Ukraina

Ukraina

Prezydent Ukrainy Petro Poroszenko wniósł do parlamentu projekt ustawy o rezygnacji przez państwo ukraińskie ze statusu kraju, który nie należy do żadnego sojuszu wojskowego - podała w czwartek służba prasowa ukraińskiego prezydenta.

Państwa członkowskie Organizacji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie (OBWE) zgodziły się w czwartek przedłużyć o trzy miesiące - do 23 marca - misję obserwatorów na rosyjskich punktach kontrolnych Gukowo i Donieck na granicy z Ukrainą.

- Prawdziwych przyjaciół poznaje się w biedzie - powiedział prezydent Ukrainy Petro Poroszenko podczas przemówienia wygłoszonego w środę w polskim parlamencie, cytując przysłowie. - Polacy wyciągnęli do nas braterską rękę, gdy wróg przekroczył próg naszego domu. O waszej pomocy Ukraińcy nigdy nie zapomną - stwierdził. W Sejmie Poroszenko nawiązał także do trudnej polsko-ukraińskiej historii.

Sekretarz Rady Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony (RBNiO) Ukrainy Ołeksandr Turczynow ostrzegł, że Rosja w każdej chwili może rozpocząć otwartą wojnę przeciwko jego państwu. Zagroził prorosyjskim separatystom na wschodzie kraju odłączeniem dostaw prądu.

Polska jest gotowa sprzedawać Ukrainie broń - oświadczył w środę Bronisław Komorowski w obecności prezydenta Ukrainy Petra Poroszenki. Stwierdził, że przedstawiciele obu państw będą pracować nad rozwojem stosunków dwustronnych. - Polska jest największym adwokatem Ukrainy - ocenił prezydent Ukrainy.

Przywódca wchodzącej w skład Federacji Rosyjskiej Czeczenii Ramzan Kadyrow zirytował się faktem, że w Kijowie wszczęto wobec niego postępowanie karne w związku z udziałem czeczeńskich ochotników w wojnie w Donbasie. - Wystąpię do prezydenta Rosji z prośbą o zgodę na zrezygnowanie z mojego stanowiska - oznajmił Kadyrow. Jak zadeklarował, chce jechać na wschodnią Ukrainę walczyć.

Świat nie może pozwolić, by Rosja rozmieściła broń atomową na Krymie - powiedział w Brukseli premier Ukrainy Arsenij Jaceniuk. Skomentował w ten sposób sugestie szefa rosyjskiej dyplomacji Siergieja Ławrowa, że Rosja może rozmieścić taką broni na półwyspie.

Ołeksandr Turczynow został we wtorek sekretarzem Rady Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony (RBNiO). Stanowisko to było nieobsadzone od sierpnia. Turczynow w przeszłości był przewodniczącym parlamentu, pełnił obowiązki prezydenta po ucieczce Wiktora Janukowycza.