Parlament Europejski

Parlament Europejski

Kandydat europejskich socjalistów na szefa Komisji Europejskiej Martin Schulz zaapelował do ludzi o poglądach demokratycznych, by wzięli udział w wyborach do Parlamentu Europejskiego. Chodzi o to, by zapobiec zdobyciu mandatów przez niemiecką skrajną prawicę.

Europa to "tłusty żubr", którego tylko ugryzienie w d... może zmusić do działania - takie porównanie padło w środę z trybuny Parlamentu Europejskiego, z ust eurodeputowanego Pawła Kowala (Polska Razem). Parlament zebrał się, by debatować o Ukrainie i presji wywieranej przez Rosję.

W nowej kadencji polscy posłowie Parlamentu Europejskiego będą pracować m.in. nad redukcją emisji CO2, kosztami niezależności energetycznej, wydobyciem łupków oraz handlem związanym ze Stanami Zjednoczonymi - uważa Mikołaj Dowgielewicz, były minister ds. europejskich.

Szefowie sztabów wyborczych PO i PiS w "Faktach po Faktach" dyskutowali o listach kandydatów do Europarlamentu. Andrzej Duda podkreślił, że politycy wystawieni do wyborów przez PiS to osoby doświadczone i przygotowane merytorycznie, a nie celebryci i upadli ministrowie, tacy jak minister Rostowski. - Uważałabym z używaniem słowa "celebryta". Ono jest obraźliwe. Nie zabierajmy tym osobom prawa i możliwości pracy politycznej - odpowiedział Tadeusz Zwiefka.

Michał Kamiński - najnowsza lokomotywa wyborcza Platformy w wyścigu do europarlamentu - wywołuje sprzeczne emocje. Nic dziwnego, skoro polityk ten przeszedł długą i krętą drogę od bycia współpracownikiem prezydenta Lecha Kaczyńskiego, aż na listy partii Donalda Tuska. "Jest synonimem obciachu" mówią jedni politycy, a inni wypominają mu, że był bardzo ostrym krytykiem polityki obecnego premiera.

Krym "stanowi nierozłączną część Ukrainy", uznał Parlament Europejski, który "stanowczo" potępił rosyjską napaść na półwysep. W razie dalszej eskalacji konfliktu nie wykluczył nałożenia sankcji wobec osób, które podjeły tę decyzję. Wezwał do liberalizacji reżimu wizowego dla Ukraińców.

Parlament Europejski uznał, że pyłek jest naturalnym składnikiem miodu. Oznacza to w praktyce, że na opakowaniach nie trzeba będzie umieszczać ostrzeżenia przed potencjalną zawartością pyłków z roślin GMO. Przed takim pomysłem bronili się pszczelarze.

Ruszyła giełda nazwisk. Na listach Sojuszu Lewicy Demokratycznej we wyborach do Parlamentu Europejskiego najprawdopodobniej znajdą się m.in. Weronika Marczuk i Józef Oleksy - zapowiedział w "Faktach po Faktach" Leszek Miller. - Nigdy nie prowadziliśmy żadnych rozmów z Danielem Olbrychskim - zdementował doniesienia szef SLD.

Głosowanie europarlamentu nad nowym wieloletnim budżetem UE znów może zostać odłożone, bo rządy państw członkowskich nie respektują warunków porozumienia z Parlamentem Europejskim - oznajmił w Brukseli szef komisji budżetowej PE, francuski chadek Alain Lamassoure.