Najnowsze

Najnowsze

Dziś mija ważny termin dla tysięcy emerytek

Kobietom z rocznika 1953 zostało już tylko kilka godzin na złożenie wniosku o wznowienie postępowania w sprawie przeliczenia emerytury. Dotyczy to kobiet, które od decyzji ZUS nie odwoływały się do sądu.

Pomoc w sporze z linią lotniczą. Powstał nowy podmiot

Wsparcie w sytuacji sporu pomiędzy pasażerem a przewoźnikiem lotniczym, organizatorem turystyki albo sprzedawcą biletów. To zadania Rzecznika Praw Pasażerów przy Urzędzie Lotnictwa Cywilnego, który został wpisany do rejestru podmiotów uprawnionych do pozasądowego rozwiązywania sporów konsumenckich - poinformował Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów.

Polski handel "obniża loty". Eksperci wyjaśniają dlaczego

Sprzedaż detaliczna w cenach stałych w marcu 2019 roku była wyższa niż przed rokiem o 1,8 procenta, wobec wzrostu o 8,8 procenta licząc rok do roku w marcu 2018 - poinformował we wtorek Główny Urząd Statystyczny. Przyczyny niskiej dynamiki eksperci upatrują w tak zwanym efekcie kalendarzowym. W ubiegłym roku wielkanocne zakupy robiliśmy w marcu, a w tym roku - w kwietniu.

Zmiany na poczcie. List polecony odbierzesz bez dowodu

Ze smartfonem po polecony. Zgodnie z deklaracjami Ministerstwa Cyfryzacji od wtorku 23 kwietnia użytkownicy zainstalowanej w telefonie aplikacji mObywatel mogą używać jej do potwierdzania tożsamości przy odbiorze przesyłek poleconych. Trzeba mieć jednak założony Profil Zaufany.

Potężna kwota w banknotach. Najnowsze dane NBP

Banknot w Polsce zużywa się średnio po 375 dniach, dopiero po tym czasie trafia ponownie do Narodowego Banku Polskiego - wynika z informacji NBP za pierwszy kwartał 2019 roku. Dziesięć lat wcześniej, w pierwszym kwartale 2009 roku banknot w Polsce zużywał się średnio po 175 dniach. W sumie na koniec marca w obiegu było 2,1 miliarda sztuk banknotów o wartości ponad 216 miliardów złotych.

Wyjątkowe miejsce dla wierzących. "Najświętsza relikwia chrześcijańska"

- Wpuszcza się do grobu bożego, które jest bardzo małym pomieszczeniem, po dwie, trzy osoby. Wpuszczają mnisi z kościoła greckokatolickiego. Oni mają pieczę nad grobem bożym. Tak to zostało ustalone - wyjaśniał obyczaje panujące w Bazylice Grobu Świętego w Jerozolimie ksiądz Kazimierz Sowa. Gość Jakuba Porady opowiadał w programie "Pokaż nam świat" o miejscu, w którym znajduje się "najświętsza relikwia chrześcijańska".

Procesje bractw. "Bardziej zakorzenione niż flamenco i corrida"

O procesjach bractw w Andaluzji oraz Kastylii i Leon związanych z obchodami Wielkiego Tygodnia mówiła w programie "Pokaż nam świat" Karolina Zuber. Podróżniczka i autorka bloga "Agrafka Geografka" opowiedziała Jakubowi Poradzie o wielowiekowej tradycji. - Ci zakapturzeni to są Nazarejczycy. Oni bardzo dużą wagę przywiązują do tego. To jest tradycja, która trwa nieprzerwanie od 500 lat. To jest bardziej zakorzenione niż flamenco i corrida - wyjaśniła Zuber.

List polecony odbierzesz bez dowodu

Od najbliższego wtorku do odebrania listu poleconego na poczcie nie będzie już potrzebny dowód osobisty - zapowiedział minister cyfryzacji Marek Zagórski. Do potwierdzenia tożsamości wystarczy smartfon z bezpłatną aplikacją mObywatel.

Chciała upiec ciasto, spaliła 40 tysięcy euro

40 tysięcy euro spaliła w piekarniku kobieta na północy Włoch, która chciała upiec strudel, nie wiedząc, że jej narzeczony ukrył tam pieniądze. Wydarzenie to nagłośniły w sobotę lokalne media wyjaśniając, że sprawa wyszła na jaw na sali sądowej.

Dla kogo lotnisko w Radomiu? Wiceminister tłumaczy

Do czasu powstania CPK pilnie potrzebna jest dodatkowa infrastruktura lotnicza - uważa wiceminister infrastruktury Mikołaj Wild. Jak mówi, konieczna jest rozbudowa Lotniska Chopina i portu w Radomiu. Nie ma planu zamknięcia w najbliższych latach Modlina - jest on na Mazowszu potrzebny - uważa Wild.

Hanami w Japonii. "Bardzo przyciąga turystów"

Hanami, czyli podziwianie kwitnących kwiatów wiśni, to dla Japończyków jedno z najważniejszych świąt w roku. - Bardzo przyciąga turystów. Każdy, kto jedzie do Japonii, chce zobaczyć te kwitnące wiśnie. To w końcu kraj kwitnącej wiśni - wyjaśnia w programie "Pokaż nam świat" Ania Dużyńska-Pucha, którą wraz z mężem Marcinem oraz 4,5-letnim synem Stasiem i roczną córeczką Helenką gościł Jakub Porada.

Piękne widoki i bogata historia hiszpańskiego miasta. "Tam są relikwie Krzyża Świętego"

To jest jedno z pięciu miejsc świętych dla religii katolickiej. Po Jerozolimie, Watykanie, Santiago de Compostela, to jest jedno z takich miejsc, które przez Jana Pawła II zostało ochrzczone mianem świętego miasta. Tam są relikwie Krzyża Świętego - mówił w programie "Pokaż nam świat" o mieście Caravaca de la Cruz Adrian Stojewski, podróżnik, kucharz, autor bloga hiszpanskiesmaki.pl. Piątym świętym miastem jest Santo Toribio de Liebana. Gość Jakuba Porady w programie "Pokaż nam świat" w TVN24 BiS mówił także o tradycji, kuchni i zwyczajach regionu Murcja.

Ile kosztuje podróż do Murcji?

Za bilet lotniczy z Warszawy do Murcji, stolicy regionu w Hiszpanii o tej samej nazwie, zapłacisz 1123 złote. Trzeba jednak liczyć się z przesiadką w Oslo. Koszt zorganizowanej wycieczki do znanego z plaż Costa Calida to 2837 złotych za osiem dni. Ceny noclegów zaczynają się już od 101 złotych. Więcej szczegółów w programie "Pokaż nam świat" w TVN24 BiS zdradza Jakub Porada.

Wielkanocne zakupy nieco droższe

W tym roku Święta Wielkanocne mogą być droższe niż w ubiegłym roku, głównie z powodu wyższych cen mąki i warzyw - informuje Krystyna Świetlik z Instytutu Ekonomiki Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej.