Kultura i styl

Kultura i styl

Selfie w galerii sztuki. Dali i Goya ucierpieli

Rosjanki, które odwiedziły galerię sztuki w Jekaterynburgu niechcący uszkodziły dzieła słynnych hiszpańskich malarzy - Francisco Goi i Salvadora Dalego. Robiąc sobie zdjęcie, kobiety popchnęły ścianę, na której wisiały prace. Ta runęła.

Gdy żonę gra Margot Robbie, a kolegami z planu są Leonardo DiCaprio i Brad Pitt. "Mam ciarki"

Miałem wrażenie, że to taka magiczna, boska ręka, która bierze cię prosto z Warszawy do fabryki snów, na plan Quentina Tarantino w jego najnowszym filmie - opowiadał w TVN24 o szansie zagrania w "Once Upon a Time in Hollywood" aktor Rafał Zawierucha. - Jak czytałem scenariusz, miałem ciarki, słyszałem muzykę, która jest napisana, słyszałem dźwięki otwieranych drzwi, płakałem, śmiałem się, nie wierzyłem własnym oczom. To będzie wielki film - stwierdził.

Tilda Swinton: robienie filmu to bardzo techniczna praca

Finalną magię na ekranie buduje się bardzo precyzyjnie. Dopiero na ekranie te wszystkie elementy istnieją razem i tworzą efekt końcowy. Ta banalność technicznej strony naszej pracy to jest coś, co buduje magię kina - powiedziała Tilda Swinton. Aktorka po raz kolejny zagrała u włoskiego mistrza kina - Luki Guadagniny. W jedną z ról w "Suspirii" wcieliła się Dakota Johnson. Z aktorkami i reżyserem rozmawiała dziennikarka "Dzień Dobry TVN" Anna Wendzikowska.

Trump ogłasza sankcje w stylu "Gry o Tron". Firma o nadużyciu znaku towarowego

"Sankcje nadchodzą" - ogłosił prezydent USA Donald Trump w piątek na Twitterze, wykorzystując do tego charakterystyczną grafikę. Zdjęcie, jak i sam napis, to odniesienie do serialu "Gra o tron". Jego twórcy opublikowali oświadczenie, w którym podkreślają, że nie byli informowani o wykorzystaniu symboliki i wskazują na nadużycie znaku towarowego.

Aktor Alec Baldwin aresztowany za pobicie

Amerykański aktor Alec Baldwin został w piątek aresztowany w Nowym Jorku po tym, gdy pobił mężczyznę w trakcie poszukiwania miejsca do zaparkowania samochodu. Postawiono mu zarzuty. "Twierdzenie, że uderzyłem kogoś z powodu zajętego miejsca parkingowego jest fałszywe" - komentował Baldwin.

Kamil Sipowicz: czuję wyraźną obecność Kory

Dlatego, że jest artystką, nadal żyje, jest w naszych sercach - podkreślał we "Wstajesz i wiesz" Kamil Sipowicz, wieloletni partner zmarłej w lipcu tego roku Olgi Sipowicz - Kory. Dodał, że wciąż "czuje jej wyraźną obecność". Wspominał również trudne chwile, związane ze śmiercią artystki. - W pewnym momencie to też była ulga, bo jednak Kora cierpiała - mówił.

Została żoną, przestaje być księżniczką. Mezalians po japońsku

Trzecia córka zmarłego kuzyna cesarza Akihito, księcia Takamado, wyszła za mąż. Jej wybrankiem został Kei Moriya, 32-letni pracownik firmy transportowej. Ceremonia, która miała charakter prywatny, odbyła się w Tokio w Sanktuarium Meiji. Setki osób zgromadziły się na zewnątrz, by zobaczyć nowożeńców. Zgodnie z japońskim prawem 28-letnia Ayako po ślubie z człowiekiem "z ludu" oficjalnie przestaje być księżniczką.

Punkt szczytowy i nagły zjazd. Z Gasparem Noe o kulturze clubbingu

- Jeszcze sto lat temu powstawały rzeźby nagich kobiet z odsłoniętymi sutkami i częściami intymnymi, a teraz zakazuje się publikowania na Instagramie kobiecych sutków. Jednocześnie i na Instagramie, i na Facebooku możesz zobaczyć szczątki ludzkich ciał, to, jak ludzi torturują, promowana jest broń palna. To bardzo dziwne - mówi w rozmowie z tvn24.pl argentyński reżyser Gaspar Noe.

"Zrobię wszystko, żeby mówić o wolności i o nią walczyć"

Jestem dumna z teatru, że jest tak aktualny i w taki sposób się wypowiada. Nie chowa się, nie wycofuje, a wręcz przeciwnie - odważnie komunikuje się ze społeczeństwem - mówi Maria Seweryn w rozmowie z tvn24.pl. - Uważam to za absolutnie genialne, że po raz kolejny teatr jest w naszym kraju jednym z najsilniejszych głosów społecznych i politycznych.

"To wydawnictwo jest obowiązkowe dla wszystkich"

"Księga Stulecia Niepodległości" stanowi kluczowy element rocznicowego programu Ośrodka Karta. Wydawnictwo zawiera przegląd 60 wydarzeń, które miały decydujący wpływ na polską historię po 1918 roku. Jak sami autorzy podkreślają, "jest to intrygująca panorama skomponowana z nieoczywistych wypowiedzi i fotografii".

"Kler" najchętniej oglądanym filmem w Polsce w XXI wieku

Po czwartym tygodniu od wejścia do kin, film Wojciecha Smarzowskiego "Kler" pobił kolejny rekord. Obejrzało go 4 339 089 widzów, dzięki czemu stał się najchętniej oglądaną produkcją, która weszła do polskich kin po 2000 roku. "Kler" osiągnął też przychód ponad 87 milionów złotych, stając się drugim najbardziej kasowym polskim filmem po 1989 roku.

Mało śpi, filmem "oddycha". Największe gwiazdy kina się jej boją

Obrazy otwierające film pomagają mi zdecydować, czy chcę zostać, czy chcę zaufać, czy chcę zaangażować się w relację z postaciami i z całym filmem. Jeśli pierwsze dwie minuty rozmowy czy filmu mnie złapią, to w to wchodzę. Bardzo ciężko to wrażenie zepsuć - opowiada w rozmowie z tvn24.pl Annette Insdorf, krytyk i historyk kina z Uniwersytetu Columbia.

Więziony w Rosji Ołeh Sencow z nagrodą imienia Sacharowa

Więziony w Rosji ukraiński reżyser Ołeh Sencow otrzyma przyznawaną przez europarlament nagrodę imienia Sacharowa - w czwartek zdecydowała konferencja przewodniczących Parlamentu Europejskiego. Jednocześnie wezwano do natychmiastowego uwolnienia reżysera z kolonii karnej.

Polański zabiera się za nowy film. Opowie o aferze, która wstrząsnęła Francją

"J'accuse" ("Oskarżam") - to tytuł nowego filmu Romana Polańskiego, do którego zdjęcia reżyser rozpocznie już w listopadzie. Opowie w nim o sprawie Dreyfusa, głośnym politycznym skandalu Francji z końca XIX wieku. W głównych rolach pojawią się Jean Dujardin, Louis Garrel i Emmanuelle Seigner. Scenariusz napisał Robert Harris ("Autor widmo"), a za kamerą ponownie stanie Paweł Edelman. Zdjęcia realizowane będą głównie w Paryżu i okolicach.

Już ponad cztery miliony widzów "Kleru"

"Kler" Wojciecha Smarzowskiego wyprzedził wszystkie zagraniczne produkcje z najwyższymi wynikami oglądalności pokazywane w polskich kinach po 1989 roku. W ciągu 23 dni wyświetlania do kin na "Kler" poszły 4 144 061 osób - informuje dystrybutor Kino Świat.

Ktoś zawołał: mam nadzieję, że to będzie córka! Książę Harry zareagował bez namysłu

Pierwsze dziecko Harry'ego i Meghan przyjdzie na świat wiosną. Czy przyszły tata chciałby, aby to była córeczka? Tak wynika z dialogu nagranego podczas wizyty brytyjskiej książęcej pary w Australii. Na filmie widać najpierw, jak książę Sussex pomógł niepełnosprawnemu sportowcowi w Sydney. Gdy odchodził, któraś z witających go sympatyczek zawołała: mam nadzieję, że to będzie dziewczynka! Harry bez zastanowienia odpowiedział: ja też!

"Festiwal uniwersalnych pytań". Grand Prix w Warszawie dla filmu z Albanii

Albański film "Delegacja" w reżyserii Bujara Alimaniego, opowiadający historię z czasów reżimu komunistycznego, zdobył Grand Prix 34. Warszawskiego Festiwalu Filmowego. Nagrodę za najlepszą reżyserię odebrała Rumunka Anca Damian za film "Moon Hotel Kabul". Specjalne Wyróżnienie Jury przypadło aktorce Martinie Apostolovej za rolę w bułgarskim obrazie "Irina".

Blake Lively: najbardziej cenię w moich przyjaciołach szczerość

Najbardziej cenię w moich przyjaciołach szczerość, nie szukam poklasku. Wiem, że oni będą przy mnie, kiedy wszytko mi się udaję i odnoszę sukcesy. Pierwsi mnie skomplementują, kiedy dokonam czegoś wartościowego, ale to też oni pierwsi powiedzą 'o nie, to było tragiczne' - powiedziała Blake Lively. Aktorka wspólnie z Anną Kendrick wystąpiła w filmie "Zwyczajna przysługa". Z odtwórczyniami głównych ról, o przyjaźni i tajemnicy rozmawiała dziennikarka "Dzień dobry TVN" Anna Wendzikowska.