Kultura i styl

Kultura i styl

Nie siedem, a pięć milionów dolarów odszkodowania mają zapłacić Pharrell Williams i Robin Thicke spadkobiercom Marvina Gaye'a. W marcu sąd w Los Angeles uznał ich za winnych splagiatowania utworu "Got to Give It Up" przy tworzeniu piosenki "Blurred Lines". Zyski ze sprzedaży hitu wyniosły ponad 17 milionów dolarów. Sąd odrzucił za to ich wniosek o ponowny proces w tej sprawie.

W niewyjaśnionych okolicznościach zniknęła czaszka reżysera F.W. Murnaua z jego grobu w Stahnsdorf w Niemczech. Murnau jest najbardziej znany z filmu "Nosferatu - symfonia grozy", a część nakręconych przez niego horrorów uważa się za zaginione. Policja nie wyklucza, że złodzieje mogli wykraść szczątki reżysera w celu odprawiania rytuałów okultystycznych.

Wydana w 1960 roku powieść "Zabić drozda" Harper Lee jest zaliczana do grona najważniejszych amerykańskich książek XX wieku. Opublikowana 65 lat później powieść "Go Set a Watchman" opowiada o tym, co się stało z bohaterami po dwóch dekadach. Mała Scout dorosła, a jej tata Atticus Finch, symbol prawości i walki z segregacją rasową, w nowej powieści został rasistą i dołączył do Ku Klux Klanu. Krytycy szukają odpowiedzi na tę szokującą zmianę w biografii autorki.

Upiornego i szalonego Jokera zagra tym razem Jared Leto, nagrodzony w zeszłym roku Oskarem za dramat "Witaj w klubie". "Legion samobójców" to pierwsza adaptacja komiksowa, w której główne role grają antybohaterowie. Film wejdzie do kin dopiero za rok, w internecie właśnie pojawił się jego pierwszy zwiastun.

Podczas wyjazdowego posiedzenia rządu premier Ewa Kopacz ogłosiła, że podjęła decyzję o utworzeniu Narodowego Centrum Kultury Filmowej z siedzibą w Łodzi. Wczoraj list intencyjny w tej sprawie podpisały minister kultury i dziedzictwa narodowego Małgorzata Omilanowska oraz prezydent Łodzi Hanna Zdanowska.

Michał Witkowski, który od zeszłego roku pojawia się na salonach w ekscentrycznych strojach i pisze bloga modowego pod pseudonimem Miss Gizzi, oświadczył, że jego "zabawa z showbiznesem" służyła mu do zbierania materiałów do nowej powieści. Jej bohaterką ma być fikcyjna blogerka, która chce zrobić karierę na warszawskich salonach w stylu Nikodema Dyzmy. Książka jest już napisana "w połowie" i ma się pojawić na rynku w okresie "przedgwiazdkowym".

Według koronera B.B. King zmarł z powodu choroby Alzheimera. Autopsja wykazała też, że 89-letni muzyk cierpiał na chorobę wieńcową, niewydolność serca spowodowaną cukrzycą typu 2, która dolegała mu od lat. W jego krwi nie stwierdzono obecności "substancji, które mogły przyspieszyć zgon".

Znany amerykański raper i producent 50 Cent w poniedziałek złożył wniosek o ogłoszenie upadłości. Parę dni wcześniej artysta usłyszał wyrok, który zobowiązał go do zapłaty kilkumilionowego odszkodowania za opublikowanie sekstaśm w internecie.

W różowej sukni bez ramiączek, z burzą blond włosów i perłowym uśmiechem. Nową miss USA została Olivia Jordan. Kilkadziesiąt minut wcześniej w serii pytań, przez którą musi przejść każda kandydatka, Jordan jako jedyna stwierdziła, że "największym problemem Ameryki jest rasizm". Widzowie, sędziowie i komentatorzy uznali to za niemal bezpośrednią krytykę pod adresem Donalda Trumpa, który kilka tygodni temu nazwał Latynosów "gwałcicielami".

Kryształowy Globus jubileuszowego, 50. festiwalu filmowego w Karlowych Warach przypadł skromnemu, niezależnemu amerykańskiemu filmowi "Bob and the Trees" w reżyserii Diego Ongaro. To paradokumentalna opowieść o drwalu z Massachusetts o życiu w zgodzie z naturą i potrzebie niezależności. Animowany dokument Anki Damian "Czarodziejska góra", opowiadający historię opozycjonisty Jacka Winklera, otrzymał wyróżnienie.

To gratka dla miłośników rysunkowej rzeczywistości - w piątek startuje 8. Animator, czyli Międzynarodowy Festiwal Filmów Animowanych. W planach projekcje ponad 300 filmów z całego świata. Poznaniacy będą mogli wziąć udział w warsztatach i spotkać się z mistrzami rysunku, m.in. reżyserem związanym z Disney Studio. - Na pewno opowiem o Dżinie z "Alladyna", którego stworzyłem - zachęca Erik Goldberg.

Aktor Rob Lowe uznał zachowanie piosenkarki za "beznadziejne", a Susan Sarandon złośliwie zaproponowała, żeby dziś wszyscy polizali pączka w geście solidarności z Arianą Grande. Na ujawnionym w tym tygodniu filmie z kamery przemysłowej widać, jak piosenkarka w cukierni liże i opluwa pączki leżące na ladzie, a potem mówi: "Nienawidzę Amerykanów! Nienawidzę Ameryki". Nagranie analizuje teraz policja.

Powstały w XIX wieku, na początku nosili je tylko sportowcy, potem każdy, kto chciał prowadzić sportowy tryb życia. Jak zmieniały się przez stulecia pokaże wystawa "The Rise of Sneaker Culture", czyli krótka historia trampek Brooklyn Museum.