Kultura i styl

Kultura i styl

"Pominięcie jednego odcinka wyrzuca cię z serialu". Premiera "Pułapki"

- To jest serial ogromnego ryzyka, bo jest to fantastyczny serial, ale tak gęsty, tak nietelewizyjny serial - zaznaczał Edward Miszczak, dyrektor programowy TVN. - Telewizja stara się być w tym zapisie prosta, bo widz ogląda to czasem przypadkiem. Tutaj pominięcie jednego odcinka wyrzuca cię z serialu - dodawał. Premiera nowego serialu kryminalnego TVN "Pułapka" w reżyserii Łukasza Palkowskiego już 9 września o godzinie 21.30.

Nie żyje Burt Reynolds

Był niezaprzeczalną gwiazdą kina lat 70. i 80. W Hollywood znaczył wtedy najwięcej. W czwartek w wieku 82 lat zmarł jeden z najważniejszych aktorów tamtych lat za oceanem - Burt Reynolds. W nadchodzących miesiącach miał grać u Quentina Tarantino.

Rodzina Arethy Franklin oburzona. "Niesmaczne" słowa pastora na pogrzebie, reagował Stevie Wonder

Rodzina zmarłej 16 sierpnia Arethy Franklin nie kryje swojego niezadowolenia wobec mowy pogrzebowej pastora Jaspera Williamsa. - Mówił przez 50 minut i w żadnym momencie właściwie jej nie pożegnał - powiedział Vaughn Franklin, bratanek piosenkarki. To kolejny zgrzyt związany z uroczystościami pogrzebowymi. Inny kaznodzieja - Charles H. Ellis III - złapał w ich trakcie za pierś piosenkarkę Arianę Grande.

Cuaron i Lanthimos zachwycili krytyków w Wenecji. Lady Gaga wzbudziła sensację

Wenecki festiwal filmowy przekroczył półmetek i ma już faworytów. Goście podkreślają, że tak dobrej imprezy na Lido już nie pamiętają, bo spora część filmów konkursowych zyskała najwyższe noty, ale w rankingu krytyków prowadzi zaskakująco nostalgiczny, czarno-biały obraz Alfonso Cuarona "Roma" i jak zwykle nader oryginalny obraz Greka Yorgosa Lanthimosa "Faworyt". Największe emocje wzbudziły horror Luki Guadagnino "Suspiria" i film z udziałem Lady Gagi.

"Zimna wojna" umacnia się w wyścigu po Oscara. "Nie wyobrażam sobie, żeby Polska jej nie wybrała"

"Zimna wojna" razem z "Romą" Alfonso Cuarona, mimo że czarno-białe, mogą być filmami nieanglojęzycznymi nominowanymi do Oscara w kategorii najlepszego filmu - pisze Scott Feinberg na łamach opiniotwórczego "The Hollywood Reporter". Krytyk podkreśla, że najnowszy film Pawlikowskiego zachwycił amerykańskich widzów, którzy w miniony weekend mogli zobaczyć go u siebie po raz pierwszy.

"Prosimy o fair play". Artyści apelują o poparcie dyrektywy

To cenzura internetu - alarmują przeciwnicy nowej dyrektywy unijnej. Nic podobnego - odpowiadają jej autorzy, argumentując, że starają się postawić tamę zwykłemu złodziejstwu. I tym razem murem za nimi stają artyści, którzy na piractwie tracą najwięcej. Materiał "Polska i Świat" TVN24.

Izraelski nadawca przeprosił za utwór Richarda Wagnera w radiu

Taka audycja mogła wywołać ból w ocalałych z Holokaustu - napisał w przeprosinach do słuchaczy izraelski nadawca publiczny. W piątek 31 sierpnia w audycji poświęconej muzyce klasycznej zamieszczono fragment "Zmierzchu bogów" - ostatniej części dramatu muzycznego "Pierścień Nibelunga" autorstwa niemieckiego kompozytora, Richarda Wagnera.

Na koncercie stracił głos. Bono po konsultacji z lekarzem

Lider zespołu U2 Bono jest już po konsultacji lekarskiej i wraca do zdrowia po utracie głosu. Sobotni koncert zespołu został niespodziewanie przerwany z powodu problemów wokalisty. "Konsultowałem się ze świetnym lekarzem" - napisał w oświadczeniu do fanów. 13 listopada U2 ponownie zagra dla berlińskiej publiczności.

Głos Bono "całkowicie zanikł". Przerwany koncert U2

U2 - słynny irlandzki zespół rockowy - musiał w sobotę wieczorem przerwać swój drugi koncert w Berlinie, gdy zaledwie po kilku utworach Bono, liderowi grupy, głos odmówił posłuszeństwa. Dzień wcześniej, w piątek, odbył się pierwszy występ zespołu w ramach tournee.

"Respect" w Pałacu Buckingham. Hołd gwardzistów dla Arethy Franklin

W piątek podczas zmiany warty w Pałacu Buckingham brytyjscy gwardziści w wyjątkowy sposób oddali cześć zmarłej Arecie Franklin. W tym samym czasie, gdy w USA trwały uroczystości pogrzebowe królowej soulu, zagrali oni jeden z jej największych przebojów "Respect" (pol. Szacunek). "W armii szacunek dla innych jest podstawą wszystkiego, co robimy", oświadczono pod zamieszczonym w internecie nagraniem.

Muzyczne pożegnanie Arethy Franklin. Zaśpiewali Stevie Wonder i Ariana Grande

Podczas ceremonii pogrzebowej w kościele w Detroit pożegnano Arethę Franklin. W hołdzie królowej soulu zaśpiewali między innymi Stevie Wonder, Ariana Grande, Jennifer Hudson, Faith Hill, Chaka Khan. Zmarłą wspominali były prezydent USA Bill Clinton, były minister sprawiedliwości Eric Holder oraz działacz na rzecz praw obywatelskich, pastor Jesse Jackson.

IPN rozdaje zeszyty. Na okładkach Piłsudski, Dmowski, Haller, Paderewski

Tegoroczni pierwszoklasiści otrzymają wyjątkowy podarunek od Instytutu Pamięci Narodowej - będą to zeszyty z wizerunkami między innymi Ignacego Jana Paderewskiego, Józefa Piłsudskiego czy generała Józefa Hallera. Uczniowie dostaną też okolicznościowe ołówki i długopisy. Przybory szkolne mają nawiązywać do 100-lecia odzyskania niepodległości przez Polskę. Tak wygląda akcja "Mój pierwszy zeszyt".

"Więcej kobiet powinno dostać szansę"

Proces włączania kobiet w rynek filmowy powinien rozpoczynać się wcześniej. Więcej kobiet powinno dostać szansę i reżyserować duże produkcje. Tu trzeba zacząć rozwiązywanie problemu, a nie na poziomie wybierania filmów konkursowych - podkreślała we "Wstajesz i wiesz" Anna Wendzikowska. Dziennikarka "Dzień Dobry TVN" wskazała, że na tegorocznym festiwalu w Wenecji tylko jeden z konkursowych filmów wyreżyserowała kobieta.

Rozmowa o Niepodległej z Olgą Tokarczuk

O miejscu, w jakim się znaleźliśmy, o Polsce, która cieszy się dziś stuleciem niepodległości, o naszej historii, perspektywach dla Polski i jej mieszkańcach. Rozmowa o Niepodległej z Olgą Tokarczuk.

Gerard Depardieu oskarżany o napaści seksualne

Paryska prokuratura wszczęła wstępne dochodzenie przeciwko słynnemu francuskiemu aktorowi Gerardowi Depardieu w sprawie "gwałtów i napaści seksualnych" - podały źródła sądowe. Nastąpiło to w wyniku skargi złożonej w poniedziałek przez młodą aktorkę.

Agata Kulesza, Joanna Kulig i mroczne tajemnice. Serial "Pułapka" już wkrótce w TVN

Zagadka, zbrodnie, mroczna historia z przeszłości. Gdy autorka popularnych powieści kryminalnych odkryje przerażającą tajemnicę, nagle sama stanie w obliczu śmiertelnego niebezpieczeństwa, znanego jej dotąd tylko z kart własnych powieści. Tak zapowiada się nowy serial kryminalny TVN "Pułapka" w reżyserii Łukasza Palkowskiego. Premiera pierwszego odcinka już 9 września o 21.30.

Wielkie gwiazdy na czerwonym dywanie, Polka w jury. Ruszył festiwal w Wenecji

W Wenecji rozpoczął się w środę 75. festiwal filmowy, gdzie o nagrodę Złotego Lwa ubiega się 21 filmów z całego świata. Na czerwonym dywanie zaprezentowały się największe gwiazdy festiwalu, takie jak Ryan Gosling, bracia Coen, Christopher Waltz, Tilda Swinton czy Naomi Watts. W jury, któremu przewodniczy reżyser Guillermo del Toro, jest też Polka - Małgorzata Szumowska.

Z Kielc do Hollywood. "To jest dopiero American Dream"

To dla mnie wielki zaszczyt i radość, że mogę grać Romana Polańskiego, wybitnego rodaka u tak wspaniałego reżysera, jakim jest Tarantino - podkreśla Rafał Zawierucha w rozmowie z TVN24. 31-letni aktor przebywa w Hollywood, gdzie trwają przygotowania do zdjęć "Once Upon a Time in Hollywood" Quentina Tarantino.

Takiego zestawu wielkich nazwisk nie było od dawna. Rusza festiwal w Wenecji

Najnowszy film twórcy "La La Land" Damiena Chazelle'a "First Man" z Ryanem Goslingiem, otworzył w środę 75. edycję festiwalu filmowego w Wenecji. W konkursie głównym aż 21 tytułów i mnóstwo wielkich nazwisk, jakich festiwal na Lido nie miał od lat - m.in. nowe obrazy Mike'a Leigh, braci Coen, László Nemesa czy Luki Guadagnino. W jury, na czele którego stoi ubiegłoroczny zdobywca Złotego Lwa Guillermo del Toro, zasiada także Małgorzata Szumowska.

"Grzesiek miał fantastyczną cechę: wpatrywał się i słuchał"

- Trudno było odgadnąć, co naprawdę myśli. Był nieprzenikniony. Największy szacunek całego środowiska ludzi, zajmujących się kulturą, sztuką, literaturą - w ogóle światem - zyskał programem "Inny punkt widzenia". Trzeba być naprawdę kimś, żeby ludzie z najwyższej półki myślowej, naukowej, pióra, chcieli rozmawiać z takim dziennikarzem - opowiada Jerzy Fedorowicz, aktor i były dyrektor Teatru Ludowego w Krakowie. Senator PO podkreślił, że "dla nas polityków to było nobilitujące, że Grzegorz Miecugow chciał skomentować nasze zachowanie" w "Szkle Kontaktowym".

"Nie bał się konsekwencji, nie szukał zadowolenia wszystkich"

Rok temu - 26 sierpnia 2017 roku - w wieku 61 lat zmarł Grzegorz Miecugow, dziennikarz, współtwórca TVN24 i "Szkła Kontaktowego". W rocznicę śmierci wspominał go Wojciech Mann. - Nie szukał zadowolenia wszystkich, co jest niestety cechą wielu publicznie występujących osób, które przede wszystkim nie chcą się narazić - mówił dziennikarz muzyczny.