Ukraina

Ukraina

Pęka prozachodnia koalicja w Kijowie. Jedna frakcja wyszła, druga jest o krok

- Nie widzę możliwości pozostania w koalicji, która faktycznie została zniszczona rękami prezydenta Petra Poroszenki – oświadczył przywódca Partii Radykalnej Ołeh Liaszko. Polityk ogłosił o przejściu do opozycji po wczorajszym głosowaniu nad poprawkami do konstytucji w sprawie decentralizacji władzy na Ukrainie. Wcześniej eksperci w Kijowie przewidywali, że zaproponowane przez Poroszenkę zmiany do ustawy zasadniczej spowodują "pęknięcia" w prozachodniej większości.

Nowa doktryna wojskowa Ukrainy. Po raz pierwszy wskazano wroga

W opracowanym przez rząd w Kijowie projekcie nowej doktryny wojskowej Ukrainy jako główny przeciwnik i agresor wymieniona została Rosja – oświadczył we wtorek premier Arsenij Jaceniuk. Podkreślił, że w dotychczasowych doktrynach nie było mowy o wrogich dla Ukrainy państwach.

Zmarł trzeci żołnierz Gwardii Narodowej ranny w zamieszkach w Kijowie

Do trzech wzrosła liczba ofiar śmiertelnych poniedziałkowych zamieszek przed siedzibą parlamentu Ukrainy, podczas których w ochraniających go wojskowych Gwardii Narodowej i milicjantów rzucono granat. Łącznie 141 osób zostało rannych, a w areszcie przebywa 18 uczestników zamieszek, w tym członek batalionu ochotniczego Sicz, który rzucił granat w zebrany tłum.

Po północy zapadła cisza. "Całkowicie przestrzegają reżimu wstrzymania ognia"

"Według stanu na godz.11 (czasu ukraińskiego – red.) 1 września 2015 r. obydwie strony całkowicie przestrzegają reżimu wstrzymania ognia" - poinformowała rzeczniczka byłego prezydenta Ukrainy Leonida Kuczmy Daria Olifer. Kuczma jest przedstawicielem władz w Kijowie w rozmowach ws. uregulowania konfliktu w Donbasie. Oficjalnego potwierdzenia doniesień rzeczniczki na razie nie ma. Agencja Interfax cytuje szefa rosyjskiego MSZ Siergieja Ławrowa, który zaproponował spotkanie w "formacie normandzkim" w ciągu 10-12 dni.

Zdrada Ukrainy czy krok w stronę pokoju? Poprawki do konstytucji rozpaliły Kijów

Po dzisiejszym głosowaniu w Radzie Najwyższej Ukraina jest już o krok od zmiany ustawy zasadniczej. Prezydent Poroszenko i zwolennicy poprawek przekonują, że decentralizacja nie zaszkodzi jedności państwa. Przeciwnicy mówią, że forsowane zmiany doprowadzą do utraty Donbasu. A wszystko dzieje się pod dużą presją państw zachodnich. Co zakłada projekt Poroszenki i dlaczego wywołuje tak wielkie emocje? Analiza Grzegorza Kuczyńskiego.

Zamieszki przed parlamentem Ukrainy. Ktoś rzucił granatem, jedna osoba nie żyje

Burzliwy poniedziałek w Kijowie. Po tym, jak Rada Najwyższa przyjęła w pierwszym czytaniu poprawki do ukraińskiej konstytucji zakładające decentralizację władzy, przed parlamentem doszło do zamieszek. W czasie przepychanek ktoś rzucił granatem w milicjantów. Według MSW jedna osoba zginęła, a stan czterech rannych spośród ok. 100 jest ciężki. Więcej w "Faktach z zagranicy" w TVN24 Biznes i Świat o godz. 20.

Kijów o prowokacji "donieckich": ostrzelają szkoły, oskarżą Ukrainę, wezwą "siły pokojowe" z Rosji

- Na 1 września ugrupowania przestępcze nazywające się Doniecką Republiką Ludową planują serię prowokacji - ostrzały szkół i innych placówek edukacyjnych w regionie. Planują oskarżyć o nie siły ukraińskie i zażądać od Rosji wprowadzenia sił pokojowych do Donbasu - powiedział w niedzielę rzecznik administracji prezydenta Ukrainy ds. operacji antyterrorystycznej Andrij Łysenko.

Groźby Rosji zrobiły swoje. Po deklaracji w Berlinie próba sił w Kijowie

To nie zmiana formuły rozmów ws. Donbasu była głównym tematem szczytu w Berlinie. Prawdziwa batalia toczy się dziś o zmiany w konstytucji Ukrainy. Tego oczekuje Zachód, licząc na uniknięcie eskalacji wojny w Donbasie. Niemcy i Francja okazały Ukrainie poparcie, ale ceną jest wypełnianie przez Kijów mińskiego porozumienia - nawet, gdy nie robi tego Rosja. Poroszenko taką cenę gotów jest zapłacić. Dlatego zaraz po berlińskim spotkaniu ogłoszono redukcję długów Ukrainy. Analiza Grzegorza Kuczyńskiego.

Wierzyciele darują Ukrainie 20 proc. długów. Wyłamała się Rosja

Ukraina ogłosiła w czwartek, że zawarła porozumienie z grupą największych wierzycieli w sprawie restrukturyzacji swego zadłużenia. Umowa przewiduje redukcję należności głównej o 20 proc. i wydłużenie okresu spłaty. Rosja nie dołączy się do restrukturyzacji.