Kultura i styl

Kultura i styl

Dla niektórych to raj. "Najpiękniejsza księgarnia na świecie"

Do stolicy Argentyny Buenos Aires turystów przyciąga kolejna atrakcja. To teatr Grand Splendid, który otwarto w maju 1919 roku. Po niemal 100 latach nie jest już domem tanga i przedstawień teatralnych, nie jest też kinem, którym był po wojnie. W latach 90-tych popadł w ruinę, jednak teraz o jego przywrócenie "do życia" zadbała sieć księgarni El Ateneo. Zmieniła go w swoją główną siedzibę.

"Zimna wojna" nominowana do nagród BAFTA. W czterech kategoriach

Film Pawła Pawlikowskiego "Zimna wojna" otrzymał cztery nominacje do nagród Brytyjskiej Akademii Sztuk Filmowych i Telewizyjnych (BAFTA). Ma szansę na wygraną w kategoriach najlepszy film nieanglojęzyczny, najlepszy reżyser, najlepszy scenariusz oryginalny oraz najlepsze zdjęcia.

Paszporty "Polityki" wręczone

Joanna Kulig, Marta Górnicka, Małgorzata Rejmer, Diana Lelonek, Aleksander Nowak, Dawid Podsiadło oraz studio panGenerator zostali laureatami 26. edycji Paszportów "Polityki". Nagrodę specjalną Kreatora Kultury otrzymała Krystyna Janda.

Spacey nie przyznaje się do winy. Obrońca aktora przekonał sędziego w sprawie jednego dowodu

Jeden z najsłynniejszych hollywoodzkich aktorów, Kevin Spacey, pojawił się w poniedziałek na krótkim przesłuchaniu przed sądem w stanie Massachusetts. Nie przyznał się do postawionego mu zarzutu napastowania seksualnego i naruszenia nietykalności cielesnej 18-latka w 2016 roku. Sędzia zgodził się na wniosek obrońcy aktora dotyczący dowodu w sprawie, który jego zdaniem może dać mu zwycięstwo.

Pominięta Lady Gaga, nagrodzona "banalna biografia" i inne zaskoczenia Złotych Globów

Byliśmy zdziwieni już brakiem "Zimnej wojny" wśród filmów nominowanych, ale ostateczny werdykt w sprawie Złotych Globów mógł wprawić w osłupienie. Typy krytyków i bukmacherów runęły z hukiem. Najlepszym filmem dramatycznym wybrano ugrzecznioną opowieść o wokaliście grupy Queen. Pewniaków w aktorskich kategoriach - Lady Gagę i Bradleya Coopera za role w filmie "Narodziny gwiazdy" - też pominięto. Gdyby nie nagrody dla świetnego "Green Book" i genialnej "Romy", można by zapytać: co tu jest grane? - pisze recenzentka tvn24.pl Justyna Kobus.

Złote Globy bez polskiego filmu. "Jestem jeszcze bardziej zaskoczona niż kinomani w Polsce"

W nocy z niedzieli na poniedziałek odbędzie się gala wręczenia Złotych Globów, nagród filmowych przyznawanych przez Hollywoodzkie Stowarzyszenie Prasy Zagranicznej. Yola Czaderska-Hayek, korespondentka filmowa, przyznała w rozmowie z reporterem "Faktów" TVN, że jest zaskoczona brakiem nominacji do tej nagrody dla "Zimnej wojny" Pawła Pawlikowskiego. - Jestem jeszcze bardziej zaskoczona niż kinomani w Polsce. Nawet nie przypuszczałam, że nie będzie (nominacji - red.) - przyznała Czaderska-Hayek.

"Często się zastanawiam, czy jest granica". Owsiak o hejcie w internecie

Kiedy się w Polsce coś dzieje, zobacz, jaki jest ruch w internecie. Są głosy za, są głosy przeciw. Jest to nieokiełznane, treści są często szalone, dyskredytujące nas. Często sam się zastanawiam, czy jest jakaś granica - podkreślał w "Faktach po Faktach" TVN24 Jerzy Owsiak. Szef Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy mówił o przygotowaniach do 27. Finału WOŚP, w tym także o pracy pod presją internetowego hejtu.

Supermodelka w tarapatach. Miała ukryć miliony dolarów dochodu

Izraelska supermodelka Bar Refaeli znowu znalazła się pod lupą prokuratury. Jest podejrzewana o dopuszczenie się przestępstw finansowych, w tym oszustw podatkowych. Gwiazdą znaną m.in. ze współpracy z marką Victoria’s Secret izraelscy śledczy interesują się od dawna. Jest oskarżana o ukrywanie dochodów i podawanie władzom fałszywego miejsca zamieszkania. Teraz ma usłyszeć zarzuty.

Grzegorz Kajdanowicz i Dorota Gardias nominowani do Telekamery

W tym roku o nagrody za osiągnięcia telewizyjne przyznawane przez magazyn "Tele Tydzień" walczą między innymi prowadzący "Fakty" TVN Grzegorz Kajdanowicz i prezenterka pogody TVN i TVN24 Dorota Gardias. W pozostałych kategoriach o statuetki walczą trzy produkcje oraz dwie osobowości stacji TVN. Na swoje ulubione osobistości telewizyjne można głosować do 7 lutego 2019 roku.

Rzeczywistość wyprzedziła film? Wizje 2019 roku

Jeszcze niedawno 2019 był rokiem, w którym twórcy filmów science fiction umieszczali swoje wizje przyszłości. Czy ich wyobrażenia stały się faktem, a może rzeczywistość prześcignęła filmowe wyobrażenia? Materiał "Faktów" TVN.

Zanussi: Reżyserzy będą jakoś próbowali pracować w nowych warunkach. Ale będą one gorsze

Polskie kino ma się w tej chwili świetnie i spełnia swoją społeczną, kulturalną, rozrywkową, komercyjną rolę. Reformowanie w momencie, kiedy wszystko idzie dobrze, to jest zagadkowa decyzja, niepojęta. Reformuje się wtedy, jak rzeczy idą źle - mówił w "Kropce nad i" reżyser filmowy i dyrektor studia filmowego "Tor" Krzysztof Zanussi, komentując pomysł ministra kultury dotyczący stworzenia scentralizowanego publicznego ośrodka produkcji filmowej.

Ostatnia droga biskupa Tadeusza Pieronka

W kościele Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Krakowie odbył się pogrzeb biskupa Tadeusza Pieronka. Mszy świętej przewodniczył metropolita krakowski arcybiskup Marek Jędraszewski, a homilię wygłosił metropolita łódzki arcybiskup Grzegorz Ryś. Materiał o biskupie w dzisiejszym programie "Czarno na Białym".

Komasa zakończył zdjęcia do "Sali samobójców. Hejter"

Jan Komasa wraca i ma dla widzów kontynuację głośnej "Sali samobójców". Film - jak zapowiadają dystrybutorzy - trafi do kin w 2019 roku. To "historia, która pokazuje z perspektywy psychologicznej, jak człowiek może się stoczyć moralnie, tak naprawdę w imię miłości. Przy okazji pokazujemy widzom, jak wygląda proces hejtu na zlecenie - mówi w rozmowie z tvn24.pl reżyser.

"Przed nami fascynujący rok w kulturze"

O ile rok temu wydawało się, że 2018 rok będzie ekscytującym dla polskiej kultury, tak 2019 zapowiada się jeszcze lepiej - mówił we "Wstajesz i wiesz" TVN24 Tomasz-Marcin Wrona, dziennikarz i redaktor tvn24.pl. - Tylko w Polsce wracają z nowymi filmami uznani twórcy. Jan Komasa pokaże dwa, Borys Lankosz wraca z "Ciemno, prawie noc", a Jacek Borcuch walczy z "Słodkim końcem dnia" na festiwalu Sundance - dodał.

Izrael pożegnał Amosa Oza. "Pisał o nas wszystkich"

W poniedziałek w Izraelu pożegnano Amosa Oza. Trumnę ze zwłokami pisarza wystawiono w centrum kultury Zawta w Tel Awiwie. Prezydent Izraela Reuwen Riwlin w przemówieniu podkreślił między innymi, że Oz "pisał o nas wszystkich", a jego książki są zarówno osobiste, jak i uniwersalne.

Zygmunt rozbrzmiał na cześć biskupa Pieronka

Nie żyje biskup Tadeusz Pieronek. Był jednym z najbardziej rozpoznawalnych i zasłużonych kościelnych hierarchów. Zawsze otwarcie mówił o tym, co myśli. Słów krytyki nie szczędził nawet duchowieństwu. "Kościół stracił głos odwagi" - mówią ci, którzy z uwagą wsłuchiwali się w jego słowa. Ksiądz biskup zmarł w Krakowie, miał 84 lata. By uczcić jego pamięć dziś w samo południe zabił dzwon Zygmunt.

Zmarł Amos Oz

Amos Oz, uznawany za najwybitniejszego pisarza współczesnego Izraela, nie żyje. Oz zmarł w wyniku choroby nowotworowej w wieku 79 lat.