Kultura i styl

Kultura i styl

Na 22 września krakowski Sąd Okręgowy wyznaczył kolejne posiedzenie w sprawie dopuszczalności ekstradycji Romana Polańskiego, której żądają Stany Zjednoczone. W 1977 r. reżyser został uznany przez sąd w Los Angeles za winnego uprawiania seksu z nieletnią. Przed ogłoszeniem wyroku opuścił USA, obawiając się, że sędzia nie dotrzyma warunków zawartej z nim wtedy ugody.

35-letni Toby Sheldon, znany też jako Tobias Strebel, został znaleziony martwy w motelu w dolinie San Fernando, niedaleko Los Angeles - podał portal TMZ. W jego pokoju policja znalazła narkotyki, ale nie była w stanie ustalić przyczyny śmierci. Toby Sheldon zasłynał jako sobowtór Justina Biebera, po tym, jak wydał ponad 100 tys. dolarów na upodobnienie się do swojego idola.

"The Shepherd's Crown" jest 41 powieścią o Świecie Dysku, jaką napisał zmarły w marcu pisarz. Książka trafiła do księgarń w Wielkiej Brytanii i USA w nocy ze środy na czwartek. Przed śmiercią Terry Pratchett pracował nad kolejnym powieściami, ale jego córka Rhianna nie da "nikomu pozwolenia" na dokończenie ich, a sama też nie zamierza ich rozwijać.

Universal Pictures International bije właśnie rekord wszech czasów w światowym box-office - zarobiło w tym roku już 3,78 miliarda dolarów poza granicami Stanów Zjednoczonych. Studio jest właścicielem czterech z pięciu najbardziej dochodowych filmów 2015 roku. Są to "Szybcy i wściekli 7" (1,162 miliarda dolarów), "Jurassic World" (983,5 mln), "Minionki" (670,2 mln) i "Pięćdziesiąt twarzy Greya" (404,1 mln). Rekord będzie jeszcze większy, gdy do kin trafią m.in "Steve Jobs" czy "Crimson Peak" Guillermo del Toro.

Do kin w Iranie wchodzi kontrowersyjny film "Muhammad". Reżyser najdroższej krajowej produkcji Madżid Madżidi, ma nadzieję, że jego dzieło poprawi "pełen przemocy wizerunek" islamu. Religijny film może jednak rozwścieczyć wielu muzułmanów, którzy sprzeciwiają się portretowaniu proroków i posłańców w sztuce.

"Oczekuję drzemek na słońcu, rozmów po francusku i grecku, kochania się z osobą, której płeć i narodowość dopiero się okaże" - pisał w liście do przyjaciela Alan Turing, genialny matematyk, kryptolog, pionier informatyki. W 1952 roku naukowiec został oskarżony naruszenie "moralności publicznej" i skazany na kastrację chemiczną - homoseksualizm był wtedy w Wielkiej Brytanii karalny.

Wpadka redakcji japońskiego "Vogue'a" i brytyjskiego "Harper's Bazaar". Oba pisma w wydaniach z tego samego miesiąca pokazały na okładce tę samą sukienkę Prady, ale w różnych kolorach. Z pozoru błaha sytuacja skończyła się kiepsko dla pracownika włoskiego domu mody, który teraz musi szukać sobie nowej pracy.

Zespół One Direction zadecydował o zawieszeniu działalności od przyszłego roku. Powodem mają być różne zainteresowania członków grupy. Postanowili więc, że przez rok każdy z nich będzie szedł własną ścieżką zawodową.

Przy dwóch poznańskich miejskich plażach - na Szelągu i na Chwaliszewie – można było w niedzielę wysłuchać znanych arii operowych i operetkowych. Na statku i pomoście zaprezentowało się trio: Agnieszka Adamczak-Hutek, Mikołaj Adamczak i Marcin Hutek, a towarzyszył im Marcello Giusto na fortepianie.

W wieku 77 lat zmarł Jerzy Kamas, wybitny aktor teatralny i filmowy, niezapomniany odtwórca roli Stanisława Wokulskiego w serialu "Lalka". W zeszłym roku media informowały, że aktor zmaga się z chorobą nowotworową. O śmierci artysty poinformował zespół Teatru Ateneum.

"Nowy symbol seksu Ameryki" i "skóra zdjęta z młodego Clinta" - takimi okrzykami kwitowane jest pojawienie się na ekranie (lub na wybiegu, bo uprawia także modeling), najmłodszego syna twórcy "Bez przebaczenia", 29-letniego Scotta Eastwooda. Choć wystąpił w epizodach w filmach sławnego ojca, Clint ani myśli ułatwiać mu kariery. Dopiero główna rola w adaptacji bestselleru Nicholasa Sparksa "Najdłuższa podróż" uczyniła go obiektem westchnień fanek.

Wyjechał do Francji, by odnaleźć syna, którego porzucił w dzieciństwie. Pracuje jako robotnik u polskiego emigranta i zaprzyjaźnia się z jego córką. - To w gruncie rzeczy enigmatyczna postać - mówi Andrzej Chyra portalowi tvn24.pl o bohaterze, którego gra w filmie w "Znam kogoś, kto cię szuka".