Kraków

Kraków

Tradycyjne wędzonki znikną ze stołów? Wędliniarze walczą z dyrektywą unijną

Przedsiębiorcy z Podkarpacia i Małopolski chcą walczyć o zmianę lub złagodzenie unijnej dyrektywy dotyczącej wędzonych wędlin. Właściciele ponad 120 firm mięsnych utworzyli właśnie stowarzyszenie, które ma zadbać o ich interesy: – Nikt inny o nas nie dba. Zrobimy to sami – zapowiada Stanisław Jarosz z Pilzna, właściciel zakładów mięsnych.

Polskie Pendolino sprzed 80 lat

Budziła nie mniejsze emocje niż Pendolino. Ale w przeciwieństwie do ostatniego zakupu PKP, była dziełem polskich inżynierów, którzy 80 lat temu stworzyli legendarną Luxtorpedę.

Smog nad Zakopanem. "To przez samochody"

Smog nie ominął nawet zimowej stolicy Polski. Jakość powietrza w Zakopanem jest coraz gorsza - informuje Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska w Krakowie. - Problem jest nam znany i powtarza się co roku - odpowiadają władze miasta.

Kard. Dziwisz apeluje o zwrot relikwii Jana Pawła II

Metropolita krakowski kardynał Stanisław Dziwisz zaapelował o zwrot relikwii krwi Jana Pawła II, skradzionej z kościoła w górach w Abruzji we Włoszech. Jej poszukiwania prowadzą od poniedziałku karabinierzy, wszczęto też dochodzenie.

Tak wygląda nowa baza LPR w Krakowie

Nowoczesną bazę dla Lotniczego Pogotowia Ratunkowego otwarto we wtorek w Krakowie. - Wszystko po to, by jak najszybciej dotrzeć do pacjenta - mówił wiceminister zdrowia Cezary Rzemek.

Wypadek karetki w Ostrowcu Świętokrzyskim

W Ostrowcu Świętokrzyskim karetka pogotowia - bez pacjenta - uderzyła w słup oświetleniowy, a następnie w samochód osobowy. Poszkodowani zostali dwaj ratownicy medyczni. Na miejscu działały 3 zastępy straży pożarnej.

Rozprawa "Starucha" odroczona

Krakowski sąd odroczył rozprawę Piotra S. ps. "Staruch". Powodem była nieobecność jednego ze świadków. Kolejny termin przewidziano na 18 marca.

Radni PiS: pieniądze z UE nie dla promowania ideologii gender

Radni PiS w małopolskim sejmiku przygotowali apel zawierający sprzeciw wobec finansowania ze środków UE promocji ideologii gender i edukacji seksualnej wśród dzieci i młodzieży. Po gorącej dyskusji, dokumentu jednak nie przyjęto; projekt został zwrócony autorom.

Przygotowywał zamach, ale nie czuje się winny. "Chcemy zdemaskować mechanizm prowokacji"

Brunon Kwiecień, oskarżony o planowanie zamachu terrorystycznego na konstytucyjne organy RP, miał być inspirowany przez inną osobę. Taką linię obrony zastosował adwokat oskarżonego podczas pierwszego dnia procesu. Środki bezpieczeństwa w krakowskim sądzie zostały wzmocnione po tym, jak do placówki wpłynął anonim z groźbą wysadzenia budynku - dowiedziała się reporterka TVN24. Brunonowi K. grozi 15 lat więzienia. Następna rozprawa na początku lutego.

Przegląd prasy: Kraków chce powalczyć o metro

Na budowę pierwszej linii podziemnej komunikacji w Krakowie potrzeba 9-11 miliardów złotych. Jeśli połowę pieniędzy dałaby Unia Europejska, drugą dołożyłby prywatny inwestor - pisze poniedziałkowy "Dziennik Polski".

Polak z Grammy. "Cóż mi pozostaje? Tylko podziękować Miastu Aniołów"

- Bardzo się cieszę. To największe do tej pory wyróżnienie, jakie miałem w swoim doświadczeniu muzycznym - powiedział w rozmowie z TVN24 Włodek Pawlik, Polak uhonorowany prestiżową nagrodą muzyczną Grammy za płytę "Night in Calisia". - Cóż mi pozostaje? Tylko podziękować Miastu Aniołów, że mnie wspierało - dodał.

Trzeba być Polakiem, żeby zostać przyjętym do gminy żydowskiej? Wyjaśni to Trybunał

Trybunał Konstytucyjny ma zbadać zgodność z konstytucją ustawowy wymóg posiadania polskiego obywatelstwa, aby zostać przyjętym do gminy wyznaniowej żydowskiej. Z takim wnioskiem zgłosił się krakowski sąd, który rozpatrywał pozew osoby wyznania mojżeszowego, nie posiadającej polskiego obywatelstwa, której gmina wyznaniowa żydowska odmówiła przyjęcia w poczet swych członków.

Jazzman z Kielc nominowany do Grammy

Płyta "Night in Calisia", kieleckiego pianisty jazzowego Włodzimierza Pawlika jest nominowana do najbardziej prestiżowej muzycznej nagrody świata – Grammy. W nocy z niedzieli na poniedziałek okaże się, czy wymagające jury doceni naszego artystę. "Sama nominacja jest już ogromnym sukcesem", mówi portalowi TVN24 żona i menadżer artysty.

Otworzyli "bar mleczny" na Rynku

"Pochłaniacze łazanek i zupy kalafiorowej" otworzyli dziś na Rynku Głównym w Krakowie Narodowy Bar Mleczny. W ten sposób chcieli zaprotestować przeciwko obcięciu dotacji dla barów mlecznych.

Radni Krakowa chcą darmowej komunikacji

Krakowscy radni ze Starego Miasta chcą wprowadzić bezpłatne przejazdy tramwajami i autobusami w centrum - informuje "Dziennik Polski". Z wnioskiem zwrócili się już do prezydenta, ale jego urzędnikom ten pomysł się nie podoba.