W czasie pandemii istnieje możliwość wzięcia dwóch dodatkowych dni urlopu. Z takiego rozwiązania mogą skorzystać osoby, które oddały krew lub jej składniki, w tym osocze po chorobie COVID-19.
W poniedziałek prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych oraz niektórych innych ustaw. Znalazły się w niej również regulacje dotyczące honorowych dawców krwi.
Przepisy obowiązują od 26 stycznia.
Według nich honorowemu dawcy krwi, który oddał krew lub jej składniki, w tym osocze po chorobie COVID-19, przysługują dwa dni wolne od pracy. Zwolnienie od pracy przysługuje w dniu, w którym krwiodawca oddał krew lub jej składniki w tym osocze po chorobie COVID-19, oraz w dniu następnym.
Należy pamiętać, że przepisy te mają zastosowanie wyłącznie w przypadku ogłoszenia stanu zagrożenia epidemicznego albo stanu epidemii. Oznacza to, że osoby, które oddadzą krew po odwołaniu stanu zagrożenia epidemicznego (obowiązuje w Polsce od 14 marca 2020 roku) będą mogły skorzystać z tylko jednego dnia wolnego.
Na tym jednak korzyści się nie kończą. W tym okresie honorowym dawcom krwi, którzy oddali co najmniej trzy donacje krwi lub jej składników, w tym osocze po chorobie COVID-19 przysługuje również 33-procentowa ulga w przejazdach w komunikacji krajowej środkami publicznego transportu zbiorowego.
Jak działa osocze?
Osocze może zostać pobrane od osób w wieku 18-65 lat, które przeszły zakażenie SARS-CoV-2; po wyzdrowieniu, u których minęło co najmniej 28 dni od ustąpienia objawów lub 18 dni od zakończenia izolacji oraz po spełnieniu podstawowych kryteriów kwalifikacji dla dawców krwi.
Zawarte w osoczu przeciwciała neutralizujące wirusa SARS-CoV-2 (który powoduje COVID-19) po przetoczeniu eliminują go z organizmu pacjenta z aktywnym zakażeniem. Chorzy często nie są w stanie wytworzyć własnych przeciwciał lub wytwarzają je zbyt wolno (niewspółmiernie do rozwoju zakażenia). Podanie gotowych przeciwciał znacznie przyspiesza procesy obronne i pozwala skuteczniej walczyć z koronawirusem.
Terapia osoczem rekonwalescentów była już wcześniej stosowana wielokrotnie przy zakażeniach wirusem ebola, koronawirusem SARS (SARS-CoV), wirusem grypy A (H1N1) i wirusem ptasiej grypy A (H5N1). To jedna z najskuteczniejszych terapii przy zakażeniach wirusowych.
Źródło: TVN24 Biznes
Źródło zdjęcia głównego: TVN24