Rosja - Unia Europejska

Rosja - Unia Europejska

Rada Europejska, obradująca w czwartek w Brukseli z udziałem przywódców państw i rządów państw Unii Europejskiej, dała zielone światło na kolejne przedłużenie o sześć miesięcy sankcji wobec Rosji. Dotyczą one między innymi sektora finansowego, energetycznego i obronnego.

Rezolucja Parlamentu Europejskiego "faktycznie postawiła na jednej płaszczyźnie agresorów nazistowskich i Związek Radziecki i niemal obwinia ZSRR na równi z Niemcami o rozpętanie drugiej wojny światowej" - ocenił w środę prezydent Rosji Władimir Putin. Uznał, że jest to "bezpardonowym kłamstwem". Chodzi o rezolucję, w której PE ocenił, że wybuch wojny był bezpośrednim skutkiem paktu Ribbentrop-Mołotow.

Sąd w Madrycie wszczął śledztwo w sprawie grupy Rosjan, którzy mieli podejmować działania destabilizujące sytuację w Katalonii. Z dochodzenia wynika, że są oni członkami elitarnej grupy rosyjskiego wywiadu wojskowego (GRU). W piątek hiszpańskie media, powołując się na śledztwo prowadzone przez sąd Audiencia Nacional, poinformowały, że agenci rosyjskiego wywiadu byli w Katalonii podczas nielegalnego referendum, które odbyło się w tym regionie Hiszpanii w 2017 roku

– Nie ma symptomów, by polityka NATO wobec Rosji się zmieniła. Po prostu nie zmieniły się podstawowe parametry, które leżą u jej podłoża – mówi Robert Pszczel, polski dyplomata z kwatery głównej NATO i były szef biura Sojuszu w Moskwie. Jego zdaniem nic dobrego nie wyniknie z tego, że Moskwa, wbrew zobowiązaniom międzynarodowym, nie zaprasza obserwatorów na wielkie ćwiczenia wojskowe.

Magdalena Adamowicz została w czwartek przewodniczącą delegacji Parlamentu Europejskiego ds. relacji z Republiką Południowej Afryki. Szefem delegacji do spraw relacji z Białorusią został Robert Biedroń, Witold Waszczykowski będzie kierować delegacją do spraw relacji z Ukrainą, a Ryszard Czarnecki został szefem delegacji do spraw relacji z Rosją.

Francuski dziennik "Le Monde", komentując stan relacji francusko-rosyjskich, pisze o zwrocie prezydenta Emmanuela Macrona w stronę Rosji. Ministrowie spraw zagranicznych oraz szefowie resortów obrony obu państw spotkają się w poniedziałek w Moskwie. Będzie to pierwsze takie spotkanie od aneksji Krymu w 2014 roku. "Władimir Putin zdaje się być gotów na jakieś gesty" - pisze dziennik.

Dziś będę próbował przekonać moich rozmówców, że na następne spotkanie grupy G7 lepiej byłoby zaprosić Ukrainę, oczywiście jako gościa, niż Rosję - zapowiedział przewodniczący Rady Europejskiej Donald Tusk, który przybył w sobotę do Biarritz we Francji na spotkanie przywódców państw G7.

Kreml nie udzielił nigdy żadnego wsparcia włoskim partiom bądź politykom - oświadczył rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow. W rozmowie z Ansą nie wykluczył współpracy ze stroną włoską w śledztwie w sprawie opisywanego przez media finansowania Ligi.