Węgry

Węgry

Laseczkę wąglika (Bacillus anthracis) stwierdzono w wołowinie w powiecie Heves na wschodzie Węgier. Jedna osoba z objawami choroby została poddana terapii - poinformowała w poniedziałek wieczorem służba weterynaryjna. To kolejny przypadek wąglika w tym kraju.

Węgierski eurodeputowany Bela Kovacs ze skrajnie prawicowej partii Jobbik jest w swoim kraju podejrzewany o szpiegowanie przeciwko UE. Węgierska prokuratura wystąpiła do Parlamentu Europejskiego o uchylenie jego immunitetu - napisał w czwartek "Magyar Nemzet".

Węgry nie domagają się autonomii terytorialnej dla mniejszości węgierskiej na Ukrainie - oświadczył minister spraw zagranicznych Janos Martonyi. Nawiązał do wcześniejszego wystąpienia premiera Viktora Orbana, w którym doszukiwano się takiego postulatu.

Węgrzy, którzy mieszkają na terytorium Ukrainy, powinni otrzymać autonomię i podwójne obywatelstwo. Takie oczekiwania pod adresem Kijowa przedstawił w parlamencie węgierskim premier Viktor Orban. - W sprawie wypowiedzi premiera Orbana uważam ją za niefortunną, przykro mi to mówić - ocenił premier Donald Tusk.

Viktor Orban, zatwierdzony w sobotę przez parlament na kolejną kadencję jako premier Węgier, oświadczył, że chce autonomii dla etnicznych Węgrów za granicą, w Europie Środkowej. Zapewniał, że popierają oni jego politykę zjednoczenia narodu "ponad granicami".

Zakażenie wąglikiem zabiło lwa w zoo w węgierskim Debreczynie. Ogród został czasowo zamknięty, a weterynarze i lekarze pracują nad tym, by nie dopuścić do rozwinięcia się kolejnych przypadków choroby wśród zwierząt albo pracowników. Zapewniają jednak, że nikt z odwiedzających nie został narażony na kontakt z bakterią.

Likwidacja OFE, wprowadzenie podatku bankowego, wyższe podatki dla najbogatszych - to tylko niektóre reformy premiera Węgier Wiktora Orbana. Jak wynika z wstępnych wyników w wyborach parlamentarnych, które odbyły sie w niedzielę - po przeliczeniu 96 proc. oddanych kart do głosowania, partia Fidesz zdobywa 44,61 proc. głosów. Na czym polegaja rządy Wiktora Orbana i jak zmieniły one gospodarkę Węgier?

Centroprawicowa partia Fidesz odniosła zdecydowane zwycięstwo w niedzielnych wyborach parlamentarnych na Węgrzech zdobywając ponad 44 proc. głosów. O sukcesie może mówić też skrajnie prawicowy Jobbik, który przekroczył poziom 20 proc. głosów.

Węgrzy w niedzielę wybierają parlament. Sondaże wskazują, że wygra prawicowa partia Fidesz premiera Viktora Orbana, oskarżana od czterech lat o antydemokratyczne tendencje.

Premier Węgier Viktor Orban oświadczył, że Unii Europejskiej nie trzeba kochać, ale związek Węgier z tą organizacją nie jest kwestią uczucia. - Kto nie siedzi przy stole, szybko trafi do jadłospisu – oznajmił w sobotnim wywiadzie dla dziennika „Magyar Nemzet”.