Wielkim mistrzu" wszystko jest dopieszczone z wyjątkową wirtuozerią: każda kropla deszczu i potu, drgnienie skóry, wnętrza, dźwięki i zapachy. Jednak pięknie oświetlony i skadrowany świat pozostaje pustą błyskotką. Efekt? Reżyser Oscara nie dostanie. Za to ma na niego szansę kostiumograf, który stroje do tej produkcji szył aż 2 lata.

"Wiem, że mężczyźni nie płaczą. Płakałem". Dostanie Oscara?

- Kiedy po raz pierwszy zobaczyłem film, byłem bardzo poruszony. Wiem, że mężczyźni nie płaczą. Ja płakałem - kompozytor Alexandre Desplat nie kryje, że bardzo emocjonalnie odebrał historię Filomeny Lee, Irlandki, która została zmuszona do oddania swojego dziecka do adopcji. Tak bardzo wczuł się w jej tragedię, że za muzykę do "Tajemnicy Filomeny" dostał szóstą w karierze nominację do Oscara.

Żuławski przegrywa z Rosati proces ws. "Nocnika"

Reżyser Andrzej Żuławski i wydawca jego książki pt. "Nocnik" mają przeprosić Weronikę Rosati i zapłacić jej 100 tys. zł zadośćuczynienia za możliwość identyfikowania fikcyjnej bohaterki książki z aktorką oraz przypisanie jej "cech obraźliwych i fałszywych".

Namówił morderców, by opowiedzieli o zabijaniu. Film zakazany, reżyser dostaje pogróżki

Ten nominowany do Oscara film jest zakazany w Indonezji, a jego twórcy otrzymują pogróżki. Mowa o dokumencie "The Act of Killing", którego bohaterami są indonezyjscy mordercy. O ludobójstwie, jakiego dokonali w latach 60., opowiadają z dumą, a ulubione metody zabijania prezentują z uśmiechem na twarzy. Większość z nich do dziś nie została ukarana, a niektórzy stali się wręcz bohaterami.